| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.02.
Önkéntes tűzoltók mutatkoztak be az oromhegyesi Traktorfesztiválon

Az oromhegyesi XVIII. Traktorfesztivál adott otthont a JERICO IPA-projekt nyílt napjának. Az eseményen az érdeklődők testközelből ismerkedhettek meg az önkéntes tűzoltók munkájával és a katasztrófavédelem világával.  


A rendezvény egyik leglátványosabb programpontja az égő gépjármű oltásának bemutatója volt. Emellett hagyományőrző tűzoltó-bemutató, tűzoltó jármű- és felszereléskiállítás, valamint az önkéntes tűzoltóság ...

   2026.06.01.
Orom lett a Kishuszár Vágta győztese

Vajda Anna és BT Coco Chanel nevű lova bizonyult a leggyorsabbnak, és magabiztos teljesítményével megnyerte a kishuszár futamot a 14. Vajdasági Vágtán. Győzelmének köszönhetően kivívta a részvétel jogát az idei szilvásváradi Nemzeti Vágtán, ahol Vajdaságot képviselheti. 


Vajda Anna, a Kishuszár Vágta győztese elmondta: „Mi nemrég kezdtünk el együtt dolgozni, de annyi idő alatt szerintem nagyon jól össze tudtunk szokni, bár igaz, hogy ...

   2026.06.01.
Újra megnyitott a Lepkeotthon

A különleges családi gyűjteményben több lepkefaj, lepkehernyók, és sáskák is megtekinthetők. 
A tulajdonosok idén egy kibővített, nagyobb területtel készültek, ahol a színpompás lepkék mellett közel százféle virág is várja az érdeklődőket. A Lepkeotthon egész nyáron, egészen az őszi hónapokig fogadja látogatókat Magyarkanizsán. 


Rekecki Csaba elmondta: „Nagyon sokan megkerestek minket a Facebookon, és reméljük, hogy ...

   2026.06.01.
Nagykorú lett és rekordot is döntött

Május 31-én, vasánap kora reggel tülköltek és felzúgtak a traktorok Oromhegyesen, a Garden diszkó udvarában, ahol a nagy múltú rendezvényt tartották. A járművek között a hatvanévestől a legújabbakig, a legegyszerűbbtől a legkülönlegesebbig bőséges volt a felhozatal. Ahogy azt a fő szervező Bilicki Nándortól megtudtuk, a végső számlálásnál kiderült, hogy 221 traktor vett részt a fesztiválon. 


A nagykorú, ebben az évben épp 18 éves ...

   2026.06.01.
Magyarkanizsa volt az első helyszín

Az irodalmi kalandtúra minden évben új tartalmakkal indul útjára, sok keréken. A kerékpározó fiatalok fesztiválja idén rendhagyó módon Magyarkanizsán kezdődött, majd Szegeden és Sepsiszentgyörgyön folytatódik. A fesztivál résztvevői a gyülekező után a Gyógyfürdőben landoltak a jó meleg gyógyvízben, ahol az első programot tartották, a Tolnai-wellnesst. Mint ahogy már az elnevezés is sejteti, Magyarkanizsa szülöttjét, Tolnai Ottót és szövegeit hívták segítségül ...

 
Keresés
 

   2026.05.06.
Megtizedelte a gyümölcsösöket a hideg Magyarkanizsa községben

Több helyen is sérültek a május elsejei fagyok miatt a gyümölcsösök Magyarkanizsa községben. Érintett rész volt Horgos, ugyanakkor Magyarkanizsa területén is több termelő búcsúzhat a terméstől. 
Május végéig ugyanakkor a tapasztalatok szerint előfordulhat még fagy, ami kárt okozhat. 
A fiatal fák különösen érzékenyek, mivel nincs még akkora lombkoronájuk, hogy a levelek megvédjék a termést. Az idősebb fák jobban tudnak védekezni a fagy ellen, mondja Buza Botond termelő: „Az idei termés nagyon szépen megindult, még a virágzás esetében egész jól néztek ki a folyamatok. Nem láttuk úgy, hogy közeledő fagy lenne, és a virágok szépen ki is fejlődtek, viszont a méhecskék elég ritka számban voltak jelen, nem volt az a hatalmas rajzás. Amikor megtörtént a virágokból való fejlődés, a kis gyümölcsök állapotába, akkor jött egy nagyobb fagy, ami a hidegre érzékeny fák termésének elvitte a 40-50 százalékát.” 


A baracknál van a legnagyobb kockázat és a legnagyobb kiesés is. A gazdák szerint 2023-ban volt utoljára elfogadható a barack termése. 


Vázsonyi Tibor termelő is fagykárról számol be: „Május elsején két és fél fokot mért a műszerünk, ami a legalacsonyabb hőmérséklet volt, tehát a fagy nem érte a gyümölcsfákat. Bár ezek a hidegek károsítják a fiatal gyümölcsöket, és látom, hogy a barackok is nem biztos, hogy épp a május elsejei, de ami előtte volt hideg idő, az károsította, és most hullanak le a kis zöld barackok.” 


A legérzékenyebb gyümölcsfajták a barack és cseresznye. Amik viszont jobban tűrik a hideget, az a birsalma és a szilva. Utóbbi később virágzik, és éppen emiatt nagyon érzékeny, ha eléri a fagy. 
Bognár Pásztor Hajnalka növényvédelmi szakmérnök elmondta: „Attól függően, hogy milyen gyümölcsfajtákról beszélünk, az almaféléknél létezik egy olyan, hogy a termések deformálódnak, illetve már kiskorukban lehullanak, ez mondjuk a ritkítás szempontjából nem is olyan rossz. A csonthélyasoknál is létezik fagykárosodás, majd az idő megmutatja, hogy milyen károk keletkeztek. Szerintem ez a mínusz 1 körüli hőmérséklet nem kellene, hogy problémát jelentsen.” 


A termelők reménykednek, hogy nem lesznek újabb drasztikus lehűlések. A napsütés jót tesz a gyümölcsfáknak, viszont a csapadékra nagyon nagy szükség van, mert az alsó talajrétegek rendkívül ki vannak száradva. 


Bővebben: 

 




Megtizedelte a gyümölcsösöket a hideg Magyarkanizsa községben