| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.26.
Népmesetábor Adorjánon

A hagyományőrző és közösségépítő tábor ezúttal is gazdag élményeket kínál a résztvevőknek, akik a délutáni foglalkozások során a népmesék varázslatos világában kalandozhatnak. 


Mesék, játékok, kézműves foglalkozások és önfeledt szórakozás várja a gyerekeket az adorjáni Népmese Táborban. Az idei program középpontjában a királylányok és királyfik világa áll, a résztvevők pedig a mesék feldolgozása mellett számos kreatív ...

   2026.06.26.
Gyógyító illatok

Nagy Elvira neve a környéken, de már messzebb is egyet jelent a levendulával. Minden vásár állandó részvevője, legyen az nyári vagy téli, messziről lehet látni és érezni, hogy a levendulás stand is megérkezett. Ki gondolná, hogy egy ilonafalvi tanyán szökkentek szárba annak idején, tizenkét éve az akkor még ritkaságszámba menő bokrok, amelyek mára már hatalmas, lila Pannon-tengerré álltak össze? Ahhoz, hogy a termés szép legyen, gondos kezek is kellenek, amelyekből ...

   2026.06.25.
Vasárnap ünneplik Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját

Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját idén is június 28-án rendezik meg. Ez alkalomból gazdag programkínálattal készülnek minden korosztály számára. 


A délután folyamán megkoszorúzzák a helyi közösség épületén található emléktáblát, valamint megnyitják a magyarkanizsai gyökerekkel rendelkező Bata Anikó kiállítását.  


Ezt követően a díszülés keretében adják át a helyi közösség elismeréseit. Idén ...

   2026.06.24.
Véget ért a Tábor határok nélkül diákvetélkedő

Az eseményt kilenc éve szervezik meg. A program célja a vajdasági kultúra sokszínűségének bemutatása és ápolása. Az elmúlt egy hétben közel 150 gyerek vett részt a táborban a magyarkanizsai Tisza-parton 15 vajdasági középiskolából. Az esemény a tartományi oktatási titkárság és a helyi Bro'S Gym edzőterem által valósult meg. 


Precizitásra, gyorsaságra és igazi csapatmunkára volt szükség az utolsó játékhoz. Az elmúlt egy hétben ...

   2026.06.23.
Élményekben gazdag nyár

Magyarkanizsán az egyik fő célkitűzés napjainkban a térség adottságainak minél szélesebb körben való bemutatása, valamint a község által kínált kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeknek a távolabbról érkező vendégek előtti megnyitása. Ennek érdekében folyamatosak a fejlesztések, a felújítások, amelyekbe nemcsak az önkormányzat, hanem a szervezetek és a magánszemélyek is igyekeznek minél hatékonyabban bekapcsolódni. Az érdeklődők ma már a számítógép ...

 
Keresés
| Oktatás |
 

   2024.12.24.
Tízezer kézfogás az anyanyelvű oktatásért

Megtörtént a tízezredik, magyar iskolaválasztást elismerő kézfogás. Mindez karácsony előtt történt Magyarkanizsán. A Tisza-parti településen ért véget ugyanis az idén a külhoni magyar iskolát kezdő kisgyermekek és családjaik köszöntésének Kárpát-medencei sorozata.
Hétfőn Magyarkanizsán 73 magyar első osztályos kisgyermeket köszöntöttek családjaikkal együtt a vajdasági magyarság vezetői, illetve a Rákóczi Szövetség vezetői. A szeptemberi iskolakezdés óta félezer helyszínen, közel 10 ezer magyar iskolakezdőt köszöntött a Rákóczi Szövetség. Azt köszönték meg a szülőknek, hogy felelős döntést hoztak és gyermekeiket magyar tannyelvű osztályba íratták, azaz a magyar jövőt választották.
A Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény zsúfolásig megtelt termében összegyűlteket Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, Fremond Árpád, az MNT elnöke és dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke köszöntötték.
Nekünk mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy ezt a közösséget talpon tudjuk tartani. És a közösséget talpon tartani csak akkor tudjuk, ha a fiatalokat segítjük, emelte ki köszöntőjében Fremond Árpád.
- Az elmúlt években sikerült az óvodától, vagy akár a bölcsődétől az egyetemig egy olyan ösztöndíjprogramot kialakítanunk, ami lehetőségeket biztosít az itthonmaradásra, lehetőségeket biztosít a fiataljainak arra, hogy itthon képzeljék el a jövőjüket. Hogy mennyire leszünk sikeresek, ez természetesen mindig majd a gyermekek és az itthon maradottak számától függ. Biztos vagyok benne, hogy sokan vannak, akik máshol próbálnak szerencsét, sokan vannak, akik elmennek. De nekünk mindent meg kell tennünk azokért, akik itt maradnak, és mindent meg kell tennünk annak érdekében is, hogy akik elmentek, azok majd vissza is jöhessenek - fogalmazott az MNT elnöke.
Az anyanyelvi oktatásnak nincsen alternatívája, az anyanyelven megszerzett tudás a legbiztosabb, és köszönöm azoknak a szülőknek, nagyszülőknek, akik ezt felismerték és a gyermekeiket magyar osztályba íratták, kezdte a beszédét dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke, aki számadatokat is megosztott a közönséggel:
- 1277 első osztályos magyar kisdiákunk van Vajdaságban ebben az évben. Ők 71 iskolába járnak 25 vajdasági önkormányzat területén, és jó hír, hogy jövőre ez a szám 1331 lehet, hiszen 30 intézményben 27 önkormányzat területén ennyien végzősek az óvodában, ennyien járnak iskolai előkészítőbe, és remélem, hogy mindannyian a magyar oktatást fogják választani jövőre, szeptember elsejétől, amikor elindul az új tanév. Minden, amit a Magyar Nemzeti Tanács és a VMSZ a partnereivel tesz, azt a célt szolgálja, hogy itt boldogulni tudjon a közösség. Az óvodaépítési program, az ösztöndíjrendszer, a küzdelem minden egyes magyar iskolai tagozatért mind-mind azt a célt szolgálja, hogy a magyar közösségnek itt legyen jövője. Önök ehhez járultak hozzá nagy mértékben azzal, hogy a gyermeküket magyar osztályba íratták, és ezért még egyszer szeretnék köszönetet mondani – fogalmazott dr. Pásztor Bálint.
Csáky Csongor is szolgált némi statisztikával:
- Munkatársaimmal összeszámoltuk azt, hogy hány vajdasági magyar fiatal, általános iskolások, középiskolások, egyetemisták fordultak meg a rendezvényünkön. Ez egy elég nagy szám, mert 1895 ilyen fiatalt számoltunk össze, és mi nagyon szépen köszönjük önöknek, szülőknek azt, hogy ezeket a gyermekeket, fiatalokat ránk bízták, hogy egy-egy hétig, egy-egy rendezvényünkön ott lehettek, ott lehettek a magyarországiakkal és a többi külhoni vagy éppen diaszpórában élő fiatallal. Azt gondoljuk, hogy itt a Kárpát-medencében, de az egész világban is mi, magyarok összetartozunk, és ez a rendezvény is azt demonstrálja, hogy van külhonban is olyan magyar közösség, itt, Vajdaságban is, amely élni akar - értékelte Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke.
Az ünnepi beszédek után átadták a gyerekeknek az ajándékokat, a helybeli óvodások és iskolások pedig alkalmi műsort mutattak be.
Bővebben:

 




Tízezer kézfogás az anyanyelvű oktatásért

Kiosztották a Rákóczi Szövetség ajándékait Magyarkanizsán

Ösztöndíjban részesültek a vajdasági magyar elsősök

Köszönet a felelős döntésért és a folyamatos odafigyelésért