
A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium három tanulója: Kis Botond, Csőke Olivér és Verebélyi Viktor első helyezést értek el a hat hónapon át tartó CanSat Hungary 2025 középiskolai csapatverseny döntőjén.
A Magyar Asztronautikai Társaság által szervezett versenyen 84 csapat több mint 400 versenyzője vett részt. Kis Botond, Csőke Olivér és Verebélyi Viktor a mentoraik segítségével kifejlesztett eszközzel – egy különleges, új technológiával felszerelt műholddal – jelentkeztek a megmérettetésre.
Kis Botond, aki Magyarkanizsán él, elmondta: „Találtam az interneten viszonylag elérhető áron és elég jó felbontású hőkamerákat, és elkezdtünk gondolkozni, hogy ezt mire lehetne felhasználni. A technológia nagyon érdekelt minket, és az interneten rátaláltunk arra, hogy a növények hőmérséklete hogyan függ össze a szárazsággal, és hogy mennyi víz van a növényekben, és innen jött az ötlet, hogy ezt fel lehetne használni az aszály előrejelzésére".
A csapatversenyen fellőtték a műholdat, körülbelül egy kilométeres távolságra, a szerkezet folyamatosan továbbította az adatokat egészen addig, amíg vissza nem ereszkedett. A műhold mérete szigorúan meg volt határozva: nem lehetett nagyobb egy üdítős doboznál.
Csőke Olivér, aki szintén magyarkanizsai, elmondta: „Ez a gond nem a berendezésektől függött, hanem attól, hogy mennyi energiát nyelnek el működtetéskor. Ezért inkább arra fókuszáltunk, hogy minél több energiaellátásunk legyen, több elem legyen benne. Ha nagyobb leszek, akkor ezt szeretném kutatni. Az is lehet, hogy űrkutató vagy asztronauta leszek, de ez még nem biztos".
A döntő nyertesei az Európai Űrügynökség (ESA) jóvoltából ellátogathatnak az ESA technológiai központjába, az ESTEC-be, ahol a többi részt vevő ország nyertesével részt vehetnek egy közös programon, amelyet a hollandiai Noordwijkben tartanak meg.
Bővebben:
Zentai diákok sikere az asztronautikai társaság versenyén
A szatellit építés fődíjasai
|