A Kreatív Európa Program szerbiai irodája és Magyarkanizsa önkormányzata a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban információs napot és műhelymunkát tart az európai kulturális projektek tervezéséről. Az előadásokon szó van a Kreatív Európa Program küldetéséről és prioritásairól, a pályázati irányelvekről és feltételekről, a pénzügyi tervezésről. A műhelymunka szerdán kezdődött és ma, csütörtökön zárul.
A Kreatív Európa az Európai Bizottság támogatási programja a kulturális és az audiovizuális szektorok számára. A 2014-2020-as programot folytatva, a Kreatív Európa továbbra is támogatja az európai kulturális és kreatív szektorokat a 2021-2027 közötti időszakban.
Dimitrije Tadić, a Kreatív Európa szerbiai irodájának munkatársa elmondta, hogy Magyarkanizsa önkormányzatától kapták a felkérést, hogy kétnapos képzést tartsanak a településen a Kreatív Európa programjaiban való részvételről.
- Ez az Európai Unió legfőbb kultúrával kapcsolatos programja, s a kultúra szót itt nagyon széles értelemben kell venni. A művelődést mást szektorokkal is összekötjük, mint amilyen az oktatás, az egészségügy vagy más terület. Nemcsak anyagi eszközöket biztosítunk az országba beérkező uniós pénzekből, hanem lehetővé tesszük kapcsolatok kiépítését az EU egész területéről - mondta Dimitrije Tadić. - Ami az EU fő kulturális programját illeti, az elmúlt 7 éves ciklus statisztikáit vizsgálva láthatjuk, hogy 2014 és 2020 között 305 szerbiai projekt került be a programba, ami egy tekintélyes szám. Még néhány uniós tagországot is leköröztünk. Az irodalmi fordítások pályázatain például a legjobb három ország közé kerültünk. Ezen a pályázaton az EU tagországain kívül még legalább másik 10 állam is részt vett, köztük szomszédosak is. Az említett 7 éves ciklusban Szerbiában a kultúrával foglalkozók 12 millió euróhoz jutottak, ami beérkezett az országba. Ezen pénzek felhasználói nemcsak intézmények vagy a kultúrában dolgozók, az eszközök tovább jutnak a más területek felhasználóihoz is, például nyomdákhoz, szállodákhoz, éttermekhez stb. A pénz tehát bejutott és forogni kezdett Szerbia gazdasági rendszerében. Erre mi, akik a kultúrában dolgozunk, nagyon büszkék lehetünk, hisz az előítéletekkel ellentétben nemcsak felhasználók vagyunk, hanem pénzt is teremtünk.
Dimitrije Tadić szerint az is téves feltevés, hogy uniós pályázatokon részt venni hatalmas és komplikált feladat.
- A fő dolog, hogy az embernek jó ötlete, projektje legyen. Ilyenek szerencsére vannak is! Ezeket az ötleteket kell megfelelő módon formába önteni a pályázás során, mi pont ebben akarunk segíteni most itt, Magyarkanizsán is. Uniós partnereket is segítünk találni, ha kell. A projektekhez legalább három partnerre van szükség, az egyik szerbiai kell, hogy legyen, a másik kettő pedig más államokból való.
Dragana Lukić Bošnjak, a magyarkanizsai önkormányzat munkatársa projektasszisztensként vett részt a képzés szervezésében.
- Azért hívtuk meg a Kreatív Európa munkatársait Magyarkanizsára, hogy egyrészt az önkormányzat munkatársai, másrészt a község-béli, illetve környező községek intézményei, szervezetei számára tartsanak előadásokat arról, hogy hogyan lehet a kultúrát fejleszteni európai pénzekből. A találkozó arra is jó volt, hogy ezen szervezetek vezetői megismerkedjenek egymással, együttműködés alakuljon ki közöttük.
Dragana Lukić Bošnjak elmondta, hogy Magyarkanizsa község 2007 óta vesz részt az Európai Unió különféle pályázatain. Ki szeretnénk szélesíteni látókörünket, s a kultúra területén is kipróbálni magunkat, hisz ez a szféra fantasztikus lehetőségeket kínál egyrészt a művészek, másrészt a művelődési intézmények számára.
Tomin Kiss Anikó is részt vett az eseményen a Streamlett Művészeti Egyesület képviseletében.
- Már eddig is voltak olyan programjaink, amelyek alkalmasak lettek volna arra, hogy pályázzunk velük EU-s eszközökre, most viszont megismerjük azokat az utakat, amelyeken el lehet jutni ezen támogatásokhoz. Nagyon jó, hogy személyesen tudunk találkozni azokkal a szakemberekkel, akik ismerik ezeket a pályázatokat. Megtanuljuk, hogyan kell megtervezni a pályázatokat, lebonyolítani a programokat, s elszámolni a pénzekkel. Ami ugyancsak nagyon fontos, hogy közben kérdezni lehet, s választ kapni azokra a dilemmákra, amik nem világosak a számunkra.
A magyarkanizsai műhelymunkára Törökkanizsáról és Szabadkáról is érkeztek résztvevők.
Bővebben:
A sikeres uniós pályázás mikéntjével ismerkednek a kultúrában résztvevők Magyarkanizsán
Pályázati irányelvekről tartottak előadást Magyarkanizsán
|