| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.04.30.
A ballagásra autó nélkül

A biztonságos és felelősségteljes közlekedés fontosságára hívták fel a figyelmet a magyarkanizsai középiskolában. A ballagásra autó nélkül elnevezésű ifjúsági közlekedési fórum a Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontban zajlott kedden délben, és elsősorban a végzős középiskolásokat célozta meg. A diákok részletes tájékoztatást kaptak arról, hogy milyen feltételekkel üljenek volán mögé a friss jogosítványukkal. A látottak és ...

   2025.04.29.
Harc az orvhalászok ellen

Magyarkanizsán, a Tisza partján élők számára a folyó nemcsak természeti kincs, hanem a megélhetési lehetőség is. Azonban az elmúlt években egyre gyakrabban kerül szóba a hallopás, vagyis az orvhalászat jelensége, amely komoly aggodalmat kelt a helyi közösségben. Bár sok eset rejtve marad, a tapasztalatok szerint nem ritka, hogy engedély nélküli, tiltott eszközökkel zajlik a halfogás. Ez nemcsak a halállományt tizedeli meg, hanem a tisztességes horgászok munkáját ...

   2025.04.29.
Egy kis fa, és sok-sok szeretet

Elültették az „Újszülöttek fáját” a 2024-ben született gyermekeknek Horgoson.
Az eseményt a Juvenior Polgárok Egyesülete szervezte azzal a céllal, hogy maradandó emléket állítson az újszülöttek számára. A faültetés során minden gyermek nevét külön szalagra írták, amelyeket az elültetett fára kötöttek fel. A gesztus a közösség összetartozását, az új életet és a jövőbe vetett hitet szimbolizálta. Az eseményen számos család vett részt, ...

   2025.04.28.
Szécsi Pál dalai Gergely Róbert előadásában

Magyarkanizsán lépett fel a kétszeres EMeRTon-díjas magyar színész és énekes, Gergely Róbert. Zenés estjén az igen korán és fiatalon elhunyt Szécsi Pálra emlékeztek legszebb és legismertebb dalaival.
Telt ház előtt lépett fel Gergely Róbert Magyarkanizsán. A művész és csapata által előadott 80 perces koncertre fiatalok és idősek egyaránt ellátogattak.
Bajtai Katalin Martonosról érkezett az eseményre: „Mióta megtudtam, hogy lesz Gergely Róbert, ...

   2025.04.28.
Előmajális Horgoson

A Vajdaságban egyedülállónak mondható esemény családoknak, fiataloknak és idősebbeknek is egyaránt remek szórakozást és kikapcsolódási lehetőséget kínált. Immár negyedik alkalommal szervezték meg, kitűnő hangulatban és színes programokkal.
Vajon hol lehet már négy nappal május elseje előtt összegyűlni, enni, inni, barátkozni és élvezni egy kicsit az év leglazább ünnepének hangulatát? A válasz: Horgoson. A horgosi előmajális éppen most kezdődik, ...

 
Keresés
| Oktatás |
 

   2025.03.28.
Waldorf-iskolakezdeményezés Martonoson

Magyarkanizsa községben kezd ismertté válni a Waldorf-módszerekkel történő oktatás. Bent a városban működik az iskoláskor előtti Waldorf-közösség, Martonoson pedig az iskolakezdeményezés. Már javában zajlik a következő tanévre szóló felvételi folyamat a hagyományostól eltérő, Waldorf-szemléletű közösségekbe. Erről Sárkány Szintiával, a martonosi létesítmény tanítónőjével beszélgettünk.
– Két Waldorf-szellemiségű családi napközi van nálunk: Magyarkanizsán a Tündérkert, Szabadkán pedig a Fészek. 2024 őszétől a Fénysugár Vajdasági Waldorf Iskolakezdeményezés is működik, hat gyermekkel – mesélte Szintia, akitől megtudtuk, hogy Zentáról, Magyarkanizsa és Szabadka környékéről érkeztek eddig az érdeklődő családok.
– A szeptemberben induló elsősök felvételével foglalkozunk most, már csak két hely van, és arra várjuk a jelentkezőket. Jelenleg egy elsős osztály van, hozzájuk csatlakozik ősztől a következő csoport. Szeretettel várjuk azokat a gyerekeket is, akik már kijárták az első osztályt, de megfelelőbb lenne a családnak a Waldorf-pedagógia. Jelenlegi elsőseink közt hárman is így vannak – magyarázta Szintia, aki azt is elmesélte, ő hogyan csöppent bele ebbe az egészbe.
– Tanítói végzettségem van, s amikor megért bennem, hogy tennék a gyermekeim jövőjéért, akkor ismerkedtem meg azokkal, akikkel aktívan dolgozunk annak a környezetnek a megteremtésén, amit értékesnek és biztonságosnak érzünk a gyermekeink számára. Elvégeztem a Waldorf osztálytanítói képzést is – magyarázta a tanító, aki arról is szót ejtett, hogyan hozták létre Martonoson az iskolakezdeményezést.  
– Elkezdtünk antropozófiával foglalkozni, és hasonló értékeket képviselő családokat összekapcsolni, akikkel közösen létrehozhatjuk az iskolát és az óvodákat – a világon ez mindenhol így történik, alulról szerveződve születnek meg, szülői szándéktól vezérelve. Martonoson egy családi házban dolgozunk. Harminc évvel ezelőtt a debreceni iskola is így kezdte, és immár 270 családra nőtték ki magukat. Reméljük, a mi történetünk is hasonlóan alakul. Folyamatosan keressük a nagyobb épületet, amiben állandó helyünket teremtjük meg – tudtuk meg Szintiától.
A módszerekről és az oktatás milyenségéről beszélgetve elhangzott, hogy náluk minden gyermekközpontú.
– Őket figyeljük, és úgy alakítjuk a tanítási tartalmat, hogy az a csoport hasznára váljon. Epochális oktatást alkalmazunk, havonta változik a főoktatás tantárgya. Elsőben formarajz, írás és számolás a fő tevékenységünk. A főoktatás 120 perc, és más tantárgyakat is integrál. A gyermekek szociális figyelme a beszélgetőkörben fejlődik. Szerves része az oktatásnak az ének és a zene. Lírán és furulyán játszunk, énekelünk. Sokat mozgunk: nagymozgást, utánzó mozgásokat, ritmusos mozdulatokat végzünk, miközben verseket mondunk vagy babzsákokat adogatunk. A főoktatást követik a szakórák, ahol a művészeti nevelés a hangsúlyos. Kézimunkázunk, a mi gyerkőceink nemezelnek, szőnek, körmöcskéznek, most kötni tanulnak – magyarázta.
Elmondása szerint abban is eltérnek a hagyományos intézményektől, hogy náluk minden önszerveződő és önkéntes munkával jön létre.
– A szülők, a közösség tagjai, a tanárok aktív alakítói az intézménynek. Konszenzusos döntéshozatallal működik. A csoportot elsőtől nyolcadikig ugyanaz a személy kíséri, így jól megismerheti a gyerekeket, a tanítási tartalom pedig egymásra épül: például már elsőben a cipó kovászolásával előkészíti a hetedikes kémiaórát. Nincs osztályzattal való értékelés, de sok más van: elismerő pillantás, mosoly, pár jó szó. Örülünk a hibáknak, ha nem sikerül valami, hiszen abból tanulunk, azáltal fejlődünk, így nem félnek próbálkozni, kísérletezni. Kérdéskultúra van, a magyarázatok helyett inkább kérdezünk, és hagyjuk a gyermeket rájönni a dolgokra. Szerintünk az ember egyszerre gondolkodó (szellemi), érző (lelki), testi (fizikai) lény – a tanítás során egyformán dolgozunk ezekkel a részekkel. Állandó kapcsolatban vagyunk az évkörrel, figyeljük a természetet. Hangsúlyt kapnak az ünnepek, amelyek mindig különleges alkalmak gyereknek és felnőttnek egyaránt.  Fontos, hogy a gyermek megélhesse a gyermekkorát, szabadon játszhasson, tapasztalás által tanuljon, legyen szeretetteljes, empatikus közegben, ismerje meg önmagát, maradjon meg a kíváncsisága, a tanulás iránti vágya. A legfontosabb, hogy csillogjon a szemük. Az is fontos, hogy itt találnak olyan közösségre, amelynek tagjai tudatosan távol tartják gyermekeiket az okostelefontól. Ezt sokkal könnyebb úgy megtenni, ha a többi családban sincs a gyereknek saját eszköze. Besegít a leendő kézimunkatanár, időszakosan más tanárok is kapcsolódnak a gyerekekkel. A tanári kollégiumunk is bővül, Belgrádban megindult szerb nyelven is a Waldorf osztálytanítói képzés. Vajdaságból hatan képezik most magukat. Hosszú távon hét osztálytanítóra lesz szükség még – emelte ki Szintia, majd így folytatta:
– Önkéntes alapon tesz hozzá mindenki, így működik az intézmény. A költségeinket az egyéni családi hozzájárulásokból fizetjük, de a testvériség jegyében az anyagiak nem tarthatnak vissza egy családot sem attól, hogy a gyermeke ide járjon, ha egyetért az értékrenddel, és megtaláljuk, miben tudja másképp segíteni a közösséget. A gyerekek nagyon szeretnek ide járni. Sajnálják, ha szünet van, alig betegeskednek. Biztonságban érzik magukat, határozott kereteket kapnak, amelyeken belül megélhetik a szabadságukat. Sokat vagyunk a levegőn, ugyanakkor a benti tanítást is élvezik és szeretik. Szándékosan nincs még házi feladat, fontos, hogy szabadon játszhassanak. Arra kérjük a családokat is, hogy a különórákat legalább 9-10 éves korig mellőzzék. Ebben az életkorban a szabad játék fejleszti őket leginkább, mert megélik a kreativitásukat, az ügyességüket vagy épp ügyetlenségüket, ha ugrálnak, fára másznak, és a szociális kompetenciáik is úgy fejlődnek, ha a társakkal játszanak. A konfliktusokat jellemzően maguk rendezik, kezdetben segítséget igényeltek, de mára, ha feljön köztük egy-egy vita, meg tudják beszélni. Az agresszió nincs jelen, emberhez méltón viselkedünk egymással. Azoknak érdemes ide járni, akiknek tetszenek a fent elmondottak, és hasonlóan szeretnék nevelni otthon is a gyermekeiket – mondta Szintia.
Felvetődik a kérdés, hogy ez után hol lehet továbbtanulni, és erre beszélgetőtársunk azt válaszolja, hogy bárhol, ugyanis a Waldorf-pedagógia 13 évfolyamos berendezkedésű, és az utolsó évben az érettségire készülnek.
– A Waldorf statisztikái megnyugtatóak, az érettségit könnyűszerrel veszik a diákok. Az egyetemeken arról ismerik meg a professzorok a Waldorf-diákokat, hogy ők azok, akik állandóan kérdeznek, és lehet velük beszélgetni, mert magabiztosak, és rendkívül jól kommunikálnak – mondta Szintia, majd hangsúlyozta, hogy a gyermekek külföldi diplomát kapnak, amit mindenhol elismernek. Arról is beszélt, hogy mindenkinek magában kell megéreznie, hogy mit súg a szíve, szeretne-e a gyermekének ilyen környezetet biztosítani. Ha igen a válasz, keressék őket, és közösen megtalálják a megoldást.

Bővebben:




Waldorf-iskolakezdeményezés Martonoson