| Привреда || Комуналне делатности || Урбанизам || Пољопривреда || Заштита животне средине || Туризам || Образовање || Култура || Социјална заштита || Здравство || Спорт || Омладина || Информисање || Ванредне ситуације || Верске заједнице || Цивилне организације || Заједница || Месне заједнице |

   2026.01.22.
Време за Светог Винка: сунце – подруми пуни, магла – празни

Хоргошки ратари изашли су у своје винограде. Иако је тек сутра празник Светог Винка, они су већ данас орезали винову лозу, а жупник је благословио изданке и чокоте у нади доброг рода. 
Празник Светог Винка обележава се 22. јануара и за овај дан везују се бројни обичаји и ...

   2026.01.21.
Поскупела свињетина у продавницама, али су пољопривредници и даље незадовољни

У претходном периоду порасле су цене свињског меса у месарама и на рафовима продавница. То важи и за прасад и за товне свиње, али ни те цене још увек не достижу ниво који би сточарима омогућио да послују са добити. 
Свињогојство је и даље у тешкој ситуацији у Војводини, ...

   2026.01.19.
Све теже је и даље бавити се овчарством

Посебно се то односи на мала породична газдинства. Суша, ниске откупне цене и кашњење субвенција ствара несигурност код сточара. 
Гајење оваца такође дели основне проблеме сточарске гране. У општини Кањижа многи се генерацијама баве узгојем оваца. 
Чаба Фехер ...

   2026.01.19.
Одржана последња јавна расправа поводом II стратегије регионалног и економског развоја

Подршка предузетницима и младима има истакнуто место. 
У Кањижи је владало велико интересовање за јавну расправу јер су мештани у последњих 10 година више пута користили конкурсе које је расписала Фондација Просперитати. 
Петер Барта, пољопривредни произвођач ...

   2026.01.16.
Грип у Војводини полако јењава

Сезона грипа у Војводини, па тако и у општини Кањижа, је у опадању. Прошле недеље највише случајева сличних грипу регистровано је код младих од 15 до 29 година – укупно 274, док је медицинску помоћ због акутних респираторних инфекција затражило 1.136 пацијената, пре свега најмлађи, ...

 
Претрага
 

   2017.08.28.
Међународни фестивал фолклора у Кањижи

Српско аматерско културно уметничко друштво “Свети Сава” из Кањиже било је домаћин и организатор петог међународног фестивала фолклора “Кањижа 2017” на коме се окупило преко 300 учесника из 12 културно уметничких друштава из Србије и региона.

Фолклорни ансамбли су пре наступа продефиловали улицама Кањиже, од Дома САКУД “Свети Сава” до Штранда на обали Тисе где их је дочекала раздрагана бројна публика и свирка тамбурашког оркестра “Потиски тамбураши”.

Фестивал је отворио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић, а учеснике фестивала речима добродошлице поздравили су заменик председника кањишке општине Небојша Ракић и председник САКУД “Свети Сава” Владимир Хајдер.

Гости фетсивала су још били покрајински секретари за обрзаовање, прописе, управу и националне мањине – националне зајендице Михаљ Њилаш и за урбанизам и заштиту животне средине Владимир Галић, начелник Севернобанатског упрваног округа Никола Лукач, као и представници околних потиских општина, културног и јавног живота општине Кањижа.

Рзановрсним репретоаром, народним ношњама и игром обалу Тисе украсили су фолклорни ансамбли друштава “Романиско врело” из Мокрог, “Младости” са Пала и “Просвјете” из Обудовца из Републике Српске, “Епируса” из Солуна (Грчка), “Рузмарин” из Будакаласа (Мађарска), “Бранислав Нушић” из Борова (Хрватска), “Др Тихомир Остојић” из Остојићева, “Банат” из Новог Кнежевца, “Ђидо” из Бечеја, “Светозар Марковић” из Умке, СКЦ “Вук Стефановић Караyић” из Бачке Тополе и домаћина из Кањиже.

 

Више информација:




Међународни фестивал фолклора у Кањижи

V Међународни фестивал фолклора у Кањижи


Фото: Карољ Пушкаш грађевински инжињер