Végvári Zsófia (Budapest, ELTE, művészettörténész) felfedezései még nem tudatosodtak a közvéleményben, noha felkavarta a szakma eddigi kánonját. Hihetetlen alapossággal és következetességgel elvégezte azt a munkát, amit még előtte senki. Utánajárt a Csontváry-színek és -motívumok titkának és sok minden másnak is. Vetítéssel kísért lebilincselő eladása az egyszerű műkedvelőnek is nagy élmény.
Részlet Végvári Zsófia írásából:
"Csontváry így ír erről:
„…két berlini tanár azzal a kéréssel fordult hozzám, engedjem meg, hogy a kiállításra meghívhassák Wilhelm Ostwald dr. híres tudós tanárt, aki nemrég a császár előtt olyan felolvasást tartott, hogy hagyjunk fel az olajfestészettel, mert nem tudjuk a régiek technikáját utánozni, nem tudunk fehéret festeni, nem tudjuk a világító színeket előállítani s nem tudunk tartós színekkel festeni, mert festményeink idővel barna „szósszá” válnak s a művészetnek kárt okoznak.” (itt feltehetően Csontváry Munkácsy festményeire utal.)
Így folytatja: „Minthogy ezen a kiállításon épp az ellenkezője van igazolva, itt fehér színek pompáznak, világító színek ragyognak s az évekkel előbb festett vásznak olyanok, mintha tegnap lettek volna festve. Ezzel az eredménnyel tehát, az egész festői technikát meg lehet menteni a csődtől, amelyre a tudós tanár a világot figyelmeztette.”
Minden esetre érdekes egyezést mutat a két ember munkássága között, hogy Ostwald, ki később kémiai Nobel-díjat is kap, a színelméleti kutatásait textilszálakon mutatja be."
www.csontvary.com
Az előadásra a magyarkanizsai Dobó Tihamér Képtárban kerül sor február 29-én, szombaton, 18,00 órakor.
A belépés díjtalan
|