| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.22.
Évadzárót tartott a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület

A Művelődési Ház színpadán a néptánccsoportok és az énekesek ízelítőt adtak mindabból, amit az elmúlt hónapok során elsajátítottak, és amivel számos hazai és külföldi sikert is bezsebeltek. 
Évadzáró műsorral búcsúztatta az idei idényt a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület vasárnap.  


A vasárnap délután érkező heves zápor sem szegte kedvüket - megtelt a Művelődési Ház terme, sokan voltak kíváncsiak ...

   2026.06.22.
A 135. évforduló

Vasárnap kora reggel tűzoltókocsik hangjára, szirénázásra ébredhettek a martonosiak. A Martonosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület fennállásának 135. évfordulóját ünnepelték ekkor, melyre több mint 500 tűzoltó gyűlt össze. Stílusosan egy községi tűzoltóverseny keretein belül ünnepeltek. 


A felvonulás már reggel hétkor elkezdődött, nem is akárhogy, hisz a helyi közösség épülete elől indult a menet a focipályára, ahol a verseny zajlott. ...

   2026.06.22.
A Kövidinkától a Furmintig

Tavaly tartották meg először Horgoson azt az eseményt, melynek középpontjába a bort helyezték, ám már akkor látszott, hogy ez sokkal többről szól. A Nyitott pincék nem csak a horgosi borok népszerűsítését tűzte ki célul, hanem azt is eredményezi, ami ma oly ritka a világban: összehozza az embereket. Lágy zeneszó mellett, kényelmesen, fehéret, vöröset és rosét ízlelgetve, finoman az érzékeknek és a léleknek is kedvez az ilyen összejövetel. 


   2026.06.18.
Véradók Világnapja Magyarkanizsán

Fennállásának 150. évfordulóját ünnepli idén a Vöröskereszt. A magyarkanizsai szervezet a hagyományokhoz híven idén is megemlékezett a Véradók Világnapjáról, amelynek keretében elismerésben részesítették a többszörös véradókat. A rendezvénnyel a véradás fontosságára kívánták felhívni a figyelmet.  


A városháza nagytermében megrendezett ünnepségen a 100., a 75., az 50. és a 35. alkalommal vért adó személyek vehettek át ...

   2026.06.18.
Ismét megnyílnak a borospincék Horgoson

A tavalyi siker után idén is megtartják a Nyitott pincék rendezvényt Horgoson. Június 20-án négy helyi borász várja a látogatókat, akik maguk állíthatják össze borkóstoló útvonalukat. 


Második alkalommal nyílnak meg a horgosi borospincék a látogatók előtt. A Nyitott pincék elnevezésű rendezvényt június 20-án, szombaton 14 órától tartják meg Horgoson. A program célja, hogy kötetlen, baráti hangulatban mutassa be a helyi borkultúrát, ...

 
Keresés
 

   2023.09.01.
Nyugodtan telt a martonosi tűzoltók nyara

A nyár közepén tapasztalt aszály, s a többszöri hőhullám ellenére is viszonylag nyugodt nyara volt a martonosi tűzoltóknak. Mindössze három esetben riasztották őket tarlótűzhöz, mondja Bajtai Balázs, a Martonosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke. A polgárokat rendszeresen figyelmeztetik a tűzvédelmi szabályok betartására, ennek is köszönhető talán a jó statisztika. A nyáron a martonosi diáktáborok résztvevőinek is tartottak foglalkozást. Amellett, hogy bemutatták a tűzoltó eszközöket, s friss zuhanyfürdőt varázsoltak a kánikulában a gyerekeknek, természetesen a tűzvédelmi szabályokról is beszéltek a táborozóknak. 
A martonosi tűzoltók igyekeznek azonban magukat is folyamatosan képezni, illetve a központjukat megfelelő szintre fejleszteni, s a berendezéseiket is korszerűsíteni. Ez azonban már mind pályázatfüggő, mondja Bajtai Balázs. 
- Komoly hangsúlyt fektetünk az utánpótlás-nevelésre, valamint a szakmai továbbképzésre, ezért az operatív egységünk a tavalyi évben le is vizsgázott a megfelelő minisztériumi szakbizottság előtt, ezért most már azzal is dicsekedhetünk, hogy egy tízszemélyes operatív egységünk van. Az ő továbbképzésükre megfelelő tantermek kialakítására lenne szükség, amire pályáztunk is két évvel ezelőtt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nél, s nyertünk fél millió forintot. A pénzből meg tudtuk vásárolni a tanterem padlózatának a felújításához szükséges anyagot: a hajópadlót, a párnafákat, a festéket és a lakkot. Sajnos nincsen pénzünk magának a munkálatoknak a kivitelezésére, így ezt egy következő pályázat alkalmával szeretnénk megvalósítani. 
Jelen pillanatban milyen állapotban van az épület? 
- Maga az épület szolid állapotban van, elvégeztük a tető komplett cseréjét szintén egy pályázatból ezelőtt 10 éve. A szigetelés is megtörtént a Tartományi Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Titkárság segítségével. Mint mondtam, most a padlózatot szeretnénk megcsinálni. A fűtésünk megoldott, gázkályhákkal történik. Ablakokat is cseréltünk Martonos HK tanácsának segítségével szintén a BGA Zrt egy 2019-es évi pályázatának köszönhetően. 
Mennyire vannak megfelelő pályázatok akár itthon, akár külföldön, amelyen egy hasonló tűzoltó egyesület indulni tud? 
- Épületfelújításra pályázni itthon, Szerbiában most nem nagyon van lehetőség. Korábban volt tartományi pályázat, amikor a tetőt cseréltük, azóta sajnos nincsenek ilyenek. Csak magyarországi pályázatokon tudunk részt venni ilyen céllal, ahol több-kevesebb sikerrel szoktunk szerepelni. A felszerelések beszerzésére van kihegyezve a pályázati rendszer Szerbiában, ahol a Szerb Tűzoltó Szövetség, a Vajdasági Tűzoltó Szövetség, s a Tartományi Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Titkárság hármasánál tudunk pályázni általában nagy sikerrel. 
Milyen a felszereltségük, hány tűzoltókocsijuk van? 
- Jelenleg egy 55 éves tűzoltó autónk van, egy TAM 5500-as típusú, valamint az idei év elején beszereztünk egy Steyr-típusú, sokkal fiatalabb tűzoltó autót Ausztriából, ami jelenleg a vámon várja a dokumentációit, hogy a vám megfizetése és a műszaki vizsga után üzembe tudjuk helyezni. 
Évente hány riasztásuk van? Szomszédos településeken segítenek-e a tűzoltósban? 
- Ez eléggé változó. Ha csak a martonosi tűzoltó egységet nézzük, akkor volt már olyan évünk, amikor egyáltalán nem volt vonulásunk, de volt olyan is, amikor 24-szer riasztottak bennünket. Ez leginkább altalaj, száraz növényzet tüze volt vagy télen kéménytűz. Sajnos, azonban voltak olyan esetek is, amikor garázsok, mezőgazdasági épületek, lakásrészek égtek. Szerencsére ezeket a tüzeket sikeresen tudtuk szanálni, mert a legénység készenlétben van, a telefonok állandóan be vannak kapcsolva. Szomszédos településeken is szoktunk segíteni, úgy ahogy más települések is nálunk, hiszen a Magyarkanizsai Községi Tűzoltó Szövetség tagja vagyunk mi is, illetve a község területén működő többi egyesület is, melyek munkáját a szövetség koordinálja. Nagyon jó az együttműködés, mindig kisegítjük egymást, és a hivatásos tűzoltóegység is, mint állami szerv, ők a fő hordozói a munkának. Mi segítünk nekik, ők segítenek nekünk. 
Versenyekre járnak-e és milyen eredményeket érnek el? 
- Igen. Több szinten is versenyezünk. Szerbiában van községi, körzeti és országos tűzoltó verseny. Az idén továbbjutottunk a körzeti versenyre, sajnos az országosra nem sikerült, de korábban voltunk már ott is és nemzetközi versenyeken is részt szoktunk venni. Voltunk Erdélyben is, a múlt hétvégén pedig Balatongyörökön motorszerelés versenyen, ahol nyolcadik helyet értünk el. 

 




Nyugodtan telt a martonosi tűzoltók nyara