A Halász téren emlékeztek meg október 20-án Magyarkanizsa Község Napjáról. A hagyományokhoz híven rövid alkalmi műsorral készültek a községbeli fiatalok, ezután megkoszorúzták a város eredetét jelző emlékművet. A megemlékezésen Győri Viktor történelemtanár mondott beszédet, aki ismertette a település történelmét.
- Magyarkanizsa már az őskorban lakott volt, erről vannak történelmi forrásaink, amelyek ezt bizonyítják. Mivel itt volt a Tisza a legsekélyebb, ezért könnyen tudtak az emberek áthaladni az egyikről a másik oldalra, ezért ez a település meg is maradt. A 9. századtól a település neve Cnesa és a terület idővel magyarlakta terület lett. A név idővel változott, átalakult. A 15. század közepétől, mint az összes többi környező település nehezen tudott fennmaradni, mert a törökök elfoglalták ezeket a területeket. A 17. századtól a keresztény hatalmak visszahódították a vidéket. Magyarkanizsát pontosan 1686. október 20-án foglalták vissza, ennek apropóján ünnepeljük a község napját - emlékezett vissza Győri Viktor.
Az emlékezés virágait elhelyezték az önkormányzat, a Szabadkai Főkonzulátus, a helyi közösség, a testvérvárosok települései, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Szerb Haladó Párt, az oktatási intézmények és a községi Tűzoltó Egyesület képviselői.
Bővebben:
Koszorúzással egybekötött megemlékezés Magyarkanizsa Község napján
A Halász-téren is megemlékezést tartottak Magyarkanizsa község napján
|