| |
|
| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |
|
Már igényelhető a horgászengedély Szerbia-szerte, viszont ebben az évben nem engedélyezett a halászat a Tiszán. Ez idővel halhiányhoz vezethet, ami viszont megemelheti a hal élősúlyának az árát - vélik az érintettek.
Érkezésünk előtt pár perccel érkezett meg a friss tükörponty a magyarkanizsai halas boltba. A tulajdonos három halastóval és három hivatalos tiszai halásszal dolgozik együtt. Napi szinten legalább öt halfajta kapható, amit egyelőre ... |
|
|
Itt a tavasz, és sokan már a nyaralásukat tervezik. Magyarkanizsán olyan szempontból nincs nehéz dolguk az embereknek, hogy van egy utazási iroda, élén egy nagyon kedves és segítőkész vezetővel, aki sok év tapasztalattal a legprofibb utakat keresi meg nekik.
Danica Farkas Grubinhoz, a New Travel+ magyarkanizsai utazási iroda tulajdonosához sokan fordulnak, most már nemcsak a környékből, hanem távolabbról is. Az ő utazási irodája nem szervez, hanem ... |
|
|
Az óvodák világnapjának alkalmából tett látogatást kedden dr. Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke és Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár a martonosi Szivárvány óvodában, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség tartományi szerepvállalásának köszönhetően befejeződött az épület hőszigetelése és festése, valamint ... |
|
|
A műhelymunkát a FERHA szervezte. Az alaptudás megszerzése mellett komolyabb technikákat is elsajátíthattak az érdeklődők. Először alapfestékkel borították be a sámlikat, majd ezt követően lecsiszolták azokat. A következő lépés a minta kiválasztása volt. A bútorfestésre mintegy négy órájuk volt a résztvevőknek.
Részt vett a foglalkozáson a túthfalui Dukai Tímea is: „Ez már a második alkalom, hogy itt vagyok. Első ... |
|
|
A természet szeretete, a természet iránt való rajongás, kötődés nem új keletű dolog. Ha végig gondoljuk a művészeti irányzatokat, igen sokban fellelhető a természet közelsége, a természetbe való kivonulás vagy akár a természeti motívumok megjelenése, alakváltozata. Lehet ez zene, irodalom vagy akár a képzőművészet. Gondoljunk csak Szinyei Merse Pál, Claude Monet vagy akár Georges Seurat festményeire, amelyeken a zöld pázsit, park jelenik ... |
|
|
|
|
|
|
|

A mezőgazdaság egyik legfontosabb kihívása a szélsőséges időjárás és a hőmérséklet-ingadozás kezelése. Az utóbbi években a klímaváltozás hatására egyre gyakrabban fordulnak elő hirtelen felmelegedések, lehűlések, amelyek jelentős hatással vannak a vetésre és a termés minőségére is. Termelőt kérdeztünk arról, hogyan tudják kezelni ezt a helyzetet, illetve mit várnak a 2025-ös év elejétől.
Ideális esetben január elején fagyos, de nem extrém hideg időjárás lenne megfelelő, hótakaróval, amely védi a talajt a kiszáradástól és a növényeket a szélsőséges környezeti hatásoktól. Ez az időjárás segítene szabályozni a kártevők és kórokozók számát, miközben a talajban lévő nedvességet is megőrzi. Sándor Ferenc termelő elmondta: „Növényeknek is ez olyan, mint az emberekre gyakorolt hatása, hogy nem igazán tudják, főleg az érzékeny variánsok, azok nem tolerálják ezt a nagy hőmérséklet-változást. Itt az volna a jó, ha lenne az a nulla, vagy az a mínusz öt és a plusz egy-két fok között a különbség, és volna egy nyolc-tíz centis hótakaró, ami most januárra jellemző lenne, ez lenne a megfelelő.”
Az enyhe időjárás arra is ösztönözheti a növényeket, hogy idő előtt meginduljanak a fejlődésben, ami későbbi fagyok esetén komoly károkat okozhat. Az elkövetkező időszakban a meteorológusok lehűlést jósolnak, ami némileg enyhítheti a gazdák aggodalmait. Bata Erzsébet, a magyarkanizsai Gazdakör elnöke: „Növényvédelemre semmiképp nem lesz mostanában szükség, egyrészt mert csapadék is volt, a talaj is rendkívül puha, tehát óriási taposáskár keletkezne, a másik pedig a következő napok hőmérséklete erre nem lesz megfelelő. Bízunk abban, hogy a kártevők nem fognak megjelenni, és nem fognak dolgozni, mert nem sokáig fog ez a hőhullám tartani. Várjuk a csapadékot mindenképpen, mert arra nagy szükség lenne.”
A hőmérséklet-ingadozás a növények teljes növekedési ciklusában hatással van a terméshozamra. A virágzás és a termésképződés szakaszában is, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok rontják a termés minőségét és mennyiségét.
Bővebben:
Hogyan hat a hőmérséklet-ingadozás a vetésre?
|
|
|
|
|
|