Keresés
 

   2014.11.28.
Tragikus emberi sorsok a Délvidéken

Tragikus emberi sorsok a Délvidéken címmel november 27-én a martonosi Emlékházban kiállítás nyílt a második világháború ártatlan áldozatainak emlékére. A fotókból és kordokumentumokból álló állandó kiállítást a Délvidék Kutatóközpont a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával hozta létre.    
A martonosi Emlékházban létrehozott kiállítási anyag mára kiteljesedett. A csúrogi, zsablyai és mozsori magyarok kollektív bűnösségét nemrégiben eltörlő szerbiai kormányrendelet szellemében a kiállítás az ártatlanul kivégzett martonosi és környékbeli magyarok mellett emléket állít az ugyancsak ártatlanul életével fizető szerb és zsidó lakosságnak is.
Magyarország belgrádi nagykövetsége nevében Pintér Attila, újonnan kinevezett nagykövet szólt a megjelentekhez. Beszédében a megemlékezések fontosságát hangsúlyozta, hisz a magyarságot Délvidék mellett szinte mindenhol érte bántalmazás a múlt század folyamán. A kiállítást Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke nyitotta meg. Megnyitóbeszédében kiemelte, hogy a történelem nem csak a történészek dolga, mert vannak események, mint az 1944–45-ös magyarellenes atrocitások is, amelyekre mindannyiunknak emlékezni kell. 
Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes főtanácsadója, Csallóközi Zoltán nagyra értékelte a szerb kormány viszonyulását az 1944-es magyarellenes eseményekhez, ami enyhíti az ártatlan áldozatok miatti fájdalmat, és azt a sok igazságtalanságot, amit Trianon óta a magyar népnek el kellett tűrnie. „Most, a világháború kitörésének századik évfordulóján, amikor az egész világ emlékezik, nekünk is hallatni kell a hangunkat. Már csak azért is, hiszen a magyarság jogfosztottságának 70. évfordulójára is emlékezünk.”
A nyitóbeszédeket követően a megjelentek, akik között a meghívott vendégek mellett ott voltak a martonosi áldozatok hozzátartozói is, megtekintették az Emlékház termeiben berendezett reprezentatív kiállítást.
Bővebben:




http://pannonrtv.com/web/?p=170636

http://www.magyarszo.com/hu/2537/vajdasag_magyarkanizsa/119013/A-h%C3%A1bor%C3%BA-%C3%A1ldozatainak-ad%C3%B3zva.htm

https://www.youtube.com/watch?v=5D79rIBHBDU&list=UUOvBXkLmx4eOVCBcx_gcX5Q


A fényképeket készítette: Puskás Károly építészmérnök