| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.02.12.
Folytatódnak a megkezdett fejlesztések 2026-ban is

Több területen is egyszerre történnek fejlesztések és beruházások Magyarkanizsa községben. A helyi önkormányzat a 2026-os költségvetésébe számos tételt felvett, amelyek ezt tükrözik is. Ilyenek például a gazdasági ágazatokat erősítő projektek, vagy a turizmus-, illetve az infrastruktúra-fejlesztések és a helyi közösségek kezdeményezéseinek a megvalósítása is.  


A 2026-os évben is folytatandó beruházásokat már az elmúlt évben ...

   2026.02.11.
Jónak ígérkeznek a 2025-ös horgosi borok

A tavalyi szárazság ellenére is ízesnek ígérkeznek a termelők szerint az 2025-ös horgosi borok. A kevés csapadék miatt szerényebb volt a szüret, de a gyümölcs cukortartalma az eddigi évek legmagasabbja volt. Ennek eredményeként magas alkoholtartalmú, minőségi borok készültek. A homoki nedű egyre közkedveltebb, és egyre többet választják horgosi borokat. 


A Horgos környéki borok számos hazai és nemzetközi díjat nyertek az elmúlt években. ...

   2026.02.11.
Szűrővizsgálatok mindenkinek!

Magyarkanizsa településein is elérhetőek azok az egészségügyi szűrővizsgálatok, melyeket betegkönyvvel bárki igénybe vehet, akinek lakcíme a község területén van. A szűrővizsgálatokat a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz és a depresszió megelőzése érdekében szervezik február 24-étől március 20-áig a Magyarkanizsai Egészségház rendelőiben. A program ezúttal egy sikeres önkormányzati pályázatnak köszönhetően valósulhat meg, melynek támogatója ...

   2026.02.10.
Farsangoltak Kispiacon is

Farsangi kreatív kuckó néven tartottak kézműves foglalkozást Kispiacon. A Jókai Mór Művelődési Egyesületben a farsangi szokásokat ismertették meg a gyerekekkel. 


A program közös kézműveskedéssel vette kezdetét, ahol különféle technikával és anyagok felhasználásával farsangi álarcokat és asztali díszeket készítettek a gyerekek. A gyerekek szeretik a farsangi időszakot, hiszen ezek a napok a mulatságról és a hangoskodásról szólnak. 


   2026.02.09.
Kimeríthetetlen zeneszeretet

A magyarkanizsai nyugalmazott zenepedagógus, karnagy, Losoncz Piroska odaadó és szerteágazó munkáját nemrég a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Magyar Életfa díjjal ismerte el. A pedagógus 2022-ben átvette a Magyar Bronz Érdemkeresztet, de felsorolni is nehéz lenne, mennyi mindent ért el a pályája során, és a hatására hányan léptek a zene útjára. 
* Hogyan került közel a zenéhez, és milyen élmények vezették később a zenetanári pálya felé? 

 
Keresés
 

   2025.04.22.
Sárgállik a határ

Virágba borultak az olajrepcével bevetett földek. Viszont már most jól látszik a fagy által okozott kár, a növénynek kevés a mellékága és azok sem egyszerre virágoznak.
Messzebbről nézve szinte mindegyik olajrepcével vetett terület sárgállik Magyarkanizsa község határában, viszont közelebbről jól játszik, hogy a növény mellékágain található virágok többsége még nem virágzott ki, még csak bimbós állapotban vannak. Ezt a folyamatot az elmúlt hetek fagypont alatti hőmérsékletei okozták, ugyanis pont a virágzás kezdetén érkezett meg a lehűlés.
Fejős Zsolt tóthfalui termelő elmondta: „Sajnos a fagypont akkor jött, amikor virágzott. Én elég korán tavaly augusztusban elbírtam vetni és most nekünk ez a mínusz 5 fok nagyon rosszul jött. Lehullott a virágok szirma és most aránytalan, vontatott lesz a virágzás.”
A virágzó repcetáblák állapota pedig nagyban függ attól is, hogy a termelő mikor vetett, és mennyi csapadékot kapott az adott terület. Az elmúlt hetekben közel 100 milliméter éső hullott Magyarkanizsa községben, így jelenleg a talaj rendelkezik elég nedvességgel, ami azt jelenti, hogy jöhet a jó idő. Nagy szükség lenne az igazi tavaszias időjárásra, hiszen az olajrepcék beporzása csak is ebben az időszakban tud megvalósulni.
Bilicki Dániel oromi termelő elmondta: „Az elmúlt évekhez képest talán egy héttel később virágzik a március végi, április elejei hideg idő miatt. De az terméskiesést nem okoz, lehet, hogy nem június utolsó hetében, hanem június első hetében, vagy második hetében kezdődik az aratás, de ez termésben nem befolyásoló tényező szerintem.”
Az elmúlt időszakban az olajrepce ára sem volt a legjobb, viszont a kukoricával ellentétben biztosabb termést produkált. Ezért is döntött úgy a gazdák többsége az elmúlt években, hogy inkább ezzel a kultúrnövénnyel vetik be területeik nagy részét.
„Az elmúlt években én mondjuk a kukorica kiváltásán gondolkodtam régebben is. Stabilabb termést tud adni a nyári aszályt megkerülve, ugye azt learassuk mire jön a nyári nem is csapadékmentes, hanem inkább nagyon forró idő, a termése is biztosabb, mint a kukoricánál” -fogalmazott Bilicki Dániel.
A termelők szerint manapság már elengedhetetlen a folyamatos vegyszeres kezelés. Jelenleg, a virágzás alatt a kártevő bogarak megjelenésére kell számítani. Ugyanakkor a gazdáknak figyelemmel kell kísérniük a méhek munkáját is, hiszen egy meggondolatlan, rossz időben elvégzett permetezés által több ezer méh is elpusztulhat.

Bővebben:




Sárgállik a határ