| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2024.10.11.
Ismét tervben a Csantavér és Orom közötti út rendezése

A Csantavér és Orom közötti földes út jelenleg is forgalmas. Az aszfaltburkolat évtizedek óta várat magára. Az úton nemcsak személyautók, hanem áruszállító furgonok, sőt nagy teherautók is közlekednek. Most jól járható, de csapadékos időben a sár, nyáron pedig a hatalmas por miatt nehézkes a közlekedés.
Az aszfaltút megépítése hatékonyabbá és biztonságosabbá tenné a hulladékszállítást is Csóka, Topolya, Kishegyes és Zenta önkormányzatok területéről ...

   2024.10.11.
Címeres Örökség - Kárász-kastély

A horgosi Kárász-kastélyt 1795-ben építette a Heves Vármegyéből származó család, miután a bécsi udvar úgy döntött, hogy újra kell telepíteni a szegedi pusztát. Az 1771-es döntést követően újra életre kelt a Honfoglalás előtti időktől lakott terület.
Horgos területe régóta lakott. Már az ókorban is éltek itt különféle népcsoportok. A Honfoglalás után már 1075-ben említik okiratokban Horgos, illetve Horgas halászfalut. 1230 körül a településnek ...

   2024.10.10.
A falakat kivéve minden új

A Magyarkanizsa községhez tartozó Oromhegyesen a helyi közösség és a posta épületének renoválása után most a temetőben is történt újítás. A ravatalozó épületét kívül és belül is úgy rendbe tették, hogy rá se lehet ismerni. Szerdán a helybeli lakosok és a vezetőség, valamint Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester jelenlétében Kozma Róbert plébános az alkalomhoz illő szertartás keretében szentelte fel az építményt. A ravatalozó méltó körülményeket, ...

   2024.10.10.
Mert a múltat rögzítik azok, akik most dokumentumfilmet készítenek

A Magyarkanizsai Cinema Filmműhely a vajdasági magyar mozgókép napja alkalmából október 9-e és 13-a között az idén is megszervezi a Vajdasági Magyar Filmek Fesztiválját. A filmes rendezvénysorozat hét magyarlakta városba jut el (Ada, Magyarkanizsa, Topolya, Szabadka, Újvidék, Zenta, Zombor).
Az eseményen mutatják be a vajdasági magyar filmesek legújabb alkotásait. Iván Attila mesélt a folyamatokról, a filmkészítés fontosságáról és szépségeiről.
* ...

   2024.10.08.
A Magyarkanizsai Gyógyfürdő meséje nyomán…

„A csodafürdőnek messze dűlőkről,
Csodajárta rétekről jön a vize.
Mint az olaj, csúszik kénes szaga,
S nem tudom betegséget hoz-e, visz-e?”
(Laták István, 1956)


Valamennyien, akik hosszabb-rövidebb ideig élvezhettük a Magyarkanizsai Gyógyfürdő vizének és minden más szolgáltatásának gyógyító és rehabilitációs hatását vagy felüdülést kínáló lehetőségeit, tapasztalatból is tudjuk, mit jelent az idén ...

 
Keresés
| Gazdaság |
 

   2023.09.08.
Magyarkanizsaiak a Connect & Grow vállalkozói konferencián

Connect & Grow címmel szerveztek szeptember 8-tól kétnapos szakmai konferenciát vajdasági magyar vállalkozók számára Palicson, a Vigadó épületében.  A találkozó a Prosperitati Alapítvány által megvalósított, a magyar kormány által támogatott Vajdasági Gazdaságfejlesztési Program és a Vajdasági Mentorprogram segítségével felépített vállalkozói közösség további fejlődésének következő lépése. A rendezvényen Magyarkanizsa községből is számos vállalkozó megjelent.   
Pletikoszity Árpád, a Dronteh cég tulajdonosaként vett részt a találkozón. A vállalkozás a drónok mezőgazdasági felhasználását propagálja.  
- A dróntechnológia egyre jobban terjed, a mezőgazdaságban. Már nemcsak felmérésekre, hanem szolgáltatásokra, illetve kezelésekre is használják ezeket a szerkezeteket. Én személy szerint ezen drónoknak a használatában, forgalmazásában és kezelésük oktatásában veszem ki a részemet. Mivel egyre nagyobb az érdeklődés a drónok iránt, próbálunk korszerű, jól elkészített oktatóanyagokkal megjelenni, s így próbáljuk a modern mezőgazdaságot támogatni. Nagyon sok gazdaságban már alkalmazzák a drónokat főleg feltérképezésre. Egy jó felbontású kamerával felszerelt drónnal digitális terepszemlét lehet végezni. A drónokat, mint permetező egységeket is egyre szélesebb körben használják, Vajdaságban de más régiókban is vannak eladott eszközeink. A berendezések megfelelő használata mellett a megfelelő vizsgák megszerzése és a tudásanyag elsajátítása is fontos. Ebben is segítünk, hogy az országos szabályoknak megfelelően tudjuk felkészíteni az érdeklődőket. 
Pletikoszity Árpád szerint a találkozón az üzleti kapcsolatok bővítésére is kiváló alkalom mutatkozott.  
- A konferencián számos, már meglévő kapcsolatot sikerült felújítani, nagyon sok baráttal sikerült újra találkozni, de új üzleti kapcsolatokra is sikerült szert tenni. Úgy látom, hogy ez a rendezvény a vajdasági vállalkozói létnek egy nagyon fontos kapcsolópontja, amit minden féleképpen fel kell tartani, s az elkövetkező időszakban is meg kell tartani – mondta a fiatal vállalkozó.  
Bilicki Nándor teljesen más területen fejti ki tevékenységét: Oromhegyesen diszkót üzemeltet, de vegyeskereskedései is vannak. 
- 1994 óta vagyok vállalkozó. Vendéglátással és kereskedelemmel foglalkozom. A kereskedelmet 1994-ben kezdtem, majd bővítettem a céget több üzlethelyiséggel. Három településen van élelmiszerüzletem. A vendéglátás esetében növekedés kezdődött a 2000-es években, ami 2013-ig tartott. Akkor azonban olyan helyzetet tapasztaltam, hogy a fiatalok elmentek külföldre, amit a vendéglátás azonnal megérzett. Utána jött a Covid, de azért még mindig talpon vagyunk.  
Bilicki Nándornak az a tapasztalata, hogy több lábon kell állni. 
- Több lábon állunk, s az elmúlt évek a tapasztalata az volt, hogy az egyik tevékenység ki tudja segíteni a másikat. Amikor a járvány miatt a diszkó éjszakai üzemeltetése lehetetlenné vált, akkor bevételi forrásként megmaradt a kereskedelem.  
A palicsi tanácskozástól Bilicki Nándor elsősorban új információkat, tanácsokat vár a vállalkozásokkal kapcsolatban, például kapcsolatépítési ötleteket. A vajdasági magyar vállalkozók túlnyomó többségét egyébként személyesen is ismeri, de mindig nyitott az új üzleti kapcsolatokra is. 
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, aki köszöntőbeszédében kijelentette: a délvidéki magyarság hatalmas utat tette meg két évtized alatt. A 90-es évek végén, a háborúkat követően megtörtnek látszott, de rövid idő alatt magára talált ez a nemzetrész. A mostani találkozó céljairól Potápi Árpád János ezt mondta:  
- A gazdasági szereplőket egy hálózatba szeretnénk összekötni. A gazdaságfejlesztési programokat először itt a Vajdaságban hirdettük meg, utána Kárpátalján is, majd szerte a Kárpát-medencében. Innen indítottuk el a mentorprogramot, innen indítottuk el a gazdasági fórumok sorát, ezek is körbementek a Kárpát-medencében többszörösen, és most innen indítjuk el a Connect & Grow elnevezésű konferenciát, amely a kapcsolatok megerősítését, illetve a növekedést szolgálja. Hogyha az időben egy kicsit még inkább visszamegyünk, egy jó harminc évet, akkor azt mondhatjuk, látva a kilencvenes évek közepi-végi akkori Jugoszláviát és benne a Vajdaságot és benne a magyarságot, hogy ez a nemzetrész volt az, amely a legnagyobb történelmi utat tette meg viszonylag nagyon rövid idő alatt. Ha felidézzük az akkori társadalmi, politikai, gazdasági, morális válságot, ami jellemezte ezt a vidéket, benne a magyarságot is, és megnézzük a mostani helyzetet, akkor nyugodtan azt mondhatjuk, hogy óriási a különbség, hiszen gyors fejlődésű területről van szó. A gazdasági, politikai, társadalmi élet szereplőit próbáljuk annyira összefogni, hogy ez a nemzetrész kapcsot jelentsen Magyarország, a magyar nemzet, Szerbia és a szerb nemzet között, és ennek az előnyeit is lássák azok, akik itt élnek.  
A találkozó lehetőséget nyújt a vállalkozók közötti kapcsolatteremtésre, mondta Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség egyik alelnöke.  
- Azt tapasztaltuk 2016-ban, 2017-ben, amikor indult a Prosperitati, hogy rengeteg, több éve, több évtizede működő cég vezetője sem ismerte egymást, nem ismerte egyik a másikat, nem voltak üzleti kapcsolatok. Az elmúlt húsz évben rengeteg üzletember találkozó volt itt Vajdaságban és máshol is, ahol azon igyekeztünk, hogy összekapcsoljuk a magyarországi, meg a vajdasági, a magyarországi, az erdélyi, a felvidéki, a kárpátaljai vállalkozókat, és arra kellett rájönni 2016/17-ben, hogy először a vajdasági vállalkozókat kell összekapcsolni, mert ők sem működnek együtt, vagy nincs ez az együttműködés olyan szinten, mint amilyen szinten lehetne. Ehhez hozzájárult a mentorprogram is, illetve az a több mint 14 ezer támogatottat jelentő Prosperitati támogatási rendszer, illetve azok az események, amelyeknek köszönhetően a vállalkozói réteg egyrészt összekovácsolódott, másrészt pedig összekapcsolódott azokkal, akiknek az a feladata, hogy politikai szempontból irányítsák ennek a közösségnek az ügyeit.   
A találkozón több mint 200 délvidéki vállalkozás vesz részt, mondta Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője.   
- Azt szerettük volna, hogy ez a rendezvény ne egy konferencia legyen a konferenciák sorában, ahova illik vagy kell eljönni, hanem egy olyan tartalom, ami a legnagyobb vállalkozóknak is pluszt jelent. Tudástranszfert, tapasztalatszerzést, felkészülést az üzleti élet kihívásaira. Én azt gondolom, hogy ez sikerült. Tényleg azt gondolom, hogy a lehető legjobb előadókat sikerült elhozni, és a legjobb feltételeket biztosítani erre a két napra. Öröm számomra, hogy több mint 200 vállalkozás van itt, nem vállalkozó, hanem vállalkozás. Ez egy igen nagy szám, és ezt relatív rövid idő alatt sikerült elérnünk. Emellett van még legalább huszonöt olyan kisvállalkozó, mikro-, kis családi vállalkozás, akik szolgáltatóként, kiállítóként jelen vannak. Olyan kezdő vállalkozók ők, akik szeretnének megmutatkozni, és van is mit megmutatniuk. Nemcsak a nagyoknak szól a rendezvény, s nem csak a tudásról szól, hanem maga a konferencia egy megmutatkozási lehetőség sok mindenkinek. Lesz itt szó mesterséges intelligenciáról és annak a szerepéről, a jövőbeni szerepéről az üzleti világban. De lesz itt szó időbeosztásról, kiégésről, újrakezdésről. Maguktól a vállalkozóktól gyűjtöttük be, miről szeretnének előadásokat hallani. És az nagyon fontos, hogy olyan előadók mondják ezt el, akiknek életszerű tapasztalataik vannak - összegezte Juhász Bálint.  
A rendezvényen az előadások mellett az IT-világ újdonságaival is megismerkedhetnek a résztvevők, illetve termékbemutatókon is részt vehetnek. 

 




Kapcsolatépítés és növekedés - szakmai konferencia Palicson