Tavaly több mint 200 pályázó javasolta kedvenc orvosát, a pályázat weboldalát pedig több mint 50000-ren látogatták meg. Szavazatok érkeztek Magyarországról, a Felvidékről, Ukrajnából, Erdélyből, a Vajdaságbó, de Franciaországból, Németországból, Hollandiából és az Egyesült Államokból is.
Most ötödik alkalommal dördült el a startpisztoly, és indult újra szeptember 11-én „Az év praxisa a Kárpát medencében“ pályázat. A meghirdető az Országos Alapellátási Intézet célja 2014-ben is ugyanaz, mint a megelőző években. Helyreállítani, erősíteni a háziorvosok és a nővérek megbecsülését, presztízsét. A szervezők idén is az emberséges és szakmailag is elhivatott gyógyítókra, a példaértékű orvos-beteg kapcsolatokra és az orvosok kitartó, szolgálatkész munkájára szeretnénk irányítani a szélesebb nyilvánosság figyelmét.
Ahogyan pályázati kiírásban olvasható, egyének, de kollektívák- kórházak, kórházi osztályok, önkormányzatok, polgármesteri hivatalok, civil szervezetek, szakmai érdekképviseletek – ajánlásaira is számítanak a szervezők.
A beérkezett pályázatokat értékelő zsűri elnöke Dr. Balogh Sándor az OALI főigazgatója, tagjai: Becker Ágnes az MTVA szerkesztője, Berszán Lajos atya, gyimesfelsőloki plébános, Csuja Imre színművész dr. Lenkefi Ida az Egis belkereskedelmi igazgatója, dr. Molnár Mária háziorvos, a tavalyi pályázat hazai nyertese, valamint Dr. Bedros J. Róbert, Dr. Farsang Csaba, Dr. Hajnal Ferenc, Dr. Kásler Miklós, Dr. Kiss Róbert professzorok.
A pályázat hivatalos weboldala a http://www.azevpraxisa.hu/ címen érhető el. Az ajánlásokat 2015. március 10-ig várják a szervezők. A végső sorrendet a portál látogatóinak szavazása dönti el.
Alig tíz perccel „Az év praxisa a Kárpát – medencében“ pályázat megújult portáljának élesítése után megérkezett az első páciens ajánlása Dunakesziről. Stílusa, hangvétele jelzi, hogy a történet beküldője tiszteli és szereti kiváló diagnoszta háziorvosát.
Idézzük:” „Teljesen lemerevedett a nyakam, az okát pedig nem találtam. Egy péntek délután, éppen az ötvenedik születésnapomon hazafelé menet láttam, hogy kivételesen szinte üres a rendelő várója és tart még a rendelési idő. Hamar sorra kerültem, kicsit zavarban is voltam, miféle dolog lehet egy ilyen nyakfájás. A mindig mosolygós doktor megtapogatta a nyakamat, kérdezett ezt-azt, tudok-e aludni, nincs-e hőhullámom, nem vagyok-e fáradékony….Alaposan végigtapogatott-nyomkodott, majd, ha lehet, még jobban elkomorult.
„Nincs jó hírem. Még további vizsgálatok kellenek, de attól tartok, ez inkább limfóma, vagy esetleg szarkóma.”
Azonnal továbbküldött a váci kórházba további vizsgálatokra. Majd vissza hozzá, vérvizsgálatok, további beutalók – és itt elkezdődött egy hosszú, több mint három éves küzdelem a negyedig stádium végén lévő, bonyolult kórképű NonHodgkin limfómával. Akkor azt hittem, annál borzalmasabb nem történhet valakivel, mint hogy nyirokmirigy-rákot állapítanak meg nála. Azóta tudom, történhet. Az, hogy nem ismerik fel a betegséget. Bartus doktor szaktudása kimagasló. Nemcsak a betegtársak történetei igazolták ezt számomra, hanem a haematológus specialisták is elmondták, nem általános, hogy ezt a betegséget felismeri a háziorvos és azonnal a megfelelő szakintézményekbe irányítja a beteget.”
Az első ajánlás mutatja, hogy idén is olyan sztorik érkeznek, melyek megtörtént eseteket dolgoznak fel, és amelyek egy-egy háziorvos, házi gyermekorvos szakmai tudása mellett emberségét, türelmét, empátiáját, lelki támasz nyújtását, gyors és pontos diagnózisát, olykor életmentő beavatkozásait is megmutatják határon innen és határon túl.
|