Horgoson megtartották a tehetséges fiatalok újabb találkozóját. A második rendezvényre olyan fiatalokat hívtak meg, akik képzőművészetet tanulnak, azzal foglalkoznak. A helybeli művelődési ház és a József Attila fiókkönyvtár szervezi a tribünsorozatot azzal a céllal, hogy bemutatkozási lehetőséget adjanak a fiataloknak. A rendezvényen Herédi Károly fiatal tanár faggatta vendégeit, szó volt tervekről, álmokról, arról, hogy ki kacsingat más művészeti ágak felé is.
Öt fiatal tudott eleget tenni a meghívásnak, igaz, egyikük csak a technika segítségével vehetett részt a beszélgetésen.
Jelen voltak a Szabó nővérek: Margit, Kinga és Franciska. Nyugodtan mondhatni, hogy családjukban évszázados hagyománya van a képzőművészetnek, családtagjaik közül többen is foglalkoztak, foglalkoznak festészettel, nem volt kérdéses, hogy ők is ezen a pályán indulnak el. Margit ötödéves a Pécsi Tudományegyetemen, a festészeti szakon. Már középiskolában is festett, a zentai Bolyai tehetséggondozóban tanult. Kinga Szegeden jár a Tömörkény István Művészeti Szakközépiskolába, a grafika szak végzőse. Franciska Margithoz hasonló pályát futott be eddig. Másodéves Pécsett, festészeten. Előtte ő is a Bolyaiba járt.
Szalma Antónia a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium másodikosa, természetesen képzőművészeti tagozatra jár. Mindig is érdekelték a művészetek, s nemcsak a festés, hanem a színjátszás és az írás is. Az új dolgok megalkotása az, ami mindig is vonzotta. Gyermekkorában szívesen nézegetett festményeket, amelyeken rejtett szépségeket keresett. Egy virágcsendélet annyira elbűvölte, hogy annak hatására kezdett el festeni ő is. Kedvence, példaképe Vincent van Gogh, akinek a festményei mindig hangulatot teremtenek, függetlenül attól, hogy milyen kedve is van az embernek.
Sárkány Balázs online vett részt a tribünön, jelenleg ugyanis Spanyolországban van, egy kis településen, mint fogalmazott, igazából követ farag, azaz szobrokat készít. Egy ismerősének ismerőse révén jutott el oda, egy idős művészetpártoló úrnak segít megvalósítani szoborterveit. Az ő családjában is hagyománya van már a képzőművészetnek.
Herédi Károly első kérdése beszélgetőtársai bemutatkozása után arra vonatkozott, hogy az esteleges családi hagyományokon kívül mi inspirálta a fiatalokat arra, hogy művészi pályára lépjenek.
Margit elmondta, hogy nagyon érdekelte a belsőépítészet, a lakberendezés is, de azután rájött, hogy a festészet az, amiben igazán otthon tud lenni. Biztosan nagy szerepet játszott az is, hogy édesanyjuk otthon festett, olajfestékszagú volt a műterem, meg sunyiban bele is festtetek egy-egy képébe, amit nem lett volna szabad. A szülők nm ellenezték a pályaválasztásukat, hagyták, hogy kiteljesedjenek. Kinga és Franciska is megerősítették, hogy korán kezdték a rajzolást, hamarabb volt ceruza a kezükben, mint ahogyan elkezdtek beszélni. Kinga szerint még keresik magukat a képzőművészeten belül, ő inkább a grafikában érzi otthon magát, a festés csak a hobbija marad.
Balázs szerint nem volt más választása, mint a képzőművészet, de nem is akarta volna, hogy más választása is legyen. Óvodás koráig édesapjával rajzoltatott meg mindent, amit elképzelt. Az óvónéninek azonban nem tetszett, hogy ő maga nem akart rajzolni, s ezért neki is munkához kellett látnia. Volt egy időszak, amikor édesanyja kétségbeesett, amikor a fia tetoválóművész akart lenni, végül rájött, hogy a rajzolás az, amiben otthon tud lenni, s eszerint választott iskolát. Van Gogh őrá is hatott, ő volt az etalon. Portfóliójában van egy Vincent van Gogh-hommage, az ecsetvonásait rakta össze pici fadarabokból.
Bővebben:
Saját utakat kereső fiatal képzőművészeket mutattak be Horgoson
|