
Оранице које су засађене уљаном репицом сада су пожутеле од цветова. Али штете од мраза већ су јасно видљиве, ова биљна култура има мало бочних грана и не цвета истовремено.
Из даљине се жуте скоро све њиве засађене уљаном репицом у атару општине Кањижа, али када се погледа изблиза јасно се види да већина цветова на бочним гранама биљке још увек није процветала, још су у пупољцима. Тај процес је проузрокован температурама испод нуле које су биле протеклих недеља јер је захлађење стигло на самом почетку цветања.
Жолт Фејеш, произвођач из Тотовог Села каже: „Нажалост, мраз је дошао баш кад је цветало. Успео сам да посејем прилично рано још прошлог августа и сада је ових минус 5 степени било јако лоше за усеве. Латице тек изашлог пупољка су пале и сад ће цветање бити несразмерно и касниће."
Стање тек процветале уљане репице на ораницама такође у великој мери зависи од тога када је произвођач посејао културе и колико је падавина пало на одређеном подручју. У општини Кањижа је протеклих недеља пало скоро 100 милиметара кише, тако да тло тренутно има довољно влаге, што значи да долази лепо време. Право пролећно време је преко потребно јер се опрашивање уљане репице може одвијати само у том периоду.
Даниел Билицки, произвођач из Орома каже: „У поређењу са претходним годинама, цветање се одвија можда недељу дана касније због хладног времена које је владало крајем марта и почетком априла. Али то неће проузроковати губитак приноса, жетва можда неће започети у последњој недељи јуна, већ у првој или другој недељи јуна, али не мислим да је то фактор који утиче на принос."
Цена уљане репице није била најбоља у последњем периоду, али је за разлику од кукуруза дала поузданији род. Због тога се већина пољопривредника последњих година одлучује да већину својих површина засеје овом културом.
Даниел Билицки додаје: „Последњих година размишљам о замени кукуруза. Он може дати стабилнији род, заобилазећи летњу сушу. Жетва ће се обавити раније, пре него што наступи летњи период без кише, када је врло вруће, а његова жетва је сигурнија од кукуруза."
Према речима пољопривредних произвођача, стална хемијска обрада сада је неопходна. Тренутно, током цветања, треба очекивати појаву штеточина. Истовремено, пољопривредници морају пратити и рад пчела јер непромишљено прскање у погрешно време може да проузрокује угинуће на хиљаде пчела.
Више информација:
Пожутеле су оранице
|