| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.09.
A Magyarkanizsai Gyógyfürdő is bemutatkozott a balneológiai világkongresszuson

Első alkalommal adott otthont Szerbia a balneológia és klimatológia területét érintő témák világkongresszusának. 


A banja koviljačai gyógyfürdőben megtartott nemzetközi szakmai találkozón a világ számos országából érkezett kutatók és orvosok osztották meg tapasztalataikat a gyógyvizek, gyógyiszapok és a klímaváltozás egészségügyi hatásai kapcsán. 


Dr. Klímó Attila, a Magyarkanizsai Gyógyfürdő főorvosa elmondta: ...

   2026.06.08.
Árvízvédelem és mezőgazdasági tüzek kezelése

Az árvízvédelemről és a mezőgazdasági tüzek kezeléséről szerezhettek elméleti és gyakorlati tudást a vajdasági önkéntes tűzoltók Magyarkanizsán. 


A Jerico IPA-projekt keretében megszervezett haladó képzés célja a határ menti térség felkészültségének erősítése a klímaváltozás és az emberi tevékenység okozta veszélyhelyzetekkel szemben. A Délvidéki Önkéntes Tűzoltó Hálózat 46 tagszervezetének képviselői magyarországi szakemberek ...

   2026.06.02.
Önkéntes tűzoltók mutatkoztak be az oromhegyesi Traktorfesztiválon

Az oromhegyesi XVIII. Traktorfesztivál adott otthont a JERICO IPA-projekt nyílt napjának. Az eseményen az érdeklődők testközelből ismerkedhettek meg az önkéntes tűzoltók munkájával és a katasztrófavédelem világával.  


A rendezvény egyik leglátványosabb programpontja az égő gépjármű oltásának bemutatója volt. Emellett hagyományőrző tűzoltó-bemutató, tűzoltó jármű- és felszereléskiállítás, valamint az önkéntes tűzoltóság ...

   2026.06.01.
Orom lett a Kishuszár Vágta győztese

Vajda Anna és BT Coco Chanel nevű lova bizonyult a leggyorsabbnak, és magabiztos teljesítményével megnyerte a kishuszár futamot a 14. Vajdasági Vágtán. Győzelmének köszönhetően kivívta a részvétel jogát az idei szilvásváradi Nemzeti Vágtán, ahol Vajdaságot képviselheti. 


Vajda Anna, a Kishuszár Vágta győztese elmondta: „Mi nemrég kezdtünk el együtt dolgozni, de annyi idő alatt szerintem nagyon jól össze tudtunk szokni, bár igaz, hogy ...

   2026.06.01.
Újra megnyitott a Lepkeotthon

A különleges családi gyűjteményben több lepkefaj, lepkehernyók, és sáskák is megtekinthetők. 
A tulajdonosok idén egy kibővített, nagyobb területtel készültek, ahol a színpompás lepkék mellett közel százféle virág is várja az érdeklődőket. A Lepkeotthon egész nyáron, egészen az őszi hónapokig fogadja látogatókat Magyarkanizsán. 


Rekecki Csaba elmondta: „Nagyon sokan megkerestek minket a Facebookon, és reméljük, hogy ...

 
Keresés
 

   2023.02.08.
Támadnak a vírusok és a baktériumok is aktívak az idén

Sok gyermek került felsőlégúti fertőzésekkel az orvoshoz a tél első felében. A kemény fagyok lelassítják a fertőzések terjedését, de a felmelegedéssel ismét szárnyra kapnak majd a kórokozók. Elsősorban vírusokról van szó, de baktériumok is okoznak megbetegedéseket. Az esetszámok az enyhe idő ellenére is átlagosnak mondhatók. Dr. Győri Ilona magyarkanizsai gyermekorvost kérdeztük az idei járványtapasztalatokról.
Az idei tél sokáig enyhe időjárása valószínűleg kihatással lehetett arra is, hogy jobban szaporodjanak, jobban terjedjenek a vírusok, véli dr. Győri Ilona.
- Az iskolákban és az óvodákban a szünidő kezdetével egy kicsit leállt a járványok terjedése, három hétig nem voltak a gyermekek közösségben. Lecsökkent a betegek száma, majd újra beindult az oktatás, s amikor ismét egy terembe került sok gyerek, egy hét után ismét megindult a terjedés.
Valójában most a megszokott, téli betegségeket regisztráljuk, amelyeknek a java része vírusos megbetegedés, felsőlégúti gyulladások, cseppfertőzéssel terjednek, zárt helyeken. Hideg van, az emberek összezárkóznak benn, a melegben, s keveset szellőztetünk. Főleg az olyan helyeken, ahol sok személy tartózkodik, óvodák, iskolák, kollégiumok, idősek otthona, mindenki fázik, nem akarunk sokat szellőztetni, de a szabály az lenne, hogy minden két óra hosszában 5 perces kereszthuzatot kellene csinálni, hogy kicserélődjön a levegő. Hála istennek, hogy lecsökkent a hőmérséklet, s hideg van, fagyokkal, mert a vírusok a fagyot nem sokáig bírják. Ha még hó is lenne, s a gyerekek is kint lennének, a felsőlégutak áttisztulnának.
A tünetek ismertek, lázzal járhatnak. Fejfájás, szédülés, torokfájás, orrfolyás, köhögés, általános fáradékonyság fogja el őket, izomfájdalmat tapasztalhatnak. A láz körülbelül három napig tart minden vírusos nyavalya esetében a felsőlégúti fertőzéseknél. Utána a láz elmúlik, viszont marad a köhögés. Komolyabb gyógyszer erre nincs, viszont tákolgatjuk egy kicsit a szervezetet elsősorban azzal, hogy ágynyugalmat szoktunk tanácsolni. A felnőttek ne menjenek el dolgozni, a gyerekeket ne küldjük iskolába. Fontos a sok meleg folyadék, a teák fogyasztása mézzel, citrommal. Ehetünk narancsot, almakompótot. Leveseket is szoktunk ajánlani. Amikor az ember izzad a magas láznál, akkor a só veszik el. A levesekkel pedig a sót is tudjuk pótolni, illetve szoktuk ajánlani a nem szénsavas ásványvizeket is. Fontos a helyes étkezés is. Együnk minél több savanyú káposztát. Ez segít a bélnek is, mert elszaporodnak a hasznos probiotikumok. Nem tesz rosszat a szervezetnek, ha egy kis C-vitaminnal segítünk neki. A Covid ideje alatt sokat beszéltünk a D-vitamin hatásáról. Nemcsak a csontokat erősíti, hanem az immunrendszert is. Hasonlóan jótékony a cink, a magnézium, kálcium.
Vannak bakteriális torokgyulladások is, amelyek az idén jobban elharapództak az óvodákban és iskolákban, mondja a doktornő.
- Gennyes mandulákkal járó, magas lázzal és nagyon komoly torokfájással kísért fertőzések ezek. A gyerekek alig bírnak nyelni. Streptococcus baktérium okozza ezt a torokgyulladást, megnagyobbodnak a nyaki mirigyek is. Ebben az esetben nincs sem orrfolyás, sem köhögés, viszont magas lázzal járnak, a gyerekek le vannak törve, fáradékonyak, se nem esznek, se nem isznak. Viszont nem sokáig tart a betegség, s nagyon jól lehet gyógyítani. Ha még kiütés is társul hozzá, akkor azt hívjuk skarlátnak vagy magyarul vörhenynek. Ez valójában egyfajta himlő. Az egyetlen himlő, amit gyermekkorban el lehet kapni és baktérium okoz, s nem vírus. A többit mind vírus idézi elő. Ezeket tíz napig antibiotikummal kell kezelni. Levesszük a toroktörletet, megnézzük a vérképet, habár már, ha egy közösségben megjelenik a betegség, akkor már a klinikai képből is rájöhetünk, hogy miről van szó. Ilyenkor szükséges az antibiotikum elegendő dózisban és elegendően hosszú ideig, mert nem vírusról van szó, hogy ne legyen hatásos ellene. Ez is egy téli betegség, késő ősszel, télen és kora tavasszal szaporodik ez a baktérium, s terjed ezekben a közösségekben, amiket már említettem. Nem is kell, hogy a gyerekek egymásra köhögjenek, sőt a szüleik is elkaphatják a fertőzéseket. Az idén is voltak ilyen fertőzések. Nem mondom, hogy nagyon nagy számban, de előfordultak, ahogyan az ősszel volt bárányhimlő is. Az is minden évben meg szokott jelenni. Pár évente komolyabb megbetegedéseket okoz, csúnyábbak a kiütések, van, amikor kevésbé súlyos, s könnyen elmúlik.
Bővebben:

 




Támadnak a vírusok és a baktériumok is aktívak az idén

Mit tegyek, ha beteg a gyermekem?