
Десети пут је у Адорјану одржан сусрет цитраша „Одзвања цитра”.
Место одржавања био је локални Дом културе, где су наступили састави из околних насеља. Циљ манифестације је био да се овај инструмент популаризује и да се традиција свирања на цитри сачува и пренесе даље.
Из околних насеља стигло је више група како би представиле своје музичке програме и да заједнички прославе разноликост народне музике.
Културно-уметничко друштво „Петефи Шандор” из Трешњевца припремио је хајдучке песме из Бачке.
Клара Балинт, руководилац удружења каже: „Заправо, готово да не изостајемо ни са једног сусрета који се одржава у нашој општини, увек смо присутни у већем или мањем броју. Некад неко изостане, али увек има неко ко може да дође. Тиме се међусобно поштујемо, јер тако и ми очекујемо друге. Има месеци када сваког викенда имамо по један, понекад и два наступа.“
Међу учесницима је био и ансамбл из братског насеља Адорјана, мађарског Балотасалаша. Цитрашки оркестар постоји већ 56 година. Сматрају веома важним да се и млади укључе у рад оркестра.
Ђерђ Олах, руководилац цитрашког оркестра из Балотасалаша из Мађарске каже: „Тренутно оркестар има једанаест чланова – осам одраслих и троје малолетних. Те три девојчице су ученице основне школе у Балотасалашу. Остали чланови су из околних насеља, највише из Балотасалаша, и из тих места долазе код нас да свирају цитру.“
Манифестацију је и овог пута организовало Културно-уметничко друштво „Плава Тиса“, које дуги низ година ради на томе да цитрашка музика остане жив део културног живота села.
Каталин Барат, председница удружења каже: „Пре 10–11 година се и код нас формирао један цитрашки оркестар, и тада се и родила идеја да се организује један овакав сусрет и да се окупе цитраши из околине. Тада још није било толико састава, али сада у Кањижи већ има два, а и из наше братске општине у Мађарској такође је дошао један цитрашки оркестар, сада их већ има више. Наступају и певачке групе.“
Главна порука сусрета била је да цитрашка музика није само сећање на прошлост – захваљујући заједничком труду заједница, она је и данас жива и развија се, па је вредно пренети је млађим генерацијама.
Више информација:
Заједничка прослава разноликост народне музике у Адорјану
|