| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.22.
Évadzárót tartott a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület

A Művelődési Ház színpadán a néptánccsoportok és az énekesek ízelítőt adtak mindabból, amit az elmúlt hónapok során elsajátítottak, és amivel számos hazai és külföldi sikert is bezsebeltek. 
Évadzáró műsorral búcsúztatta az idei idényt a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület vasárnap.  


A vasárnap délután érkező heves zápor sem szegte kedvüket - megtelt a Művelődési Ház terme, sokan voltak kíváncsiak ...

   2026.06.22.
A 135. évforduló

Vasárnap kora reggel tűzoltókocsik hangjára, szirénázásra ébredhettek a martonosiak. A Martonosi Önkéntes Tűzoltó Egyesület fennállásának 135. évfordulóját ünnepelték ekkor, melyre több mint 500 tűzoltó gyűlt össze. Stílusosan egy községi tűzoltóverseny keretein belül ünnepeltek. 


A felvonulás már reggel hétkor elkezdődött, nem is akárhogy, hisz a helyi közösség épülete elől indult a menet a focipályára, ahol a verseny zajlott. ...

   2026.06.22.
A Kövidinkától a Furmintig

Tavaly tartották meg először Horgoson azt az eseményt, melynek középpontjába a bort helyezték, ám már akkor látszott, hogy ez sokkal többről szól. A Nyitott pincék nem csak a horgosi borok népszerűsítését tűzte ki célul, hanem azt is eredményezi, ami ma oly ritka a világban: összehozza az embereket. Lágy zeneszó mellett, kényelmesen, fehéret, vöröset és rosét ízlelgetve, finoman az érzékeknek és a léleknek is kedvez az ilyen összejövetel. 


   2026.06.18.
Véradók Világnapja Magyarkanizsán

Fennállásának 150. évfordulóját ünnepli idén a Vöröskereszt. A magyarkanizsai szervezet a hagyományokhoz híven idén is megemlékezett a Véradók Világnapjáról, amelynek keretében elismerésben részesítették a többszörös véradókat. A rendezvénnyel a véradás fontosságára kívánták felhívni a figyelmet.  


A városháza nagytermében megrendezett ünnepségen a 100., a 75., az 50. és a 35. alkalommal vért adó személyek vehettek át ...

   2026.06.18.
Ismét megnyílnak a borospincék Horgoson

A tavalyi siker után idén is megtartják a Nyitott pincék rendezvényt Horgoson. Június 20-án négy helyi borász várja a látogatókat, akik maguk állíthatják össze borkóstoló útvonalukat. 


Második alkalommal nyílnak meg a horgosi borospincék a látogatók előtt. A Nyitott pincék elnevezésű rendezvényt június 20-án, szombaton 14 órától tartják meg Horgoson. A program célja, hogy kötetlen, baráti hangulatban mutassa be a helyi borkultúrát, ...

 
Keresés
| Ifjúság |
 

   2022.07.29.
Közösségi ifjúsági tér épül Magyarkanizsán

Ifjúsági közösségi tér létesül Magyarkanizsán az úgynevezett Gödör grundon. Tavaly a fiatalok véleményét is kikérték, hogy milyen tartalmakat szeretnének ott, utána elkészültek a tervek, már folyik a kivitelezés, s augusztus elején megtörténik az átadó is. 

Sáfrány Túrú Ágnes tervezte meg a teret, aki egyébként az önkormányzat zöldfelületekkel megbízott munkatársa, nem mellesleg a LandArt egyesület elnöke. A LandArt pályázott sikeresen a tér felújítására a NIS pályázatán, de az önkormányzat is támogatta a projektet. Sáfrány Túrú Ágnest kérdeztük, hogy milyen tartalmakat kap majd a közösségi tér. 

- Nagy segítségére van a tervezőnek, ha kap ötleteket, hogy kinek mire van igénye és mire szeretné használni a teret. Tulajdonképpen van az egészen kicsi korosztály, amely játszótérként szeretné használni a teret és van egy idősebb, de még fiatal generáció, amely a 15 és 25 év közötti korosztályt jelenti, akik viszont egy ifjúsági találkozó és közösségi térként képzelték el ezt a területet. Szerettek volna olyan pontokat, ahol le tudnak ülni beszélgetni, ahol be tudnak húzódni az eső ellen. Mindehhez kitaláltunk még néhány nagyon szép és hasznos elemet. Tulajdonképpen egy szárnyékot láttunk elő nekik. Ami pluszban adódott, az egy olyan közösségi hinta, amit inkább a felnőtt generációnak szántunk. Ezek öt hintából álló, körben elhelyezett játékszerek, amelyek tökéletesek arra, hogy a fák hűvösében jót lehessen rajtuk beszélgetni. Egy pingpongasztalt is előláttunk, ha egy kicsit szeretnének sportolni is, bár közvetlenül a játszótár mellett egy sportpálya is van, de ott labdajátékokat lehet inkább játszani. 

A fiatalok biztosan hozni fogják magukkal a mobiltelefonokat, amiket remélhetőleg zsebbe raknak, de azért rájuk is gondoltak. 

- Próbáltunk a tér tervezésekor egy kis öko-vonalat is belevinni. Igényeltünk egy szoláris öko-padot, már be is építettük. A szoláris egység feltölti a padnak a megvilágítására szolgáló lámpát, de használható lesz a telefonok töltésére is. 

Van madáretető, de egy tábla is kikerül, hogy milyen madarak élnek errefelé. 

- A városi madarakról fog szólni az információs tábla, amit kihelyezünk a madáretető mellé. Úgy képzeltük, hogy kisiskolásokkal együtt fogjuk megoldani a télen az etetőnek a folyamatos feltöltését. Azon madarakról lesz a táblán kép, amelyek valószínűleg látogatják majd az etetőt, hogy a gyerekek felismerjék őket. Lesz ismertető a madáretetés szabályairól is, mert nagyon sokszor előfordul, hogy a madáretetéshez száraz kenyeret, kiflit használnak, amelyek valójában a madaraknak nem megfelelő élelemnek számítanak. Ezért fontosnak tartottuk, hogy a madarak etetéséről is legyen információ. Lesznek még további ismeretterjesztő táblák, mind az öko-park szellemében. Egyik az ökológiai lábnyomról szól, a másik a szelektív hulladék gyűjtésről. Lesz ugyanis egy szelektív kukánk, s oda szeretnénk mellé kihelyezni. Szeptemberben tervezünk kisiskolásokkal készíteni egy rovarhotelt, ami a hasznos rovarok áttelelését segíti. Oda is kerül majd egy információs tábla, a hasznos rovarokról, a rovarhotelek szerepéről. 

Milyen növények kerülnek majd ide? Egyelőre még a gaz veri fel az építkezési területet. 

- Külön választottuk a játszótéri egységet az ifjúsági téri egységtől, amit egy szabad terület választ el. Ezt meghagynánk, hogy legyen füves szabd terület, ami labdázásra, tollaslabdázásra is jó, de ahol akár közösen jógázni is lehet. Ugyanakkor nagy szükség van fákra. Igyekeztünk azokat a fákat megtartani, amelyek a területen voltak, de szeretnénk továbbiakat ültetni, hogy kellemes árnyékot biztosítsunk. Emellett még cserjéket is szeretnénk, ezeknek sokkal kisebb a gondozási igényük, s nagyon szépen megbontanák ezt a horizontális és fás egységet. Valamint szeretnénk virágfoltokat kialakítani, ahol évelő, a rovarokat vonzó, virágzó növényeket helyeznénk el. Lényeg továbbá, hogy minden növény, amit választani fogunk, szárazságtűrő legyen és lehetőleg ne legyen kártevője. Szélsőséges tűrésű növényekben gondolkodunk, s ezeket megpróbáljuk esztétikusan elhelyezni. 

A fűz alatt két famalac röfög. Ők mit jelképeznek? 

Ezekkel a fa malackákkal szerettünk volna visszautalni a helynek a történetére, mert valamikor ez a hely disznópiacként funkcionált. A két figurával emlékezünk a múltra.  

Bővebben: 
 




Közösségi ifjúsági tér épül Magyarkanizsán