| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.02.26.
Az lehetsz, aki csak akarsz, és rajzold is le!

Nemzetközi rajzpályázatot szervezett a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény. A községből és Magyarországról 120 alkotás érkezett be a Farsang nevet viselő kiírásra. 


A Cnesa előcsarnokában állították ki a rajzokat, amelyeket az ünnepélyes megnyitó előtt mindenki megtekinthetett. A gyerekek rajzainak csak a képzelet szabhatott határt, szinte mindenki más-más technikával alkotott. 


A rajzpályázatra ...

   2026.02.26.
A vallási turizmus fejlesztése

A Magyarkanizsa községben zajló határon átnyúló projektek egyike a Szakrális utazások, azaz a Sacred Journeys projektum, amelynek egyik kedvezményezettje a Délvidék Kutató Központ Egyesület. A pályázat az Interreg VI-A IPA Magyarország–Szerbia Program keretében valósul meg, célja pedig a szerb–magyar határtérség gazdag vallási és kulturális örökségének megőrzése, elérhetősége, láthatóvá tétele. A projekt térségünk szakrális helyeit és vallási ...

   2026.02.25.
Mit jelent boldognak lenni?

Soha nem éltünk még ilyen jól – mégis egyre többet beszélünk a boldogtalanságról. Kalmár Ákos okleveles közgazdász, vallástudományi szakember ennek miértjére kereste a választ a József Attila Könyvtárban megtartott előadásán. Konkrétan azt vizsgálta, hogyan alakult a boldogság fogalma az európai gondolkodás történetében, az ókori filozófiától a keresztény hagyományon át a modernitás kezdetéig.


Külön hangsúlyt kapott a 18. századtól ...

   2026.02.24.
Városok arculatát alakította

– Volt némi beleszólásom városok arculatának alakításába – mondta a rá jellemző bölcs szerénységgel Tóth Vilmos, magyarkanizsai építész, amikor beszélgetni kezdtünk a Magyar Életfa díj kapcsán. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elismerése, amit a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkaközössége felterjesztése nyomán – a magyar kultúra napja kapcsán rendezett ünnepségen – adtak át neki Zentán, azért is érdekes, mert ...

   2026.02.23.
Két külön zenei világ összeforrása

Első alkalommal lépett színpadra közösen Magyarkanizsán Dresch Mihály magyarországi Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar zenész és a Mezei kvartett. 


Az egész estés műsort, melynek alapját a magyar népdal képezte, a Regionális Kreatív Műhely szervezte, a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Műhelye és a szegedi Zenergia Egyesület közreműködésével. A közönség két külön zenei világ összeforrását hallhatta az est folyamán. 


 
Keresés
 

   2025.08.20.
Megkezdődött a szüret Horgos határában

Ahol a gyümölcs elég nedvességhez jutott, ott minőségi szőlőt tudnak a termelők betakarítani. A cukortartalom magas, a savasságát igyekeznek a gazdák megőrizni, így várhatóan az idei borok is igen ízletesek lesznek. 
Már kora hajnal óta szedik a szőlőt Horgos határában. Bíró Nándor szőlészetében ugyanis már beérett a gyümölcs szinte mindegyik fajtája. Bizonyos szőlőket még augusztusban be kell takarítani, ugyanis, ha túlérik, a hőség kiégeti a gyümölcsből a savakat. A termés cukorfoka is magasabb idén az átlagosnál, fajtától függően 19 és 23 fok között mozog. 
„Levettem egy bogyót és ebbe a cukorfokmérőbe elteszem. Ez egy új dolog most nekem is. Nem tudom, hogy látjátok-e, de most belecsöppentettem és nézd meg a cukorfokát. 21,1 a cukorfoka szőlőnek” - mondja Bíró Nándor. 
A gazdák szerint idén kedvezett a gyümölcsnek az időjárás. Átlagosan egy tőkén 70 dekagramm és 1,5 kilogramm szőlővel lehet elégedett a gazda, viszont itt jól látszik, hogy némely tőkén ettől sokkal több fürt található. A tavasz eleji fagy sem okozott kárt, egyedül a csapadék volt kevés. A termésmennyiség és minőség pedig nagyban függőt attól is, hogy egy–egy adott szőlőültetvény hol helyezkedik el – tette hozzá Bíró Nándor. 
„Nekem 80 centiméteres termőtalajom van. Ott, ahol csak szélhordta homok van a tetején 20-30 centi az nagyon nagy bajban van most már. De az valójában úgy van, hogy vízhiány mindenhol észrevehető és nekem is itt ez az európai gyökereztetés módja a földnek az egyik végénél, tehát a felső végénél, ahol egy méter különbség van ott láttam egy kis szárazságot.”     
A szőlő iránt pedig a kereslet is igen nagy. Jelenlegi állapota azt mutatja, a csapadék hiány végett kevés helyen sikerült minőségi szőlőt termelni. Nagyban egy euró körül mozog a bogyós gyümölcs ára, míg tavaly ez 80 dinár volt csak átlagosan. 
Bálint Ákos magyarkanizsai szőlőgazda áremelkedésre számít: „Mindennek elment az ára, tehát értelemszerűen a szőlő is egy kicsit drágább lesz, mint tavaly. De ez érthető is, a növényvédő szereknek, az üzemanyagnak, a munkaerőnek is felment az ára, mint a kenyérnek is. Így a szőlőnek is több lesz az ára, mint tavaly.” 
A minőséges szőlőnek köszönhetően pedig ízletes borokra számítanak a borászok. 

Bővebben: 




Megkezdődött a szüret Horgos határában

Elkezdődött a szüret a horgosi határban