| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.23.
Élményekben gazdag nyár

Magyarkanizsán az egyik fő célkitűzés napjainkban a térség adottságainak minél szélesebb körben való bemutatása, valamint a község által kínált kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeknek a távolabbról érkező vendégek előtti megnyitása. Ennek érdekében folyamatosak a fejlesztések, a felújítások, amelyekbe nemcsak az önkormányzat, hanem a szervezetek és a magánszemélyek is igyekeznek minél hatékonyabban bekapcsolódni. Az érdeklődők ma már a számítógép ...

   2026.06.22.
Évadzárót tartott a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület

A Művelődési Ház színpadán a néptánccsoportok és az énekesek ízelítőt adtak mindabból, amit az elmúlt hónapok során elsajátítottak, és amivel számos hazai és külföldi sikert is bezsebeltek. 
Évadzáró műsorral búcsúztatta az idei idényt a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület vasárnap.  


A vasárnap délután érkező heves zápor sem szegte kedvüket - megtelt a Művelődési Ház terme, sokan voltak kíváncsiak ...

   2026.06.22.
A 135. évforduló

Vasárnap kora reggel tűzoltókocsik hangjára, szirénázásra ébredhettek a martonosiak. A Martonosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület fennállásának 135. évfordulóját ünnepelték ekkor, melyre több mint 500 tűzoltó gyűlt össze. Stílusosan egy községi tűzoltóverseny keretein belül ünnepeltek. 


A felvonulás már reggel hétkor elkezdődött, nem is akárhogy, hisz a helyi közösség épülete elől indult a menet a focipályára, ahol a verseny zajlott. ...

   2026.06.22.
A Kövidinkától a Furmintig

Tavaly tartották meg először Horgoson azt az eseményt, melynek középpontjába a bort helyezték, ám már akkor látszott, hogy ez sokkal többről szól. A Nyitott pincék nem csak a horgosi borok népszerűsítését tűzte ki célul, hanem azt is eredményezi, ami ma oly ritka a világban: összehozza az embereket. Lágy zeneszó mellett, kényelmesen, fehéret, vöröset és rosét ízlelgetve, finoman az érzékeknek és a léleknek is kedvez az ilyen összejövetel. 


   2026.06.18.
Véradók Világnapja Magyarkanizsán

Fennállásának 150. évfordulóját ünnepli idén a Vöröskereszt. A magyarkanizsai szervezet a hagyományokhoz híven idén is megemlékezett a Véradók Világnapjáról, amelynek keretében elismerésben részesítették a többszörös véradókat. A rendezvénnyel a véradás fontosságára kívánták felhívni a figyelmet.  


A városháza nagytermében megrendezett ünnepségen a 100., a 75., az 50. és a 35. alkalommal vért adó személyek vehettek át ...

 
Keresés
| Oktatás |
 

   2023.04.28.
Magyarkanizsán jártak a Klímanócskák

A klímatudatos környezeti neveléssel kapcsolatban tartottak egynapos továbbképzést óvónőknek, óvodapedagógusoknak a magyarkanizsai Regionális szakmai pedagógus-továbbképző központban.
A Hódmezővásárhelyről indított Klímanócskák programsorozat többrétűen mutatja be a klímaváltozással kapcsolatos problémákat és adja tovább a gyermekek részére ezen problémák megoldásához a lehetséges válaszokat.
Elsőként dr. Forgó Gábort, a szervező Dipol Csoport cég igazgatóját kérdeztük arról, hogy hogyan jött létre a képzés.
- A magyar kormány kiemelt feladatának tekinti a külhoni magyarság támogatását, ennek részeként kaptunk megbízást, mint cég a Nemzetpolitikai Államtitkárságtól a Klímanócskák program külhoni országokban való bemutatására és népszerűsítésére. Egynapos programokat tartottunk Vajdaság különböző helyszínein. Voltunk Topolyán, Zentán és Magyarkanizsán. A magyar óvodák óvodapedagógusait ismertettük meg ezzel a környezettudatosságra nevelő programmal. Fontos, hogy a klímatudatosságra való nevelés már óvodás korban megkezdődjön pontosan azért, hogy felnőttként majd egy másfajta viselkedést valósítsanak meg ezek a gyerekek. A foglalkozások lényege a játszva tanulás. Szó van a természetvédelemről, a vízvédelemről, környezetszennyezésről, hulladékgazdálkodásról, s az ezzel kapcsolatos tudást játékos foglalkozásokon sajátítják el a gyerekek.
A Klímanócskák programot Bozókiné Szabó Ildikó szakmai projektigazgató dolgozta ki.
- Ez egy olyan összetett, komplex nevelési program, amely öt területet ötvöz magába. Megjelenik benne az egészségvédelmi törekvés, természetvédelem, környezetvédelem, hulladékgazdálkodás és -csökkentés témaköre. Része továbbá az érzelmi intelligencia és a logikus gondolkodás fejlesztése a mindennapokban. Azt gondolom, hogy klímatudatos felnőtteket csak úgy nevelhetünk, ha a gyerekeket is arra tanítjuk, hogy azon túl, hogy szeretik és tisztelik a természetet, egy nagy zöld közösséget tudunk alkotni. A Klímanócskák program egyébként egy nemzetközi hírű program, hat Európa-díjjal rendelkezik, s nagyon sok szakmai elismerést kapott az évek alatt. Bebizonyította, hogy játékos feladatokon keresztül egy olyan társadalmi hatást is el lehet érni, ami széleskörű. Az elmúlt évek alatt nagyon sok foglalkozást szerveztünk gyerekeknek, amelyeken keresztül megszólítottuk a családokat, azokon keresztül pedig egész generációkat és nagyon széleskörben országos kampányokat is kezdeményeztünk, illetve magunk is bekapcsolódtunk nagyon sok ilyen kampányba. A program Hódmezővásárhelyről indult, s ott széles körben is látszik, hogy milyen hatása van. Nagyon nagy az érdeklődés a program iránt, Magyarországon is sok helyen bemutattuk, s külön megtiszteltetés volt, hogy külhoni óvodákban is elhozhattuk ezeket az ismereteket. Nagyon sok pedagógust tudtunk megszólítani, s olyan szakmai kapcsolatok indultak el az évek során, amik egy nagyon szép jövőképet rajzolnak elénk.
Bús Szuzanna, a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény pszichológusa nagyon örült annak, hogy a Magyar Nemzeti Tanács lehetővé tette, hogy a program eljusson hozzájuk.
- Községünk 11 óvodájából 15 óvodapedagógus vett részt a képzésen. A délelőtti foglalkozásokon a Pitypang óvoda épületében a gyerekek is részt vettek. A délutáni órákban a Regionális szakmai pedagógus-továbbképző központban folytatódott a munka. Óvodánkban már évekkel ezelőtt elkezdtük a környezettudatos nevelést, bár még gyermekcipőben járunk. Igyekszünk minden óvodánkban nagy hangsúlyt fektetni a kupak és papír gyűjtésre. Ma arról a tervünkről is beszéltünk, hogy minden óvodában szelektív hulladékgyűjtő dobozokat fogunk elhelyezni. Emellett a komposztálásra is nagy hangsúlyt fektetnek óvodáink. Egy Erasmus programban is benne vagyunk, ami ugyancsak a környezettudatos nevelésre épül.
A magyarkanizsai foglalkozással a külhonban is befejeződött a nemzetpolitikai államtitkárság által támogatott Klímanócskák programsorozat. A magyarországi ötletgazdák és szervezők elmondták, hogy újabb programot terveznek, ami remélhetőleg szintén eljut majd hozzánk is.
Bővebben:

 




Magyarkanizsán jártak a Klímanócskák