| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.24.
Véget ért a Tábor határok nélkül diákvetélkedő

Az eseményt kilenc éve szervezik meg. A program célja a vajdasági kultúra sokszínűségének bemutatása és ápolása. Az elmúlt egy hétben közel 150 gyerek vett részt a táborban a magyarkanizsai Tisza-parton 15 vajdasági középiskolából. Az esemény a tartományi oktatási titkárság és a helyi Bro'S Gym edzőterem által valósult meg. 


Precizitásra, gyorsaságra és igazi csapatmunkára volt szükség az utolsó játékhoz. Az elmúlt egy hétben ...

   2026.06.23.
Élményekben gazdag nyár

Magyarkanizsán az egyik fő célkitűzés napjainkban a térség adottságainak minél szélesebb körben való bemutatása, valamint a község által kínált kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeknek a távolabbról érkező vendégek előtti megnyitása. Ennek érdekében folyamatosak a fejlesztések, a felújítások, amelyekbe nemcsak az önkormányzat, hanem a szervezetek és a magánszemélyek is igyekeznek minél hatékonyabban bekapcsolódni. Az érdeklődők ma már a számítógép ...

   2026.06.22.
Évadzárót tartott a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület

A Művelődési Ház színpadán a néptánccsoportok és az énekesek ízelítőt adtak mindabból, amit az elmúlt hónapok során elsajátítottak, és amivel számos hazai és külföldi sikert is bezsebeltek. 
Évadzáró műsorral búcsúztatta az idei idényt a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület vasárnap.  


A vasárnap délután érkező heves zápor sem szegte kedvüket - megtelt a Művelődési Ház terme, sokan voltak kíváncsiak ...

   2026.06.22.
A 135. évforduló

Vasárnap kora reggel tűzoltókocsik hangjára, szirénázásra ébredhettek a martonosiak. A Martonosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület fennállásának 135. évfordulóját ünnepelték ekkor, melyre több mint 500 tűzoltó gyűlt össze. Stílusosan egy községi tűzoltóverseny keretein belül ünnepeltek. 


A felvonulás már reggel hétkor elkezdődött, nem is akárhogy, hisz a helyi közösség épülete elől indult a menet a focipályára, ahol a verseny zajlott. ...

   2026.06.22.
A Kövidinkától a Furmintig

Tavaly tartották meg először Horgoson azt az eseményt, melynek középpontjába a bort helyezték, ám már akkor látszott, hogy ez sokkal többről szól. A Nyitott pincék nem csak a horgosi borok népszerűsítését tűzte ki célul, hanem azt is eredményezi, ami ma oly ritka a világban: összehozza az embereket. Lágy zeneszó mellett, kényelmesen, fehéret, vöröset és rosét ízlelgetve, finoman az érzékeknek és a léleknek is kedvez az ilyen összejövetel. 


 
Keresés
| Oktatás |
 

   2024.07.17.
A természetről és a mesterséges intelligenciáról tanulnak a magyarkanizsai gyerekek

A természet és mi, illetve A mesterséges intelligencia és mi címmel szervezett nyári foglalkozásokat kisdiákoknak a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ. A mai gyerekek többet töltenek már a számítógép előtt, mint a szabadban, a cél tehát az volt, hogy mindkét világ szépségeivel, kihívásaival megismertessék a gyerekeket. Elsőként Máriás Ildikót, a központ igazgatóját kérdeztük a táborok témáiról.
- Mivel a Digitális világ elnevezésű projektünk nagyon sikeres a gyerekek körében, ezért úgy gondoltuk, hogy ennek folytatása kellene, hogy legyen a nyáron is – mondta Máriás Ildikó. - A természet és mi és A mesterséges intelligencia és mi két olyan témakör, ami mindenkit érint, s úgy gondoltunk, tudunk olyan tudást átadni a gyerekeknek, amivel azután nyitottabb szemmel járhatnak a világban és felfigyelhetnek néhány olyan jelenségre, ami a későbbiekben segítheti majd a tanulást az iskolában és azonkívül is. Fontosnak tartottuk azt is, hogy felhívjuk a figyelmet a veszélyekre is, különösen a mesterséges intelligencia kapcsán, mert nem biztos, hogy minden olyan szép és jó, mint ahogyan ők azt elképzelik a kis világukban.
A két világ mintha szöges ellentéte lenne egymásnak vagy nem?
- Valamennyire talán igen, de tulajdonképpen mégsem áll annyira túl távol egymástól, hiszen a természet megismerésében és a tudás megszerzésében is a mai diákoknak már a mesterséges intelligencia az, ami segít. Az internet világa információt biztosít nekik. A természet és mi témakör pedig azért fontos, hogy különbséget tudjanak tenni a mesterséges világ és a természetes világ között.
Hogyan lehet a gyerekekkel újra megszerettetni a természetet? Mennyire távolodtak el tőle a fiatal generációk?
- Tapasztalataink alapján eléggé eltávolodtak. A többségüket nehéz rávenni, hogy kimozduljanak a szobából és kint mozogjanak. A szülők szokták emlegetni, hogy azok a játékok már nem ismertek, amiket még ők játszottak kint az utcán. Fontos, hogy kimozdítsuk a gyerekeket, és ha többet tudnak erről a világról, akkor talán más szemmel is néznek rá.
A foglalkozásokat majd folytatni szeretnék, hiszen a központnak van egy tudományos parkja, ott is terveznek majd programokat, mondta Máriás Ildikó.
Szecsei Csaba, a központ informatikai szakmunkatársa a mesterséges intelligenciáról beszél majd a gyerekeknek, akiknek szerinte már nem teljesen újdonság mindez.
- Az, amit mi szeretnénk itt nekik elmondani, ami a legfontosabb, hogy a mesterséges intelligencia nem a barátunk, s erről nem szabad elfeledkezni. Gondolok itt például a ChatGPT-re. Amikor kommunikálunk vele, egy kedves személynek tűnik, mintha egy ember lenne. Viszont meg kell tanulniuk a gyerekeknek, hogy nem osztunk meg vele olyan adatokat, ami személyes, ami a családon belül kell, hogy maradjon. Azt is tudatosítani kell azonban a gyerekekben, hogy nem kell félni attól, hogy használjuk, de amit mond, azt nem kell feltétel nélkül elfogadni, mivel ő is egy adatbázisból dolgozik, tévedhet, ezért az információkat leellenőrizhetjük úgy, hogy megkérdezzük szüleinket, nagyszüleinket, idősebb testvéreinket.
Arra megkérhetjük-e, hogy a házi feladatot írja meg helyettünk? Volt-e erre példa?
- Igen, volt rá példa, de erre is vigyázni kell, mer általában ugyanazt írja és ha húsz gyerek mind ugyanazt a dolgozatot adja be, akkor az nagy probléma lehet! Vicces formában fogjuk bemutatni, hogyan használhatják a mesterséges intelligenciát képszerkesztésre, egy zeneszám megírására, vers létrehozására...
Szélpál Endre és Berényi Ákos mindketten magyarkanizsai kisdiákok. Azért vesznek részt a két táborban, mert mindkettőjüket érdekli a két téma.
Endre szerint őt érdekli a kotyvasztás is. A kémiai kísérleteket érti ez alatt, bár ezekről még nem sokat tud, mert csak most fejezte a harmadikat, s még nem volt ilyen tantárgya. A fizika is érdekes dolog, vélekedik. A természetben is szeret lenni. Édesapja gyönyörű környezetben lakik, ahol nagyon szép a naplemente, s a bozótban csodálatos bunkereket lehet készíteni.
Ákos sokat hallott már a híradókban a mesterséges intelligenciáról, de pontosan nem tudta, hogy mi az. Azért jött el, hogy jobban megismerje. Véleménye szerint az MI egyszer túl fogja szárnyalni az emberek tudását. A fizika, a kísérletek őt is érdeklik, de harmadikosként még ő sem tud a fizikáról semmit.
Mindkét fiú tisztában van azzal, hogy a mesterséges intelligenciával a házi feladatot is meg lehet íratni, de mindketten megesküdtek, hogy ők még ezt nem próbálták, mindketten saját maguk készítették el a leckét.
Bővebben:

 




A természetről és a mesterséges intelligenciáról tanulnak a magyarkanizsai gyerekek

Két téma két nap alatt

A mesterséges intelligencia nem a barátunk, de félni sem kell tőle