| Привреда || Комуналне делатности || Урбанизам || Пољопривреда || Заштита животне средине || Туризам || Образовање || Култура || Социјална заштита || Здравство || Спорт || Омладина || Информисање || Ванредне ситуације || Верске заједнице || Цивилне организације || Заједница || Месне заједнице |

   2025.06.30.
ПОРОДИЦА С ТРОЈЕ ДЕЦЕ ПРОНАШЛА ДОМ У МАРТОНОШУ

Додела бесповратних средстава за куповину сеоских кућа из програма Министарства за бригу о селу Владе Републике Србије, од самог старта наишао је на велику заинтересованост у кањишкој општини, па је пропорционално броју становника по броју купљених и усељених кућа међу ...

   2025.06.27.
Дворци Војводине добијају филмске записе

Дворци Војводине у наредних неколико месеци добиће филмске записе који ће служити, како у сврху њихове обнове, тако и туристичке промоције. Ови записи настају у оквиру прекограничног пројекта Castle", где је један од партнера Удружење грађана "Cinema" из Кањиже. Управо у ...

   2025.06.25.
Завршен је још један Камп мултикултурализма у Кањижи

У два термина кампа учествовало је укупно 144 ученика из 16 војвођанских школа, који су се кроз игру, тимски рад и заједничке активности међусобно упознавали и стицали нова пријатељства. 
Потпредседик Покрајинске владе, покрајински секретар Роберт Отот присуствовао је ...

   2025.06.24.
Једино се у Кањижи спроводи подводна екстензија кичменог стуба

У Специјалној болници за рехабилитацију Бања Кањижа попуњеност капацитета у прошлој години била је преко 85 посто, што је за 15 посто више него 2023. године. 
Сезона овде траје преко целе године, па се и ове сезоне стално тражи место више.  
Због добрих услова и квалитетних ...

   2025.06.24.
Скрајнутост као рецепт за дужи живот

Ако се од Новог Сада запутите ка Новом Селу и потражите помоћ од Гугл навигације, притом одбијете опцију да идете ауто-путем до Бикова па до одабране дестинације, онда будите спремни на труцкање атаром добрих седам километара од Бачког Душанова до Орома. 
Срећом, пред ...

 
Претрага
 

   2018.10.03.
XIII Међународни фестивал кукуруза

У организацији Фолклорно-плесног друштва ,,Тиса“ уз подршку Локалне самоуправе, Друштва „Габор Бетлен“, Националног савета мађарске националне мањине и Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице од 5. до 7. октобра ће се одржати XIII Међународни фестивал кукуруза у Кањижи. Циљ тродневне манифестације је популаризација и упознавање, приказ традиција, народних обичаја у вези са кукурузом, жетвом кукуруза, да би давно заборављени обичаји постали део свакодневнице.

 

Детаљан програм:

5. октобар, петак

19.00: Отварање изложбе радова Андреје Танди из Кањиже која израђује лутке (хол Дома уметности)

19.30: Направи марионете! изложба радова који су пристигли на ликовни конкурс на тему краља Матије и истинољубивог пастира, који ће оживети захваљујући Друштву „Мисао-Знак“

21.00: Кућа плеса са концертом народне музике (у дворишту основне школе ,,Ј. Ј. Змај“, велики шатор)

6. октобар, субота

10.00–10.30: Позивање кроз песму и плес – уз гостујуће чланове из домаћих и страних ансамбала (Пијачни трг)

11.00–11.30: Свечано отварање XИИИ Међународног фестивала кукуруза (плато испред Градске куће, Мали парк)

10.00–12.00: Стручна предавања о кукурузу (Пољопривредно-технички средњошколски центар ,,Беседеш Јожеф“ – Школска економија)

10.00–18.00: Вашар ручних радова и стваралачке радионице ручних радова, представљање припремљених храна од кукуруза (Мали парк)

11.30–13.30: Такмичења у Малом парку: љушћење кукуруза, круњење на традиционалан начин, градња тврђаве од шапурике и друге игре спретности уз вредне награде.

15.00: Проглашење резултата: Додела награда поводом ликовног конкурса „Направи марионету“, Такмичења спретности, Најукуснија проја од кукурузног брашна 2018. (плато испред Градске куће)

15.30–18.00: Концерти и презентација инструмената – оркестар „Рождамаро“ Сегедин, израда лампиона од тикви, фолк концерти (плес, певање и музика) Мали парк и плато испред Градске куће, (дечје групе – Илеш, Сегедин, Деск, Будаерш, Ада, Сента, Хоргош, Мартонош, Мале Пијаце, Трешњевац, Кањижа)

19.00: Гала концерти војвођанских оркестара народне музике (Дом уметности, Велика бина)

21.00–01.30: Кућа плеса за одрасле и децу уз оркестар „Бајко“ из Будимпеште (шатор у дворишту Основне школе ,,Ј. Ј. Змај“)

Као део пројекта „Модерн Фолкинг“, први клуб „Фонó” у Кањижи биц́е реализован на Фестивалу кукуруза. Наступа Бајко оркестар са Аном Шереги.

Пројекат се реализује уз помоћ Интеррег–ИПА Мађарска–Србија Програма прекограничне сарадње.

7. октобар, недеља

17.00: Гала вече Народног плеса Заједнички гала програм локалних и гостујући група (Дом уметности, Велика бина)

Улаз је на сваком од програма бесплатан.