Beadványt adtak át Magyarkanizsán

2025.05.16.
 

A polgármesterhez fordultak segítségért az utaztatás ügyében. A Mi Civilek polgári csoport néhány tagja csütörtökön délelőtt átadta azt a beadványt, melyet a magyarkanizsai önkormányzatnak címeztek a község települései és Szabadka közötti tarthatatlan tömegközlekedési állapot ügyében. Az átirat közel ezer nevet tartalmaz, amely többségében internetes véleménynyilvánítás, helybeli és más települések polgárai részéről és ezt Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa község polgármestere vette át a polgármesteri kabinetben. Mint ismeretes, a Subotica-trans utasszállító vállalat megszűnése után az új szolgáltató, a Trans-Jug megszüntette azokat a járatokat, melyek Magyarkanizsa községet is érintik. Kérdésessé vált ezáltal a Szabadkára való eljutás tömegközlekedéssel, hiszen a Trans-Jug autóbuszai nem közlekednek a község területén. Először a Szabadka-Zenta járat szűnt meg, mellyel a diákok Oromról, Oromhegyesről, Tóthfaluból jártak középiskolába. Erre sikerült áthidaló megoldást találni a községi vezetés közbenjárásával, majd rövid időn belül kiderült, hogy a Szabadka-Magyarkanizsa járatokkal is ugyanebbe az akadályba ütköztek. Magyarkanizsa, Orom és Horgos irányából (természetesen érintve több települést) teljesen ellehetetlenült az utazás Szabadkára és vissza. Ezt orvosolandó, a magyarkanizsai önkormányzat a területén működő egyetlen magán utasszállító vállalattal együttműködve kiküszöbölte a problémát úgy, hogy a község területén ez a szolgáltató utaztatja a polgárokat, akik aztán átszállhatnak a szabadkai buszokra, illetve Horgoson a vonatra. Kis távolságról lévén szó, a lakosság nemtetszését fejezte ki, nem csak az átszállás, hanem az útközben felmerülő problémák miatt is, ugyanis megesett, hogy a csatlakozás nem volt zökkenőmentes. Az sem mellékes, hogy az utazás ára így sokkal magasabb lett. A lakosság hatékonyabb, gördülékenyebb megoldást szeretne, ezért is fordultak az önkormányzathoz és a polgármesterhez. Elsősorban a diákok azok, akik igénybe veszik ezeket a járatokat, de azok is utaztak busszal, akik nem engedhették meg maguknak valamilyen okból az autós közlekedést. Néhány diák Szabadkáról Magyarkanizsára utazik középiskolába, hisz olyan szakirányok vannak itt, melyek nem minden évben nyílnak Szabadkán, és őket is tárt karokkal fogadták a helyi középiskolában, ám a nehézkes utazás miatt nekik sem egyszerű az iskolába való eljutás.
A polgári csoport megfogalmazása szerint „ Meggyőződésünk, hogy egy rendszeres és megfizethető tömegközlekedés alapvető közszolgáltatás kell, hogy legyen. Főként diákok, idősebb, anyagi és egyéb lehetőségeikben korlátozott polgárok érintettek, olyanok, akiknek az érdekérvényesítő képessége a legalacsonyabb a társadalmunkban. Ezért tartjuk fontosnak, hogy az ő hangjukat, a közlekedéssel kapcsolatos problémáikat a sajtó és a nyilvánosság erejével kihangosítsuk, mert a felháborodás községi szinten soha nem látott méreteket öltött”
A beadványt átadók közül Kecskés Takács Éva elmondta, fontosnak tartja, hogy a tömegközlekedés kérdése rendeződjön.
– A városok közötti közlekedés a gyermekeket és időseket, illetve a szociálisan érzékeny réteget érinti leginkább, akik nem tudnak kiállni saját érdekeikért. A kis közösségek el vannak zárva, a közlekedés megszűntével csönd maradt csupán. Környezetvédelmi szempontból is fontos lenne a buszok visszaállítása, és a falvakat is összekötné. Bízunk benne, hogy a polgármester és munkatársai is segítségünkre lesznek ebben, azért is fordultunk hozzá. A mostani megoldás helyett azt szeretnénk, ha felmérnék mekkora az igény a buszokra és aztán mindenki számára jó megoldás születhetne, hisz egy közösség vagyunk – emelte ki Kecskés Takács Éva.
Fejsztámer Róbert elmondta, hogy az internetes véleménykutatást, melyre visszaellenőrizhetetlen forrásból érkeztek válaszok, átvette a civil polgári csoporttól, és, hogy a beadványban felsorolták azokat a pontokat, melyek a VMSZ munkájának eddigi támogatásáról szólnak.
– Örülök, hogy ezen beadvány alapján közel ezer polgár támogatja azt a kezdeményezést, melyet a Vajdasági Magyar Szövetség még áprilisban elindított és beleállt ebbe a szélmalomharcba. A profitért dolgozó magánvállalatok megszüntették a nem kifizetődő járatokat, a VMSZ politikusai április óta Szabadkán és Magyarkanizsán is, sőt államtitkári szinten a Közlekedési Minisztériumban is azon dolgoznak, hogy a nem mindig egyszerű harcban meggyőzzük a vállalatokat, hogy indítsanak járatokat. Célunk, hogy a polgárok egyik településről eljuthassanak a másikra, és bízom benne, hogy szeptembertől sikerül olyan megoldást találni, amely hatékonyabb, könnyebb, kényelmesebb. A közösségi igények felmérése már márciusban megtörtént, a közvetlen járatok elindításán dolgozunk, a menetjegyek árának szinten tartása a magánvállalkozóktól függ, a tömegközlekedés pedig nem közfeladat, de a plusz feladatot is elvégezzük, hisz ezzel a VMSZ-en kívül senki nem foglalkozik. Mi továbbra sem adjuk fel és keressük a megfelelő megoldást.
Bajtai Balázs, a Magyarkanizsa Község Közlekedésbiztonsági Tanácsának koordinátora hozzátette, hogy dolgoznak azon és meg is tudják majd oldani, hogy szeptember elsejétől átszállás nélkül tudjanak utazni a polgárok a kérdéses útvonalakon.

Bővebben:


Beadványt adtak át Magyarkanizsán

A polgárok a Magyarkanizsa és Szabadka közötti tömegközlekedési problémák rendezését kérik

Polgári beadvány a tömegközlekedés rendeződéséért