| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.06.26.
Népmesetábor Adorjánon

A hagyományőrző és közösségépítő tábor ezúttal is gazdag élményeket kínál a résztvevőknek, akik a délutáni foglalkozások során a népmesék varázslatos világában kalandozhatnak. 


Mesék, játékok, kézműves foglalkozások és önfeledt szórakozás várja a gyerekeket az adorjáni Népmese Táborban. Az idei program középpontjában a királylányok és királyfik világa áll, a résztvevők pedig a mesék feldolgozása mellett számos kreatív ...

   2026.06.26.
Gyógyító illatok

Nagy Elvira neve a környéken, de már messzebb is egyet jelent a levendulával. Minden vásár állandó részvevője, legyen az nyári vagy téli, messziről lehet látni és érezni, hogy a levendulás stand is megérkezett. Ki gondolná, hogy egy ilonafalvi tanyán szökkentek szárba annak idején, tizenkét éve az akkor még ritkaságszámba menő bokrok, amelyek mára már hatalmas, lila Pannon-tengerré álltak össze? Ahhoz, hogy a termés szép legyen, gondos kezek is kellenek, amelyekből ...

   2026.06.25.
Vasárnap ünneplik Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját

Magyarkanizsa Helyi Közösség Napját idén is június 28-án rendezik meg. Ez alkalomból gazdag programkínálattal készülnek minden korosztály számára. 


A délután folyamán megkoszorúzzák a helyi közösség épületén található emléktáblát, valamint megnyitják a magyarkanizsai gyökerekkel rendelkező Bata Anikó kiállítását.  


Ezt követően a díszülés keretében adják át a helyi közösség elismeréseit. Idén ...

   2026.06.24.
Véget ért a Tábor határok nélkül diákvetélkedő

Az eseményt kilenc éve szervezik meg. A program célja a vajdasági kultúra sokszínűségének bemutatása és ápolása. Az elmúlt egy hétben közel 150 gyerek vett részt a táborban a magyarkanizsai Tisza-parton 15 vajdasági középiskolából. Az esemény a tartományi oktatási titkárság és a helyi Bro'S Gym edzőterem által valósult meg. 


Precizitásra, gyorsaságra és igazi csapatmunkára volt szükség az utolsó játékhoz. Az elmúlt egy hétben ...

   2026.06.23.
Élményekben gazdag nyár

Magyarkanizsán az egyik fő célkitűzés napjainkban a térség adottságainak minél szélesebb körben való bemutatása, valamint a község által kínált kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeknek a távolabbról érkező vendégek előtti megnyitása. Ennek érdekében folyamatosak a fejlesztések, a felújítások, amelyekbe nemcsak az önkormányzat, hanem a szervezetek és a magánszemélyek is igyekeznek minél hatékonyabban bekapcsolódni. Az érdeklődők ma már a számítógép ...

 
Keresés
 

   2022.06.27.
Vonattal is átjárható határok

Szinte minden készen áll a Szeged és Szabadka közötti vasúti forgalom megindításához. 
A Szeged–Szabadka vasútvonal teljes rekonstrukciója tavaly nyáron kezdődött el, és a kivitelezőnek rövid idő alatt, a szerződésben foglalt határidő előtt sikerült befejeznie a munkát. Jelenleg az utolsó simítások zajlanak a vasútvonalon, és hamarosan az üzembe helyezéshez szükséges engedélyek beszerzése is megtörténhet. A vonalon a tervek szerint augusztusban megindul a nemzetközi teherforgalom, míg a nemzetközi utasszállítás csak jövőre kezdődhet el. Viszont jó hír a vasútvonal szerbiai szakasza melletti települések lakosainak, hogy a belföldi utasforgalom ennél korábban megindulhat. 
Minderről, valamint a Szeged–Szabadka vasútvonal körüli egyéb kérdésekről Kern Imrével, Szabadka alpolgármesterével, korábbi építésügyi, közlekedési és infrastrukturális ügyekkel megbízott államtitkárral beszélgetett a Magyar Szó munkatársa. 
Hogy áll jelenleg a Szeged–Szabadka vasútvonal rekonstrukciója? 
– Az építési munkálatok gyakorlatilag befejeződtek a szerbiai szakaszon. A műszaki átvétel a vége felé jár, és a vasúti működési engedély beszerzése is folyamatban van, és a forgalom bármelyik pillanatban megindulhat ezen a szakaszon. A magyar fél azt jelentette be, hogy a Belgrád–Budapest vasútvonal felújítása miatt a teherforgalmat a Kiskunhalas–Szabadka vasútvonalról augusztustól szeretné átirányítani erre a szakaszra. A személyforgalom megindítása Horgos és Szabadka között már most lehetséges lenne, erről jelenleg is folynak az egyeztetések. A Szeged és Szabadka közötti utasforgalom elindítása sajnos csak jövőre esedékes, mivel a magyar fél nem tudta olyan állapotba hozni a vasútvonalat, hogy az a személyszállításra is alkalmas lenne. Szeretnénk, ha őszre, a tanév kezdetére beindulna az utasforgalom Szabadka és Horgos között, mert akkor a diákok sokkal jobb körülmények között, gyorsabban és olcsóbban tudnának bejutni a városba Horgosról, Királyhalomról, Hajdújárásról vagy Palicsról. 
Hány járat lesz Szabadka és Horgos között, illetve, ha beindul az utasforgalom Szabadka és Szeged között, akkor ezen járatok megmaradnak-e? 
– Természetesen akkor is lesz olyan járat, amely csak Szerbiában fog közlekedni. Azt szeretnénk, és Magyarkanizsa községgel közösen egy olyan beadványt juttattunk el a Szerbiai Vasutaknak, hogy kilenc pár szerelvény indulhasson naponta Szabadka és Horgos között. Terveink szerint három vonatpár indulna a reggeli órákban, három a délutáni időszakban, amikor az iskola befejeződik, illetve a munkások hazamennének, egy délelőtt és kettő este. Ez fedezni tudná a polgárok szükségleteit. Ez megfelelne azoknak is, akik Hajdújárásról vagy Királyhalomról utaznának a városba az ügyeiket intézni, ugyanis olcsóbb lesz, mint személyautóval bejutni, arról nem is beszélve, hogy itt a parkolásért is fizetnie kell, ráadásul nehéz is parkolóhelyet találni. Amikor megindul Szeged felé a forgalom, akkor még sűrűbben lesznek járatok. Aki elhalad az állomások, megállók mellett, láthatja, hogy már felszerelték a kamerákat, az órákat és a hangosbemondókat is. Látható az is, hogy be vannak kapcsolva a vasúti irányító szemaforok is. Egyelőre minden pirosan világít, és az órák éjfélt mutatnak, de minden készen várja azt a pillanatot, amikor megindulhat a rendszer. 
Az új vasútvonalon a tervek szerint 35 perc alatt eljuthatunk Szabadkáról Szegedre. Viszont a tapasztalatok szerint az országhatáron olykor akár több órát is kell várakozni. 
– Ez nem önkormányzati kérdés, és őszintén remélem, hogy a magyar és a szerb belügyminisztérium, illetve a vámhatóságok megoldják ezt a problémát. Ennek a beruházásnak nem sok értelme van, ha a tényleges menetidő 35 perc Szegedig, de útközben egy-két órát kell várni a határon. Erre megoldást kell találni. Egy komplikált rendszer, amit nemzetközi, vagyis a két ország közötti szerződés szabályoz, és ezt be kell építeni a megfelelő jogszabályrendszerbe Magyarországon és Szerbiában is. Ugyanez a helyzet a Belgrád és Budapest közti vonalon is. Olyan rendszert kell kidolgozni, ami minimálisra csökkenti a várakozást a határon, vagy egy másféle megoldással teljesen megszüntetni a várakozást. 


Bővebben:

 




Vonattal is átjárható határok