
Megszervezték a Vőfénybált, amelynek házigazdája hagyományosan a martonosi Fény Civil Szervezet. A résztvevők erre az eseményre egyrészt a szórakozás miatt érkeznek, másrészt pedig az adakozás szándéka vezérli őket. A rendezvényen árult tombolából és a személyes adományokból befolyt összeggel beteg gyermekeket segítenek minden évben ezzel a rendezvénnyel.
Nagy Veronika, a martonosi Fény Civil Szervezet elnöke elmondta:
– A bálról annyit, hogy minden évben megszervezzük, vőfélyekkel, jó hangulattal, mert a lányom is vőfély, és ő is egy túlélő. A rákos egyesületünk van nekünk, és Fény Civil Szervezet a neve. Daganatos, leukémiás és rákos betegekkel foglalkozunk. Minden segítség jól jön. Most Tamarának gyűjtünk.
A Vőfélybálon életre keltek a hagyományok azzal, hogy eljátszottak egy magyar lakodalmat, amelyen a vőfély egyben a ceremóniamester és a jó hangulat felelőse is.
Konc József, zentagunarasi vőfély:
– Próbálunk szorítkozni az ősi magyar hagyományokra, és azokat próbáljuk minél jobban feleleveníteni, és azon keresztül átadni a következő generációnak, hogy lássák, valamikor hogyan is mulatott a magyar nép.
Gyémánt János Dominik, szabadkai vőfély:
– Hát igen, volt mit örökölnöm. Apukám Gyémánt János, aki már negyven éve büszke vőfély, és pár éve kezdtem el valójában vele menni a lakodalmakba, eltanulni tőle a szakmának minden trükkjét. Azóta úgy tervezem, hogy az elkövetkező pár évben már magamtól járok majd a lakodalmakba, és vezetem őket.
A hagyományos népviseletbe öltözött vőfély irányítja az eseményeket, azzal például, hogy térfás verses beszéddel kéri ki a menyasszonyt a családjától az esküvői szertartás előtt. Ezen a bálon sem volt hiány jókedvből és mulatságból.
Bővebben:
Felelevenítették a magyar lakodalmi szokásokat
|