|
|
| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |
Valamelyest csökkent az elsősök száma Magyarkanizsa község területén. Az új tanév 153 elsőssel indult, míg községi szinten összesen 1 390 diák jár az általános iskolák valamelyikébe.
Szeptember elsején a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában is megszólalt a csengő. Az oktatási intézményben összesen 61 osztály nyílt 771 tanulóval, közülük 82 diák indult első osztályba.
Szepesi Zoltán igazgató elmondta: „A ... |
|
A József Attila Könyvtár irodalmi és fotópályázatot ír ki Magyarkanizsa község napja alkalmából Házmese címmel.
Az irodalmi pályaműveket számítógéppel írva, műfaji és terjedelmi megkötöttség nélkül várják e-mailben a jab@jab.org.rs címre, postai úton a József Attila Könyvtár, Damjanich utca 2., 24420 Magyarkanizsa címre, illetve személyesen a könyvtárban.
A pályázatra a község területén ... |
|
Új és biztonságos elemekkel gazdagodott az oromhegyesi játszótér a Pavilon Ifjúsági Klub kezdeményezésére. Ebben az évben az elöregedett és balesetveszélyes csúszdatornyot cserélték ki, amelynek összértéke 180 ezer dinár. A játszótér fejlesztése nem új keletű, ugyanis már a tavalyi évben is történtek fejlesztések.
Folyamatosan újítják ezt a játszóteret Oromhegyesen. A régi elemek helyére újak kerültek az elmúlt időszakban, olyanok, ... |
|
Rekordszámú csapat jelentkezett a VI. Magyarkanizsai Vadásznapra. A Tisza-parti strand mellett több mint 70 bográcsban főtt a vadhús. Az eseményt idén is a Magyarkanizsai Vadászegyesület szervezte. A főzőverseny mellett számos programmal készültek.
Az eseményt leginkább a vadas ízek kedvelői várták, de akadnak olyanok is, akik először készítettek vadhúsból pörköltet.
A szervezők a főzőverseny mellett számos izgalmas programmal várták ... |
|
Magyarkanizsán augusztus utolsó szombtján zajlott az I. vajdasági kismotorfecskendő-szerelő verseny, amely az első ilyen stílusú verseny Szerbiában.
A szervező a Magyarkanizsa Községi Tűzoltó Szövetség, valamint a martonosi és a horgosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület. A verseny célja a közösségépítés és a fejlődés.
A megmérettetésre 20 csapat jelentkezett. A futam különlegessége, hogy a gyakorlatot homokon kellett végrehajtani a modern ... |
|
|
|
|
|
|
|

A hozam elfogadhatónak bizonyul, 30-35 mázsás holdankénti termésről számolnak be a gazdák. Emellett a szemek nedvességtartalma is megfelelő. A gazdák bíznak abban, hogy a jövőben emelkedik majd a kilogrammonkénti felvásárlási ár.
Az árpához és az olajrepcéhez hasonlóan a búza aratása is a vártnál jóval korábban kezdődött. A kombájnok megállás nélkül dolgoztak az oromi határban. Az idei év több szempontból is más, mint az eddigiek. Míg tavaly a kenyérgabona aratása július közepén ért véget, idén egy hónappal korábban, már június közepén befejeződik.
Egy éppen beérkező búza 12,8 százalékos nedvességgel bírt, ami jónak mondható. A felvásárlási árak településenként eltérőek. Oromon és környékén jelenleg 20 dinár a búza kilogrammonkénti akontációs ára. A termelők szerint azonban áremelkedés várható. A hozam valamelyes jobbnak bizonyul az előző évhez képest - véli Rúzsa Tibor.
Az elmúlt évben rendkívüli befektetést igényelt a búza védelme, idén azonban nem jelentkeztek gombabetegségek és a kártevők sem tizedelték a termést.
Csábrádi Ákos okleveles biológus elmondta: „Annyi probléma adódott a búzával, hogy most júniusban kaptunk jelentősebb mennyiségű csapadékokat, és némi kimosódás történt a beltartalomból, de az sem olyan mértékű, hogy ne lehetne kezelni, illetve hála a jó Istennek a kapásoknak azok az esők nagyon jót tettek. Ennyi áldozatot meg lehetett hozni.”
A búza aratásának befejeztével sem áll meg a munka. A napraforgó virágzása már szépíti a tájat, így augusztus elején megkezdődhet az olajos növény betakarítása is. A kombájnok végül a kukoricaföldeken dolgoznak majd valamikor szeptemberben.
Bővebben:
Javában tart a búza aratása Vajdaságban
|
|
|
|
|
|