Az utóbbi időben leginkább a betelepülők tekintetében esett szó Martonosról, ugyanakkor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kedves kis faluban folynak beruházások és a művelődési élet, továbbá a civil szervezetek munkája is zajlik a háttérben.
A figyelmet egy időre elirányította a roma- és migránshelyzet, amit azonban néha muszáj magunk mögött hagyni, hogy észrevegyük a szépet és a jót is, a törekvést az életben maradásra és a magyarság megtartására. Annál is inkább figyelemre méltó Martonos, mert több történelmi szempontból is fontos épülettel dicsekedhet, sőt ha a régmúltba nyúlunk vissza, akkor mindenképp megállapítható, olyan jelentős szerepet töltött be egykor a község életében, amiből még mindig lehet mazsolázni. Voltak, akik felismerték, emléket állítottak, valamint a jelenben is vannak, akik ezen dolgoznak, akik a jövőre nézve is tele vannak tervekkel. Hétfői körutunk alkalmával erre derítettünk fényt. A falu bejáratánál lévő temetőben, ahol a közelmúltban elkészítették a járdát, Pálfi Ervin, a Komunalac Kommunális Szolgáltató Közvállalat igazgatója elmondta, rendkívül fontos számukra a temetők rendezettsége, karbantartása.
– Mindemellett nagy hangsúlyt fektetünk a fejlesztésekre is. Az elmúlt időszakban vállalatunk több beruházást végzett el azokban a községbeli temetőkben, amit mi tartunk karban. Közel huszonkét hektárnyi összterületből tizenegyet a Komunalac gondoz. A fontosabb beruházásaink közé tartozik a magyarkanizsai temető térfigyelő rendszerrel való felszerelése, a ravatalozók felújítása. Oromon most van folyamatban a ravatalozó belső terének felújítása, illetve Oromhegyesen is új eszközöket biztosítottunk. Martonoson Tandari Erzsébet felajánlásának köszönhetően hetven méter hosszan, két méter szélességben járdát tudtunk kiépíteni, ami aztán lehetőséget is ad a további fejlesztésre is. Ennek a beruházásnak az értéke közel 700 ezer dinárt tett ki – mondta Pálfi Ervin, aki egyúttal köszönetét is kifejezte Tandari Erzsébetnek, a Martonosi Faluvédő Egyesület elnökének, akitől megtudtuk, hogyan is történt az adományozás.
A falu központjában a helyi közösség elnöke, Horvát Gergely beszélt az aktualitásokról, aki kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a migrációs problémák jelen vannak ugyan, ám a fejlesztésekre is muszáj fókuszálniuk.
– Visszamenőleg négy évre 600 métert kiaszfaltoztunk a főutcán, felújítottuk a helyi közösség épületének homlokzatát, folyamatos volt a meglévő irodák karbantartása is, amire közel kétmillió dinárt kellett fordítanunk. A hozzánk tartozó Kishomokon a régi iskolából faluház létesült. Rendeznünk kellett a művelődési ház jogviszonyát is, ami egy igen nagy falat volt számunkra. A faluban a vizesárkok pucolása is megtörtént, akárcsak a faluhoz tartozó hidak, átkelők lefektetése. Részt vettük több projektben is, ezek közül a legjelentősebb összeget a tartománytól kaptuk. Az előttünk álló időszakra előirányoztuk a Horgos felőli Tito marsall utca hiányzó részének az aszfaltozását, ami a települést a regionális úttal köti össze, a helyi általános iskolát a községgel karöltve szeretnénk felújítani, valamint a helyi közösség épületén is van még tennivaló – mondta a helyi közösség tanácsának elnöke.
Bővebben:
Nézzük a jó oldalát is!
Épült, szépült Martonos
A közelmúltban számos beruházás történt Martonoson
|