| |
|
| Привреда || Комуналне делатности || Урбанизам || Пољопривреда || Заштита животне средине || Туризам || Образовање || Култура || Социјална заштита || Здравство || Спорт || Омладина || Информисање || Ванредне ситуације || Верске заједнице || Цивилне организације || Заједница || Месне заједнице |
|
Широм Србије већ су доступне риболовачке дозволе, међутим ове године риболов на Тиси није дозвољен, јер би временом могао довести до несташице рибе. То би могло повећати цену живе рибе – сматрају упућени.
Тек неколико минута пре нашег доласка у у рибарницу у Кањижи стигао је свеж шпиглер, шаран без крљушти. Власник сарађује са три рибњака и три званична рибара са Тисе. Свакодневно је у понуди најмање пет врста рибе, које за сада успевају да набаве. Килограм шарана тренутно кошта 670 динара.
Антун Ђерке власник рибарнице каже: ... |
|
|
Поводом Светског дана вртића, Балинт Јухас, председник Покрајинске скупштине посетио је вртић у Мартоношу где су недавно завршени радови. На објекту је у термоизолацију фасаде и плафон установе, као кречење зграде уложено око 4,4 милиона динара.
Предшколска установе „Наши бисери“ из Кањиже у Мартоношу има вртић „Дуга“ као издвојено одељење која похађа близу 50 деце. Захваљујући реализованој инвестицији, рад ће се одвијати у топлијем и енергетски ефикаснијем објекту.
Отилија Марта, директорка Предшколске установе „Наши бисери“: ... |
|
|
Међународна изложба рукотворина и колекционарства, у заједничкој организацији Мултиетничког хоби клуба и Мађарског културно-уметничког друштва “Озораи Арпад”, води посетиоце кроз свет извезених столњака, хекланих украса, тканина и слика. Догађај се одржава у Основној школи „Јован Јовановић Змај”.
На радовима пристиглим на Међународну изложбу рукотворина и колекционарства (МИРК) могу се видети препознатљиви мотиви мађарских крајева, као и типични елементи српске традиције. Поред тога, изложени су и украсни и практични предмети рађени савременим, модерним техникама. ... |
|
|
Упркос хладном, кишовитом времену, било је оних који су посетили вашар у Малим Пијацама. Иако је број продаваца био нешто мањи него уобичајено, понуда је и даље била богата. Готово све се могло пронаћи што приличи једном правом вашару.
Последња недеља у месецу традиционално ... |
|
|
Међународни фестивал у модерним уметничким и уличним плесовима „Еуро шоу денс фест“ одржан је 33. пут у Кањижи, где је за два дана на подијуму спортске хале „Бање Кањижа“ наступило око 1.000 учесника из шест земаља.
Плесачи свих узраста, од најмлађих дечјих састава, ... |
|
|
|
|
|
|
|
|
У Хоргошу је 10. марта одржано сећање на хероје мађарске револуције и борбе за слободу 1848/49. Свечани програм започео је мађарском химном. Положени су венци на спомен-плочу Лајоша Кошута. Програм је настављен рецитацијама и оживљавањем некадашњих догађаја. На спомен-плочу цвеће су положили: генерални конзул Мађарске у Суботици, представници Мађарског националног савета, локална самоуправа Кањиже, представници месног одбора Савеза војвођанских Мађара, Месне Заједнице Хоргош и братских насеља.
Историчар Золтан Ваш је дешавања од пре 170 година назвао рођењем модерне мађарске нације. “Недвосмислено је јако важан камен темељац за националну историју, практично можемо рећи, за скоро један дан се променио значај појма припадности мађарском народу. Оно се раније везивало за племство, а захваљујући постигнућима револуције значи језичко-културну заједницу и свако ко се тако осећа може ту да припада.”
Затим је положен венац на породичну крипту оснивача Хоргоша. Један од истакнутијих личности мађарске борбе за слободу 1848/49 био је Бењамин Карас из Хоргоша. Догађаји из 1848/49 су озбиљна лекција за човека данашњице – рекао је градоначелник Кањиже Роберт Фејстамер. “Храброст, јединство и патриотизам који се онда запалио и беснео у људима, потребна је и данас да се запали. Истина не од борбе за слободу и на срећу не говоримо о рату, међутим ту су емиграција и уопште они догађаји који притискају војвођанске Мађаре задњих година, и мислим да можемо направити паралелу.”
Поред обележавање 15. мартовске револуције Хоргош уједно прославља Дан села, наиме насеље је основано 11. марта 1771. године.
Више информација:
|
|
Фото: Карољ Пушкаш грађевински инжињер
|
|
|
|