| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2026.03.18.
A Bábvilág kapujában

A Bábvilág kapujában elnevezéssel tartottak továbbképzést Tóthfaluban a topolyai Brunszvik Teréz Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete és a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény közös szervezésében. Az eseménynek a helyi óvoda adott otthont. 


Tótfaluban első alkalommal szervezték meg az eseményt, amelyen elsőként a helyi óvodás gyerekek A kis gömböc című bábelőadást tekinthették meg a magyarkanizsai Bóbita Bábcsoport előadásában. 

   2026.03.17.
Papírszínházi foglalkozás Horgoson

Interaktív mesefoglalkozást tartottak a József Attila Könyvtár horgosi fiókkönyvtárában. A programban a Kárász Karolina Általános Iskola harmadikosai vettek részt. 


A különleges, papírszínházi foglalkozást a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár gyermekrészlegének könyvtárosa tartotta. 


A foglalkozás témája Janikovszky Éva Bertalan és Barnabás című műve volt. Feldolgozása kártyák segítségével, közös játékkal ...

   2026.03.16.
Középiskolák Börzéje Magyarkanizsán

A környező települések középiskoláit, gimnáziumait és lakhatási lehetőségeit ismerhették meg a hetedik és a nyolcadik osztályos tanulók Magyarkanizsán. 


A Középiskolák Börzéjét már 14-dik alkalommal szervezte meg a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola. Az Ady épületében szervezték meg az eseményt, ahol az osztálytermekben egy-egy középiskola, gimnázium kapott helyett. A gyerekek így közel két órán át ismerkedhettek az intézményekkel. 

   2026.03.16.
Lelki megújulás

Horgoson zajlott március 14-én, szombaton a Szabadkai Egyházmegye nagyböjti bűnbánati napja, melyre a környékből és távolabbról is sok hívő érkezett. A bevezető imádsággal kezdődő eseményt a Havas Boldogasszony Római Katolikus templomban tartották, ezt követően pedig a szegedi Ft. Dr. Serfőző Levente atya előadására került sor. 
Ezután keresztutat jártak a Kálvárián, majd szentségimádással, gyónással és zsolozsmával folytatódott a lelki nap, ...

   2026.03.16.
Pályázatok tömkelege

Pénteken Oromhegyesen gyűltek össze azok a helyi és környékbeli gazdák, akik a pályázati lehetőségekről szerettek volna bővebben érdeklődni. Erre alkalmuk is nyílt, ugyanis Juhász Attila, mezőgazdasági államtitkár és Tóth Zoltán, tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes számolt be az időszerű és a közeljövőben várható köztársasági és tartományi pályázatokról. A Vajdasági Magyar Szövetség szervezésében megvalósult fórum oromhegyesi állomása ...

 
Keresés
  

   2018.11.30.
Két tonnányi hurka és kolbász

November 24-én, a VIII. Hurka- és Kolbászfesztiválon 107 csapat mérkőzött meg Adorjánon. Ilyenkor legalább tízszer annyian vannak a Kontakt cég udvarában, mint ahány lakosa van a településnek. Az idén is, mint minden évben már kora reggel megkezdték a hagyományos, szalmával való disznóperzselést, melynek célja a tradíció éltetése.

Borsos Csaba, a rendezvény megálmodója elmondta, hogy majdnem két tonnányi hurkát és kolbászt osztottak ki szombaton. A 8800 adag kolbászból és az 1200 adag hurkából kaphatott ingyen bárki, aki ott volt Adorjánon.

– Annak idején titokban abban reménykedtem, hogy nagy látogatottságú lesz a rendezvény, de magam sem gondoltam, hogy ilyen naggyá növi ki magát. Amíg ez a fesztivál ilyen népszerűségnek örvend, semmilyen változtatást, fejlesztést nem is szeretnénk eszközölni – közölte a falu első embere.

Az adorjáni fesztivál nem csupán az evésről szól, hiszen értékes nyereményekben részesülhetnek a hurka- és kolbászgyúrók. A legjobb gasztronómusokat most is megjutalmazták. A zsűri értékelése alapján a legjobb kolbászokat a Zimax csapata készítette, másodikként végzett a Telek Paprika csapata, míg a harmadik helyezést a pándi hagyományőrzők tudhatják magukénak. A legjobb hurka készítőinek az Agi-coop csapat tagjai bizonyultak, míg másodikként a Rémusz 2 csapata, harmadikként pedig a pándi hagyományőrzők végeztek a versenyen. A legjobb csapatnak járó díj Polyák Liliéké lett. A legjobbaknak járó díjakat tíztagú zsűri határozta meg, akiknek tényleg nem volt könnyű dolguk, hiszen 107 hurka- és kolbászmintát kellett végigkóstolniuk.

Bene Sándor zsűrielnök mindig örömmel jön Magyarországról Délvidékre, az adorjáni fesztivál pedig a kedvencei közé tartozik.

– A magyar zászló színeiben benne van a jó kolbász fűszerezése. A piros szín az a paprika, amelyből 3 deka kell, a második, a fehér a zsír, abból 2 deka kell és végül a zöld, azok a fűszerek, a fokhagyma, a köménymag, a többi ízlés szerint. Valójában ez volna a jó kolbász fűszerezésének az alapja – mondta Bene Sándor.

Természetesen az ínycsiklandó étkek készítéséhez elengedhetetlen a jó hangulat, melyhez nagyban hozzájárultak a sátor alatt muzsikáló lakodalmas zenekarok és a sztárfellépők is. Bangó Margit, Delhusa Gjon és az RGO nagy tömeg előtt lépett színpadra. A novemberi szeles és esős idő sem tántorította el a fesztivál fellépőit és látogatóit a részvételtől.

A sütés-főzés és a zenei élmények mellett a kirakodóvásárosok portékáit is megvásárolhatták az érdeklődők szombaton, a VIII. Hurka- és Kolbászfesztiválon.

Bővebben:




Két tonnányi hurka és kolbász

Fesztiválhangulatban pörgő falu

Palacsintából szőnyeg

Hurka- és kolbászfesztivál nyolcadszor Adorjánon

A hurka és a kolbász a főszerepben Adorjánon


Fotó: Puskás Károly építészmérnök