Kursna lista

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Prognoza vremena
  Korisni linkovi
Informacioni Centar Za Razvoj Potiskog Regiona
Fond za podršku investicija u Vojvodini
Serbia Investment and Export Promotion Agency
Regionalna Privredna Komora
Agencija za Privredne Registre
 
OSNIVANJE PREDUZEĆA  

OSNOVNI POJMOVI

 

Privredno društvo je pravni subjekat čije osnivanje, unutrašnji odnosi i registracija su uređeni: Zakonom o privrednim društvima (Sl. Glasnik R Srbije br. 125/04) i Zakonom o registraciji privrednih subjekata (Sl. Glasnik R Srbije br. 55/04, 61/05). Ovi zakoni , odnosno njihova rešenja prilagođena su standardima koji važe u Evropskoj Uniji i razvijenim tržišnim privredama.

ŠTA ZNAČI POJAM PRIVREDNO DRUŠTVO I PREDUZETNIK

Privredno društvo je pravno lice koje osnivaju osnivačkim aktom pravna ili fizička lica radi obavljanja delatnosti u cilju sticanja dobiti.

Preduzetnik je fizičko lice koje je registrovano i koje radi sticanja dobiti u vidu zanimanja obavlja sve zakonom dozvoljene delatnosti.

PRAVNE FORME PRIVREDNOG DRUŠTVA

Ortačko društvo ili " o.d. "

Komanditno društvo ili "k.d"

Društvo sa ograničenem odgovornošću ili "d.o.o."

Akcionarsko društvo ili " a.d." koje može biti otvoreno ili zatvoreno

RAZLIKA IZMEĐU PREDUZETNIKA I PRIVREDNOG DRUŠTVA

Važna razlika između privrednog društva i preduzetnika je da je privredno društvo pravno lice, a preduzetnik fizičko lice, što znači da preduzetnik odgovara za sve obaveze iz obavljanja delatnosti celokupnom svojom imovinom. U smislu odgovornosti, imovina koja služi fizičkom licu u obavljanju delatnosti neodvojiva je od njegove lične imivine.

Sa druge strane, kod privrednih društva odgovornost je različito određena, s obzirom na pravnu formu. Kod ortačkog društva, ono odgovara za svoje obaveze celokupnom imovinom, ortaci ortačkog društva odgovorni su solidarno za sve obaveze društva celokupnom svojom imovinom, ako sa poveriocem nije drukčije dogovoreno. S obzirom na pravnu formu, ortačkom društvu je slično komanditno društvo ono je u smislu Zakona o privrednim društvima, privredno društvo koje osnivaju dva ili više fizičkih i/ili pravnih lica u svojstvu ortaka, radi obavljanja određene delčatnosti, pod zajedničkim poslovnim imenom, od kojih najmanje jedno lice odgovara neograničeno za njegove obaveze ( komplementar ), a najmanje jedno lice odgovara ograničeno do visine svog ugovorenog uloga ( komanditor ). Društvo s ograničenom odgovornošću odgovara za svoje obaveze celokupnom imovinom, dok član društva s ograničenom odgovornošću ne odgovara za obaveze društva, osim do iznosa neunetog uloga u imovinu društva. U praksi je društvo sa ograničenom odgovornošću najčešći oblik koji se registruje, delom i zbog ograničene odgovornosti koju članovi (osnivači) društva imaju.

OGRANAK

• Privredno društvo, domaće ili strano, može obrazovati jedan ili više ogranaka.

Ogranak je organizacioni deo privrednog društva koji nema svojstvo pravnog lica . Ogranak ima mesto poslovanja i zastupnike, a poslove sa trećim licima obavlja u ime i za račun privrednog društva

Ogranak se registruje u skladu sa zakonom o registraciji privrednih subjekata.

OBAVLJANJE DELATNOSTI

Privredno društvo se osniva na neodređeno ili određeno vreme.

Privredno društvo može obavljati sve zakonom dozvoljene delatnosti, osim poslova za čije obavljanje potrebno dobiti posebnu saglasnost (npr. vojna oprema, naoružanje, promet opasnih materijala)

Privredno društvo može da otpočne obavljanje delatnosti kad nadležni organ donese rešenje da su ispunjeni svi uslovi u pogledu tehničke opremljenosti, zaštite na radu i zaštite i unapređenja životne sredine

OSNIVAČKI AKTI

Osnivački akt privrednog društva koje osnivaju više osnivača je ugovor o osnivanju

Osnivački akt privrednog društva koje osniva jedan osnivač je odluka o osnivanju

Pored osnivačkog akta privredno društvo može imati i ugovor društva kojim se određuje, naročito, poslovanje društva i upravljanje. Ugovor ne proizvodi dejstvo prema trećim licima.

Akcionarsko društvo pored osnivačkog akta može imati statut.

ODGOVORNOST OSNIVAČA

Osnivači društva i druga lica za obaveze preuzete u vezi sa osnivanjem društva, odgovaraju solidarno celokupnom svojom imovinom.

IMOVINA DRUŠTVA

Imovinu društva čine: pravo svojine napokretnim i nepokretnim stvarima, novčana sredstva, HOV, i dr. Imovinska prava.

Nenovčanim ulozima smatraju se ulozi u stvarima i pravima, radu i uslugama kao i udeli i akcije sa drugim društvima.

OTPOČINJANJE POSLOVNE AKTIVNOSTI

Otpočinjanje poslovne aktivnosti privrednog društva u Srbiji zahteva, sledeće: registraciju kod Agencije za registraciju privrednih subjekata, prijavu kod Republičkog zavoda za statistiku, poreski identifikacioni broj od Poreske uprave, Carinske uprave (ako društvo želi da obavlja i poslove spoljno-trgovinskog poslovanja), Nacionalne službe za zapošljavanje, republičkog zavoda za socijalno, penzijsko i invalidsko osiguranje, otvaranje računa kod odgovarajuće poslovne banke.

REGISTRACIJA

Privredno društvo i preduzetnik stiče svojstvo pravnog lica unošenjem podataka u Registar na način propisan zakonom kojim se reguliše registracija privrednih subjekata. Počev od 1. januara 2006. godine registraciju privrednog društva i preduzetnika vrši Agencija za privredne registre.

ZASTUPNICI I PROKURA

Privredno društvo preuzima prava i obaveze u pravnom prometu preko zastupnika.

Privredno društvo može imati jednog ili više zastupnika: sa ovlašćenjima iz osnivačkog akta.

Prokura je punomoćje čiji je obim i sadržina određena zakonom i vezana za vršenje pravnih poslova i radnji sa poslovanjem društva.

Ograničenje prokure se odnosi na raspolaganje imovinom društva.

POVEZIVANJE DRUŠTVA

Povezana privredna društva čine dva ili više društva, koja se međusobno povezuju:

putem ućešća u osnovnom kapitalu, društva povezana kapitalom,

putem ugovora, društva povezana ugovorom,

Povezana društva organizuju se kao koncern, holding, grupa društva ili drugi oblik u skladu sa zakonom.

REORGANIZACIJA DRUŠTVA

Reorganizacija društva podrazumeva:

statusne promene, spajanje i podele ili odvajanje

statusne promene u likvidaciji ili u stečaju

promena pravne forme, tj. Prelazak iz jedne pravne forme u drugu

  Aktuelni konkursi
Izazov za inovativna rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede (31.12.2026.)
Poziv istraživačima, inovatorima i preduzetnicima: 1.7 miliona evra za dobre projektne ideje! (07.02.2024.)
EmpoWomen: Prilika za preduzetnice u Deep-Tech sektoru (08.03.2024.)
Konkurs za dodelu kreditnih sredstava za podsticanje kvaliteta turističke ponude (01.09.2024.)
Konkurs za dodelu subvencija, transfera i dotacija namenjenih za projekte promocije, edukacije i treninga u turizmu u 2024. godini (29.03.2024.)
Javni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava privrednim subjektima za sufinansiranje projekata od značaja za razvoj turističkog potencijala AP Vojvodine u 2024. godini (30.01.2024.)
Javni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava mikro i malim privrednim društvima i preduzetnicima za subvencionisanje troškova za nabavku mašina/opreme u 2024. godini (30.01.2024.)
Prelazak na održiviji i otporniji ekosistem - osnaživanje malih i srednjih preduzeća u turizmu. (SMP-COSME-2023-TOURSME) (21.02.2024.)
Razvojni fond Vojvodine - Konkursi (31.12.2024.)
Javni poziv za učešće u programu podrške privrednim društvima za promociju izvoza u 2023. godini (27.03.2024.)
Drugi javni poziv za Program sufinansiranja inovacija (MATCHING GRANTS PROGRAM) (01.04.2024.)
Drugi javni poziv za Program ranog razvoja (MINI GRANTS PROGRAM) (01.04.2024.)
Drugi javni poziv za Program saradnje nauke i privrede (COLLABORATIVE GRANT SCHEME PROGRAM) (01.04.2024.)
PROSPERITATI ALAPÍTVÁNY - Eszközbeszerzés (2024.02.05.)
RAS - Javni poziv za učešće u programu podrške privrednim društvima za ulazak u lance dobavljača multinacionalnih kompanija u 2023. godini (04.03.2023.)
 
Copyright © 2010, Sva prava zadržana. Naslovna strana | Investiranje u Kanjiži | Biznis sektor | Dokumenti | Baza podataka | Kontakt