| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.26.
Népmesetábor Adorjánon

A hagyományőrző és közösségépítő tábor ezúttal is gazdag élményeket kínál a résztvevőknek, akik a délutáni foglalkozások során a népmesék varázslatos világában kalandozhatnak. 


Mesék, játékok, kézműves foglalkozások és önfeledt szórakozás várja a gyerekeket az adorjáni Népmese Táborban. Az idei program középpontjában a királylányok és királyfik világa áll, a résztvevők pedig a mesék feldolgozása mellett számos kreatív ...

   2026.06.26.
Gyógyító illatok

Nagy Elvira neve a környéken, de már messzebb is egyet jelent a levendulával. Minden vásár állandó részvevője, legyen az nyári vagy téli, messziről lehet látni és érezni, hogy a levendulás stand is megérkezett. Ki gondolná, hogy egy ilonafalvi tanyán szökkentek szárba annak idején, tizenkét éve az akkor még ritkaságszámba menő bokrok, amelyek mára már hatalmas, lila Pannon-tengerré álltak össze? Ahhoz, hogy a termés szép legyen, gondos kezek is kellenek, amelyekből ...

   2026.06.25.
Vasárnap ünneplik Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját

Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját idén is június 28-án rendezik meg. Ez alkalomból gazdag programkínálattal készülnek minden korosztály számára. 


A délután folyamán megkoszorúzzák a helyi közösség épületén található emléktáblát, valamint megnyitják a magyarkanizsai gyökerekkel rendelkező Bata Anikó kiállítását.  


Ezt követően a díszülés keretében adják át a helyi közösség elismeréseit. Idén ...

   2026.06.24.
Véget ért a Tábor határok nélkül diákvetélkedő

Az eseményt kilenc éve szervezik meg. A program célja a vajdasági kultúra sokszínűségének bemutatása és ápolása. Az elmúlt egy hétben közel 150 gyerek vett részt a táborban a magyarkanizsai Tisza-parton 15 vajdasági középiskolából. Az esemény a tartományi oktatási titkárság és a helyi Bro'S Gym edzőterem által valósult meg. 


Precizitásra, gyorsaságra és igazi csapatmunkára volt szükség az utolsó játékhoz. Az elmúlt egy hétben ...

   2026.06.23.
Élményekben gazdag nyár

Magyarkanizsán az egyik fő célkitűzés napjainkban a térség adottságainak minél szélesebb körben való bemutatása, valamint a község által kínált kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeknek a távolabbról érkező vendégek előtti megnyitása. Ennek érdekében folyamatosak a fejlesztések, a felújítások, amelyekbe nemcsak az önkormányzat, hanem a szervezetek és a magánszemélyek is igyekeznek minél hatékonyabban bekapcsolódni. Az érdeklődők ma már a számítógép ...

 
Keresés
 

   2023.02.08.
Támadnak a vírusok és a baktériumok is aktívak az idén

Sok gyermek került felsőlégúti fertőzésekkel az orvoshoz a tél első felében. A kemény fagyok lelassítják a fertőzések terjedését, de a felmelegedéssel ismét szárnyra kapnak majd a kórokozók. Elsősorban vírusokról van szó, de baktériumok is okoznak megbetegedéseket. Az esetszámok az enyhe idő ellenére is átlagosnak mondhatók. Dr. Győri Ilona magyarkanizsai gyermekorvost kérdeztük az idei járványtapasztalatokról.
Az idei tél sokáig enyhe időjárása valószínűleg kihatással lehetett arra is, hogy jobban szaporodjanak, jobban terjedjenek a vírusok, véli dr. Győri Ilona.
- Az iskolákban és az óvodákban a szünidő kezdetével egy kicsit leállt a járványok terjedése, három hétig nem voltak a gyermekek közösségben. Lecsökkent a betegek száma, majd újra beindult az oktatás, s amikor ismét egy terembe került sok gyerek, egy hét után ismét megindult a terjedés.
Valójában most a megszokott, téli betegségeket regisztráljuk, amelyeknek a java része vírusos megbetegedés, felsőlégúti gyulladások, cseppfertőzéssel terjednek, zárt helyeken. Hideg van, az emberek összezárkóznak benn, a melegben, s keveset szellőztetünk. Főleg az olyan helyeken, ahol sok személy tartózkodik, óvodák, iskolák, kollégiumok, idősek otthona, mindenki fázik, nem akarunk sokat szellőztetni, de a szabály az lenne, hogy minden két óra hosszában 5 perces kereszthuzatot kellene csinálni, hogy kicserélődjön a levegő. Hála istennek, hogy lecsökkent a hőmérséklet, s hideg van, fagyokkal, mert a vírusok a fagyot nem sokáig bírják. Ha még hó is lenne, s a gyerekek is kint lennének, a felsőlégutak áttisztulnának.
A tünetek ismertek, lázzal járhatnak. Fejfájás, szédülés, torokfájás, orrfolyás, köhögés, általános fáradékonyság fogja el őket, izomfájdalmat tapasztalhatnak. A láz körülbelül három napig tart minden vírusos nyavalya esetében a felsőlégúti fertőzéseknél. Utána a láz elmúlik, viszont marad a köhögés. Komolyabb gyógyszer erre nincs, viszont tákolgatjuk egy kicsit a szervezetet elsősorban azzal, hogy ágynyugalmat szoktunk tanácsolni. A felnőttek ne menjenek el dolgozni, a gyerekeket ne küldjük iskolába. Fontos a sok meleg folyadék, a teák fogyasztása mézzel, citrommal. Ehetünk narancsot, almakompótot. Leveseket is szoktunk ajánlani. Amikor az ember izzad a magas láznál, akkor a só veszik el. A levesekkel pedig a sót is tudjuk pótolni, illetve szoktuk ajánlani a nem szénsavas ásványvizeket is. Fontos a helyes étkezés is. Együnk minél több savanyú káposztát. Ez segít a bélnek is, mert elszaporodnak a hasznos probiotikumok. Nem tesz rosszat a szervezetnek, ha egy kis C-vitaminnal segítünk neki. A Covid ideje alatt sokat beszéltünk a D-vitamin hatásáról. Nemcsak a csontokat erősíti, hanem az immunrendszert is. Hasonlóan jótékony a cink, a magnézium, kálcium.
Vannak bakteriális torokgyulladások is, amelyek az idén jobban elharapództak az óvodákban és iskolákban, mondja a doktornő.
- Gennyes mandulákkal járó, magas lázzal és nagyon komoly torokfájással kísért fertőzések ezek. A gyerekek alig bírnak nyelni. Streptococcus baktérium okozza ezt a torokgyulladást, megnagyobbodnak a nyaki mirigyek is. Ebben az esetben nincs sem orrfolyás, sem köhögés, viszont magas lázzal járnak, a gyerekek le vannak törve, fáradékonyak, se nem esznek, se nem isznak. Viszont nem sokáig tart a betegség, s nagyon jól lehet gyógyítani. Ha még kiütés is társul hozzá, akkor azt hívjuk skarlátnak vagy magyarul vörhenynek. Ez valójában egyfajta himlő. Az egyetlen himlő, amit gyermekkorban el lehet kapni és baktérium okoz, s nem vírus. A többit mind vírus idézi elő. Ezeket tíz napig antibiotikummal kell kezelni. Levesszük a toroktörletet, megnézzük a vérképet, habár már, ha egy közösségben megjelenik a betegség, akkor már a klinikai képből is rájöhetünk, hogy miről van szó. Ilyenkor szükséges az antibiotikum elegendő dózisban és elegendően hosszú ideig, mert nem vírusról van szó, hogy ne legyen hatásos ellene. Ez is egy téli betegség, késő ősszel, télen és kora tavasszal szaporodik ez a baktérium, s terjed ezekben a közösségekben, amiket már említettem. Nem is kell, hogy a gyerekek egymásra köhögjenek, sőt a szüleik is elkaphatják a fertőzéseket. Az idén is voltak ilyen fertőzések. Nem mondom, hogy nagyon nagy számban, de előfordultak, ahogyan az ősszel volt bárányhimlő is. Az is minden évben meg szokott jelenni. Pár évente komolyabb megbetegedéseket okoz, csúnyábbak a kiütések, van, amikor kevésbé súlyos, s könnyen elmúlik.
Bővebben:

 




Támadnak a vírusok és a baktériumok is aktívak az idén

Mit tegyek, ha beteg a gyermekem?