| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.04.30.
A ballagásra autó nélkül

A biztonságos és felelősségteljes közlekedés fontosságára hívták fel a figyelmet a magyarkanizsai középiskolában. A ballagásra autó nélkül elnevezésű ifjúsági közlekedési fórum a Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontban zajlott kedden délben, és elsősorban a végzős középiskolásokat célozta meg. A diákok részletes tájékoztatást kaptak arról, hogy milyen feltételekkel üljenek volán mögé a friss jogosítványukkal. A látottak és ...

   2025.04.29.
Harc az orvhalászok ellen

Magyarkanizsán, a Tisza partján élők számára a folyó nemcsak természeti kincs, hanem a megélhetési lehetőség is. Azonban az elmúlt években egyre gyakrabban kerül szóba a hallopás, vagyis az orvhalászat jelensége, amely komoly aggodalmat kelt a helyi közösségben. Bár sok eset rejtve marad, a tapasztalatok szerint nem ritka, hogy engedély nélküli, tiltott eszközökkel zajlik a halfogás. Ez nemcsak a halállományt tizedeli meg, hanem a tisztességes horgászok munkáját ...

   2025.04.29.
Egy kis fa, és sok-sok szeretet

Elültették az „Újszülöttek fáját” a 2024-ben született gyermekeknek Horgoson.
Az eseményt a Juvenior Polgárok Egyesülete szervezte azzal a céllal, hogy maradandó emléket állítson az újszülöttek számára. A faültetés során minden gyermek nevét külön szalagra írták, amelyeket az elültetett fára kötöttek fel. A gesztus a közösség összetartozását, az új életet és a jövőbe vetett hitet szimbolizálta. Az eseményen számos család vett részt, ...

   2025.04.28.
Szécsi Pál dalai Gergely Róbert előadásában

Magyarkanizsán lépett fel a kétszeres EMeRTon-díjas magyar színész és énekes, Gergely Róbert. Zenés estjén az igen korán és fiatalon elhunyt Szécsi Pálra emlékeztek legszebb és legismertebb dalaival.
Telt ház előtt lépett fel Gergely Róbert Magyarkanizsán. A művész és csapata által előadott 80 perces koncertre fiatalok és idősek egyaránt ellátogattak.
Bajtai Katalin Martonosról érkezett az eseményre: „Mióta megtudtam, hogy lesz Gergely Róbert, ...

   2025.04.28.
Előmajális Horgoson

A Vajdaságban egyedülállónak mondható esemény családoknak, fiataloknak és idősebbeknek is egyaránt remek szórakozást és kikapcsolódási lehetőséget kínált. Immár negyedik alkalommal szervezték meg, kitűnő hangulatban és színes programokkal.
Vajon hol lehet már négy nappal május elseje előtt összegyűlni, enni, inni, barátkozni és élvezni egy kicsit az év leglazább ünnepének hangulatát? A válasz: Horgoson. A horgosi előmajális éppen most kezdődik, ...

 
Keresés
 

   2025.03.03.
„Az Életet félteni kell…”

Látogatóban Észak-Bácska szeretett doktornője, Pajor Margit Királyhalom és Kispiac határán fekvő kis mennyországában.
Könyvbemutatóra hívnak a barátaim Pajor Manyiékhoz. Felcsillan a szemem. Ó, az ő kis paradicsomuk! Meg a nagyszerű baráti körük. Hát hogyne! Hozzájuk repülök, tűzön-vízen át! Elegem van a város utcáin telefonjukat nyomogató járókelőkből, családtagokból, rokonokból, akik – muszájból vagy megszokásból – a géphez jobban kötődnek, mint egymáshoz, az embertársaikhoz. Lépten-nyomon tapasztaljuk: kollektív agymosás, agresszió lett úrrá a világon. Szerencsére azonban épülgetnek, vannak még olyan kis szigetek, ahol nyugalmat, testi-lelki feltöltődést talál az ember.
Ilyen dr. Pajor Margitnak, a mi Manyinknak a Királyhalom és Kispiac határán fekvő haciendája, jobban mondva kis mennyországa, ahol a természet, a művészet, a humán tudományok uralkodnak, s az élet fénye, derűje, az értelem, a szellem világossága sugárzik minden rendezvényükön. Ugyanúgy, mint a házigazda arcáról. Íme, egy ember, egy orvosnő, aki zsigereiben érzi, hogy az Életet félteni kell.
– Az életcélom mindig is az volt, hogy orvos legyek. Az orvoslás, a medicina érdekelt. Maga az emberi szervezet, annak a működése, a betegségek okai, a velük való megbirkózás. Nagyon szerettem mindig is az embereket. Segíteni akartam nekik. Mindig nagyon jó akartam lenni, jóindulattal viszonyulni hozzájuk – mondja mosolyogva.
– Nagyon szép családban nőttem fel. Apukám a Delibláti-homokpuszta egy pici falujában, Susarán született, erdőmérnök lett, folyton virágokkal és parkosítással volt elfoglalva. Imádta a természetet. Anyukám egészségügyi nővérként dolgozott. Rövid fehértemplomi tartózkodásunk után, hogy magyar tannyelven iskoláztathassanak (a nővéremmel, Gizellával együtt), Szabadkára jöttünk, itt kaptak munkát a szüleim, itt kezdtem iskolába járni, itt iratkoztam be a Népkör színjátszó és irodalmi csoportjába, itt szerettem meg az irodalmat, a művészetet, ezért én mindig is szabadkainak éreztem magam. Nekem itt van dolgom, nem véletlenül kerültem ide. Talán így indult az egész, így pecsételődött meg a sorsom – emlékezik vissza a kezdetekre. (Nem vitás, hogy jó életvezetési mintát kapott a családjában – állapítom meg magamban mindjárt.)

LÉLEKSEGÍTŐ MESÉS BIRODALOM
De lássuk, milyen is az ő mesés kis birodalmuk, mit s hogyan csinálnak ők ketten, párjával, Nagy Lászlóval, akit Szabadkán és széles e vidéken sokan arról ismernek, hogy a Szelevényi erdő közepén a kilencvenes években pedagógusi végzettségű természetvédőként egy igen-igen népszerű csárdát működtetett. Emellett iparművészettel, képzőművészettel is foglalkozott s foglalkozik. (Zárójelben jegyzem meg, hogy természetimádata ma abban is megnyilvánul, hogy a jurtára emlékeztető otthonuk udvarában négy ló meg öt kutya élvezi a szerető gazdi napi gondoskodását.)
Laci a fő lelki támasza a mindenkin segíteni akaró és tudó Manyinak. Aki néha holtfáradtan érkezik haza a reggeltől estig tartó, testet-lelket kifacsaró munkája, a magyarkanizsai mentőszolgálat főnöki meg a saját magánrendelői teendőinek az ellátása után.
– Édes jó istenem, tudod, amikor este hazajövök, s úgy érzem, „készen vagyok”, Lacinak ez a jó természete meg egy jó könyv mindig megnyugtat. S másnap megint kezdődhet a pörgés. A családom ezt elfogadta, én pedig reggel megint élvezem… Rengeteg energiát öltem bele mindabba, amit itt látsz – mutat maga köré a hagyományőrző művészi igénnyel kialakított házacskában.
– Ezt is meg a nagy épületet is azért csináltuk, mert a lelkemnek/lelkünknek sokat segít. A rendezvényeink által is. Az orvos munkája sok stresszel jár. Nemrégen történt, a magyarkanizsai mentős orvosi életem folyamán: egy munkanap elején bejött a lábán hozzám egy hetvenéves férfi a lányával. Szívproblémával. Kezdeti infarktus gondoltam, miután megvizsgáltam. Bevisszük Zentára, határoztam el. Kitoltuk a mentőautóba, és akkor hirtelen leállt a szívverése. Újraélesztettük. Aztán beindult, leállt, beindult, leállt… Elfogott egy olyan „akarom” érzés, hogy mondtam a technikusnak: Adjunk bele mindent! Nem engedhetjük meghalni… Húsz percig élesztgettük.  Közben Zentára értünk, majd Újvidéken megoperálták… Nem is tudja, mi történt vele. Az is nagyon jó érzés volt, amikor a kispiaci halastóból kihúztunk egy fuldokló kisgyereket… Meg az is nagyszerű, amikor megtaláljuk a balesetek, súlyos betegségek okait. Jó érzés, amikor az orvosnak sikere van a diagnosztikában… De néha rossz is, mert súlyos betegséget felfedezni egyáltalán nem öröm. Az sem, amikor hirtelen behoznak hozzád egy kisgyereket, aki fullad, összeesik… Nem könnyű az önkontroll, hisztizni ilyenkor nem szabad – magyarázza a doktornő.

A LÉLEK ÉS A TEST PIHENTETÉSE
A múlt év végén ünnepeltük meg Manyiék Ars Naturae néven működő civil szervezetének a létrejöttét, amelynek keretében a Nagy László Galéria is ténykedik: természetvédelemmel, kultúrával és művészettel, egészséges életmóddal foglalkozik. Vagy százan összejöttünk a munkájukat dokumentumfilmen is bemutató vendégfogadáson. A találkozó színhelye egy mesébe illő házacska és mellette egy minden igényt kielégítő modern épület volt. Először egy százéves, düledező kis parasztházat újítottak fel a barátaik segítségével. Az újvidéki Mikes Bence és Vider Vesna meg a magyarkanizsai Tóth Vilmos kapcsolódtak be a munkába, tündéri otthonná alakították a házacskát, itt szoktak irodalmi esteket, képzőművészeti tárlatokat szervezni, s most mellette meg az orvosi rendelő mellett végre elkészült a több éven át épülgető, tornateremnek, mentálhigiénés és egyéb egészségmegőrző foglalkozásoknak szánt csodaszép modern építmény is.
– Mivel orvosként rengeteget ülök, kevés szabadidőm marad – vallja háziasszonyunk. – Soha nem volt időm például arra, hogy elmenjek a városba valamilyen edzőterembe tornázni, levezetni a stresszt. Vágytam arra, hogy legyen egy kis tornatermem, ahol egészségfenntartással foglalkozhatok. Ha padlón van az ember, egyaránt fontos a lélek és a test pihentetése. A többi között a rossz stressz hívja elő a fizikai betegségeket. Szeretném, ha eljönnének ide tornázni az emberek. Akár babatornát is lehetne tartani, sőt mentálhigiénés szakembert és pszichológust is be lehetne vonni a munkába – fejti ki gondolatait.
A rengeteg orvosi teendője mellett, hogy jut ideje könyvbemutatókat, képzőművészeti kiállításokat, alkotótáborokat, szavalóesteket s egyéb nagyszerű dolgokat, természetjárásokat is szervezni? – motoz bennem egyre a kérdés, aztán a beszélgetésünkből kitűnik a nagyon egyszerű válasz. Lacival és barátaikkal együtt ráéreztek az élet igazi értelmére. Arra, hogy mi mást szeretne az egyszerű ember zsigerileg a maga számára, mint ilyen egyszerű dolgokat: békességet, tisztességet, igazságot, visszatérést a természethez, az egységes természeti elvekhez, egységes zsinórmértékhez, a biblia által is hirdetettekhez. A mai összekeveredett, túlmanipulált világban gyakran már észre sem vesszük, hogy tömeghipnózis áldozatai lettünk, elmagányosodtunk, a lélektelen gépek lettek a társaink, s ha nem fogunk össze mi emberek, hogy egymás védőbástyái legyünk, elvész az erőnk, kiapad az Élet. Ezen a szép ünnepségen szinte kézzelfogható volt a közösség ereje, alkotókedve. Egymás szemébe s nem a telefonunk képernyőjét nézve mennyivel szebbnek tűnt a világ. Erről jut eszembe: kisközösségekből áll össze a kultúra, s lám, mennyire fontos a civil kurázsi is: mindenki ott tegyen jót, ahol tud.
Manyiék szépen, csendben teszik a dolgukat, nem nagy dérrel-dúrral, művelt polgárok és egyszerű, tiszta lelkű hétköznapi emberek társaságában. Melegséggel képesek megtölteni az életüket, oly módon is, hogy – Laci intelmeit meghallgatva – nem dobnak el semmit, ami régi, hiszen múltunknak egy része, s régiségében, megkopottan is gyönyörű lehet. Visszaadják a régi fényét a régi vaskályhának, amely kecses alakjával, megmunkálásával fűtetlenül is meleget sugároz ránk, a mennyezeti fagerendáknak, a mázos vizeskorsónak, amiből az őseink forrásvizet ittak talán. A természetet járva, fákkal, mezőkkel, virágokkal, a természet gyönyörű teremtményeivel találkozva talán eszébe jut egyiküknek-másikuknak az a gyönyörű verssor is, amit Barát Laci barátunk idézett nekünk egy könyvbemutató alkalmával, hogy: „Tág a világ, mint az álom, mégis elfér egy virágon.”
Akárhogy van is, az emberi természet nagyon lassan változik. Mindenkinek szüksége van kötődésre, a saját hagyományos kultúrájára, ami lelki úton öröklődik át, s nem gazdasági és egyéb alapon. Ha nem ápoljuk a sajátunkat, bizony beleolvadunk a nagy szürkeségbe.


Bővebben:




„Az Életet félteni kell…”