| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.10.24.
Egy nép szívdobbanása

Október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepén a horgosiak is tisztelegtek a hősök emléke előtt. A falu központjában lévő emléktáblánál az egybegyűltek közösen elénekelték nemzeti himnuszunkat. Ezt követte a horgosi diákok megemlékező összeállítása, majd Vass Zoltán történész ünnepi beszédét hallgathatták meg a tiszteletadók. 
– Nem egyszerű ünnep ez. Nehezebb hozzá kulcsot találni, mint más történelmi pillanatokhoz. ...

   2025.10.24.
A munkából még mindig meg lehet élni

Milutinovity Attila oromi termelő még 2009-ben kiérdemelte a dohánybajnok elismerő címet, akkor ugyanis ő adta át a legtöbb és kiváló minőségű burley típusú dohányt a JTI vállalatnak. Akkoriban nyolc hold jó oromi földbe palántálta a növényt, mára pedig csak az változott, hogy még nagyobb területen termel, de a minőség továbbra is kifogástalan. Ahogy Attila elmesélte, munka az aztán bőven van, és meg lehet belőle élni. A falu szélén lévő takaros házuk ...

   2025.10.23.
Felnőttoktatás Horgoson korszerű eszközökkel

A második generáció kezdte meg az idén ősszel a tanulmányait Horgoson a felnőttoktatásban. Idén 52 tanuló jár a helybeli Fészek napközibe, hogy esti tagozaton fejezze be az általános iskolát. Diákok nemcsak Horgosról, hanem a környező településekről is érkeznek. A tartományi oktatási titkárság támogatásának köszönhetően mostantól korszerű digitális eszközök segítik a tanítást.   
Gulyás Oldal Anitát, a horgosi Kárász Karolina Általános ...

   2025.10.23.
A méhek megtartásának kilátástalan helyzete

A magyarkanizsai Nektár Méhészegyesület meghívására Dr. Hegedűs Dénes, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szakmai elnökhelyettese tartott előadást a városháza dísztermében. A méhészeti témák mellett, szót ejtett a mezőgazdasági termelők felelősségvállalásáról is.  
Dr. Hegedűs Dénes hosszú és részletes előadásában azokra az extrém környezeti változásokra is kitért, amelyek a méhlegelőket érintik. Rámutatott, hogy a méhek ...

   2025.10.23.
Dömötörözés Ilonafalván

Magyarkanizsa község kis települése, Ilonafalva két nagy rendezvényt tudhat magáénak. Az egyik a juhászok találkozója, a másik pedig a behajtási ünnep. Mindkettőre igény mutatkozik, és nagy a látogatottsága, többen jönnek el ezekre a rendezvényekre, mint amennyien a faluban laknak. Legutóbb múlt vasárnap telt meg a Járás emberekkel, valamint jószággal is, hisz másodszor tartották meg a Behajtási Ünnepet és Csikósfesztivált, amely kezdetben Tóthfaluban zajlott, ...

 
Keresés
| Gazdaság |
 

   2024.05.24.
Prosperitati szerződéskötés Magyarkanizsán

A vajdasági magyar gazdaságfejlesztési program immár 11. körének nyertes pályázóival írták alá a szerződés csütörtökön délelőtt Magyarkanizsán, a Vajdasági Birkózóakadémia csarnokában. Falusi házvásárlás, mikro- és kisvállalkozások kapacitásbővítése, nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztések szerepeltek ezúttal a pályázatkiírásban. 
Az alkalmi ünnepségen megjelent Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettese is, illetve a vajdasági magyar politikum jeles képviselői, köztük dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke. 
Magyar Levente köszöntőjében aktuálpolitikai kérdésekről beszélt. Kiemelte, hogy mennyire fontos elkerülni egy európai háborús konfliktust, s ez a tétje a soron következő EP-választásoknak. Kitért a június elejei szerbiai önkormányzati választások fontosságára is. 
- Hogyha vannak erős önkormányzatok, akkor lesz erős magyar intézményes közösség, és ha van erős magyar intézményes közösség, amit megtestesít a VMSZ, amit megtestesít a Prosperitati Alapítvány -- mások mellett --, akkor tudjuk folytatni azt a fajta támogatáspolitikát Budapestről, amit az utóbbi években megtapasztalhattak, hiszen lesz fogadókészség, és lesz professzionális végrehajtó-képesség is - hangsúlyozta Magyar Levente, aki kihasználva az alkalmat gratulált annak a 152 magánszemélynek, akik családi házat tudtak vásárolni a támogatásnak köszönhetően, illetve gratulálok annak a 233 vállalkozónak is, akik nagy lépést tudnak tenni vállalkozásuk építésében, bővítésében. 
- Önök mind-mind kulcselemei annak a vajdasági magyar szövetnek, ami megtartotta ezt a közösséget a legnehezebb időkben is – emelte ki Magyar Levente. 
A nagy érdeklődés a Prosperitati pályázatok iránt a délvidéki magyar közösség erejét jelzi, emelte ki beszédében Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke. 
- A nagy érdeklődés azt bizonyítja, hogy a vajdasági magyar közösség túlnyomó része továbbra is itthon, a szülőföldön képzeli el a boldogulást, akár családként házvásárlással, akár mezőgazdasági termelőként, akár gazdasági vállalkozást működtetve és munkahelyeket teremtve. De nem csak az szögezhető le, hogy a vajdasági magyarság túlnyomó többsége itthon képzeli el a jövőt és a boldogulást, hanem nagyon sokan ennek a lehetőségrendszernek köszönhetően hazajöttek az elmúlt években, vagy azért, mert házat vásároltak a Prosperitati Alapítvány támogatási rendszerének köszönhetően vagy azért, mert vállalkozást indítottak, vagy azért, mert mezőgazdasági termelővé váltak - szögezte le a VMSZ elnöke. 
Pásztor Bálint arra is rámutatott, hogy a magyar közösség sikerességének egyik előfeltétele a magyar érdekképviselet fenntartása és megerősítése: 
- Arra van szükség, hogy június 2-án mi magyarok győzzünk, hogy meg tudjuk tartani a befolyásunkat az önkormányzatokban, hogy növelni tudjuk polgármestereinknek a számát, ami pedig a június 9-ei európai parlamenti választásokat illeti, fontos, hogy minél több olyan képviselő kerüljön az Európai Parlamentbe, aki olyan elveket vall és olyan értékek mellett él, mint mi, vajdasági magyarok, azaz a hagyományos értékek mellett teszi le voksát. 
A magyarkanizsai birkózóakadémia színültig megtelt sportcsarnokában a tömbből és a szórványból is érkeztek sikeres pályázók a szerződésaláírásra. Papp Horváth Csilla családjával Moholról érkezett, falusi ház vásárlására pályáztak. 
- Férjemmel mindketten Adán dolgozunk, emellett a földművelés sem áll tőlünk annyira távol. Gazdálkodunk is egy kicsit mellette, és akkor ezért volt fontos nekünk, hogy egy nagy udvaros, kényelmes házikónk legyen. Van egy pici gyermekünk is, ezért mindenképpen játszótér is tervben van az udvaron, továbbá kis kerti kiülő, hogy a baráti társaság is elférjen. Tehát vannak terveink. 
Csilla azt is elmondta. Hogy Vajdaságban képzelik el a jövőjüket. 
- Nem igazán volt opció számunkra, hogy más irányba kacsingassunk. Szerencsére mindkettőnknek van munkahelye, a föld is ide köt minket, úgyhogy itt maradunk. Ha lesznek még pályázatok, valószínűleg továbbra is próbálkozunk, de igazság szerint ezen még nem gondolkodtunk. Most örülünk annak, hogy ezt megcsináltuk pici babával, végig vittük, de valószínűleg a gazdaságfejlesztéses pályázatokat követni fogjuk továbbra is. 
Bácskossuthfalváról érkezett Méhészkei Kiss Nimród vállalkozó. 
- Korábbi körben már a kezdő vállalkozók pályázatán is részt vettem, az 2020-as kiírás volt. Most néhány év után volt rá lehetőség, hogy a gépparkomat bővítsem. A vállalkozásom reklámtermékek nyomtatásával, értékesítésével, munkaruházatok logózásával, értékesítésével foglalkozik. Három-négy év alatt ért el oda a vállalkozás, hogy további gépeket kellett beszerezni, és erre egy újabb lehetőség volt a Prosperitati Alapítvány által kiírt pályázat. A partnereink között leginkább Vajdaságban található kis és középvállalkozások vannak, a multinacionális cégekhez még úgymond nem nőttünk fel, de ez lenne a cél. Tervben van a Magyarországra való terjeszkedés, de egyelőre a hazai lehetőségeket szeretnénk úgymond teljesen kiaknázni - mondta Méhészkei Kiss Nimród. 
A Prosperitati szerződéskötések után Magyar Levente a VMSZ vezetőinek a társaságában Adorjánra utazott, ahol a Kontakt Kft. Telephelyén egy kiemelt jelentőségű, nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadásán vett részt. 


Bővebben: 

 




Prosperitati: Újabb 152 család jutott házhoz, 233 vállalkozó pedig támogatáshoz

Többoszlopos támogatási rendszer

A házvásárlási és a vállalkozók számára kiírt Prosperitati-pályázat nyertesei aláírták a szerződést