| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.12.31.
Jubilál a tóthfalusi Lékó János kispályás emléktorna

Idén öt csapat vett részt a tornán, és azok a focisták léptek pályára, akikkel az első évben elkezdődött a sportesemény. Az emléktornának a sportcsarnok adott otthont. 
Az elmúlt években az eseményen utánpótlás-csapatok léptek pályára, most viszont a jubileumi évnek köszönhetően a szervezők azon környékbeli játékosokat hívták meg, akik 25 évvel ezelőtt is jelen voltak a tornán. 
A tóthfalusi Benkó Tihamér kiskora óta futballozik, ...

   2025.12.30.
Zuhan a tej felvásárlási ára

Folyamatosan csökken a tej felvásárlási ára Szerbiában. A tejgyárak ezt a többletmennyiséggel magyarázzák, míg a termelők szerint a problémát a külföldi behozatal okozza. 
Tovább bonyolódik a tejtermelők helyzete. Jelenleg nem csak a szerbiai gazdák vannak nehéz helyzetben, Európában is hasonló gondokkal küszködnek a tejtermelők az alacsony felvásárlási árak miatt. 
A vajdasági gazdák szerint instabillá vált az ágazat. Így véli Balázs ...

   2025.12.30.
Táncra perdülnek a magyarkanizsai nyolcadikosok

Több mint 50 nyolcadikossal elkezdődött a tánciskola Magyarkanizsán. Az oktatók szerint jó hír, hogy egyre népszerűbb a tánc a községben, és a fiatalok is elhívatottak. 
A tánciskola ideje alatt 16 stílussal ismerkednek meg a fiatalok. Öt világtánccal, hat latin-amerikaival, illetve olyan stílusokkal, amelyek napjainkban egyre közkedveltebbek.  
A diákok között van Ördög Viktória is: „Még az alaptáncokat tanuljuk. Én már kiskorom ...

   2025.12.29.
Az ünnepek között sem pihentek: tánctábort tartottak

Kétnapos téli tánctábort szerveztek Magyarkanizsán. Az esemény az MTE Bolero szervezésében valósult meg. Céljuk a fiatalok megmozgatása volt, és hogy a résztvevők megismerjék a különböző táncstílusokat. 
A nyári tánctábor után a szervezők úgy döntöttek, hogy a téli szünetben is meginvitálják a táncolni szerető fiatalokat. A résztvevők többsége már régebb óta táncol, de itt sokkal több idő jut egy-egy stílus bemutatására. 
A ...

   2025.12.26.
Falukarácsonnyal zárult az ünnepi programsorozat Horgoson

A rendezvényen kirakodóvásár, karácsonyi műsor, valamint ünnepi ételek és italok várták a látogatókat vasárnap este a Művelődési Házban. 
A kézművesvásár mellett megtekinthető volt Horgos mézeskalácsfaluja is, amely idén is nagy sikert aratott. 
Az ünnepi műsorban a helyi óvodások, a Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület növendékei, valamint a Kárász Karolina Általános Iskola diákjai léptek fel. Hagyományos finomságok, mákos ...

 
Keresés
 

   2021.12.17.
Adorján: Drága bárány – olcsó malac szilveszterre

A napokban a vágósertés ára tovább csökkent, pedig már a közelmúltban az élő sertés kilója megközelítette, sőt el is érte a 200 dináros árat. A jószágpiacon korábban talán még sosem fordult elő, legalábbis nem az elmúlt néhány évben, hogy a vágni való disznó ára kiegyenlítődött a malac árával. Jelenleg ugyanis a jószágfelvásárlók, így az adorjáni Kontakt Kft. is 200 dinárt fizet a malac kilójáért, míg a hízósertés 170–180 dinár körül alakul. 

Mi az oka annak, hogy gyakorlatilag kiegyenlítődött a malac ára a hízódisznóéval? Hiszen közeledik az év vége, szilveszterre sokan vásárolnak malachúst, ami nem hiányozhat az ünnepi asztalról. A jelenség magyarázatára Borsos Csabától, a Kontakt Kft. tulajdonosától, nagybani jószágkereskedőtől kértünk magyarázatot. 
– Az idei év sok tekintetben rendkívüli volt, a termény- és jószágtőzsdén rendszeresek voltak a nagy áringadozások, aminek napjainkban, így az év vége felé is szemtanúi vagyunk. Szerbiában jelenleg kevesebben és kevesebb disznót hizlalnak, mint az egyébként lenni szokott „normálisabb” években. Sokan felhagytak a hizlalással, inkább kihasználva a kedvezően magas gabonaárakat, eladják a kukoricát, búzát stb. A hizlalás jelentősen visszaesett a drága takarmány és egyéb költségek miatt. Egyik pillanatban a vágni való sertés ára megközelítette a 200 dinárt, a napokban pedig 160–180 dinár között mozog ez az ár – mondta Borsos Csaba, és úgy fogalmazott, a malac ára sosem látott mélyrepülésben van, így azok a jószágtenyésztők, akik korábban vásároltak malacot továbbhizlalásra, kétszer is meggondolják, hogy belevágjanak-e, folytassák-e a jószághizlalást, mert ha utánaszámolnak, akkor a jelenlegi árviszonyok mellett nagyon szerény jövedelemre tehetnek szert állattartásból. 

– A másik ok, hogy miért is olcsó a malac, abban keresendő, hogy a sertéshúsimport korlátozása, állami szintű letiltása mellett a malacimport továbbra is zavartalanul folyik. Egy hónapja még az EU-ból a malac 130 dináros áron nagyban érkezett Szerbiába. A dán kormány például minden kiszállított malac kilója után egy euró támogatást folyósít a dán gazdáknak állami támogatás, a kivitel serkentése címén. Az Európai Unióban a hízó ára is alacsonyabb, mint nálunk, ezért a hízó ára nálunk is elkezdett lefelé kúszni, amire a mezőgazdasági minisztérium importkorlátozással reagált. Leállították az élő sertés és a fagyasztott disznóhús behozatalát, és a már kiadott behozatali engedélyeket is visszavonták. Ennek köszönhetően napjainkban stabilizálódni látszik a honi sertéspiacunk, a vágósertés ára 170 dináron megállt. Érdekes módon a mezőgazdasági minisztérium nem korlátozta a malachús behozatalát. Az Európai Unió országaiból szabadon áramlik be Szerbiába a malac, mindössze 220 dináros áron – mondta Borsos Csaba. 

Bővebben: 




Adorján: Drága bárány – olcsó malac szilveszterre