Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Árfolyam lista

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Időjárás előrejelzés
  Hasznos hivatkozások
Informacioni Centar Za Razvoj Potiskog Regiona
Fond za podršku investicija u Vojvodini
Serbia Investment and Export Promotion Agency
Regionalna Privredna Komora
Agencija za Privredne Registre
 

ÁLTALÁNOS FOGALMAK  

Az állam, a jogi személyek, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok és a természetes személyek üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatására vagy annak elősegítésére saját cégnévvel rendelkező gazdasági társaságot alapíthatnak.
A gazdasági társaságok alapítását, belső szervezését, bejegyzését a Gazdasági Társaságokról szóló Törvény illetve a Gazdasági Társaságok Bejegyzéséről szóló Törvény szabályozza.

 

A KFT ÉS AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÁS FOGALMA

A Kft - Korlátolt felelősségű társaság alapításához minimum 500 € törzstőke szükséges. A társaság tagja lehet nagykorú, cselekvőképes magánszemély, vagy egy másik gazdasági társaság.

Az egyéni vállalkozó magánszemély, aki bejegyzett formában végzi az üzletszerű tevékenységet.

A gazdasági társaság. az alábbi társasági formákat különbözteti meg:

jogi személyként működő gazdasági társaságot

társas vállalkozás (Ortačko društvo vagy „o.d.”

betéti társaság (Komanditno društvo vagy „k.d“

korlátolt felelősségű társaság

részvénytársaság

AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÁS ÉS A GAZDASÁGI TÁRSASÁG KÖZÖTTI KÜLÖNBSÉGEK

Míg a gazdasági társaság jogi személy, addig az egyéni vállalkozás magánszemélynek számít, ami egyben azt is jelenti, hogy az egyéni vállalkozó a tevékenységi köréből adódó munkavégzés során teljes vagyonával felelős, vagyis a vállalkozás vagyona nem elkülöníthető a saját vagyontól.

A jogi formától függően a felelősség más és más módon van meghatározva:


- A társas vállalkozás (Ortačko društvo vagy „o.d.”) – a partnerek teljes vagyonukkal felelnek a cég kötelezettségeiért.


- A betéti társaság (Komanditno društvo vagy „k.d“) – jogi formáját tekintve hasonló a társas vállalkozáshoz. Az alapító tagok egy vagy több magán és/vagy jogi személy alapíthatja. A betéti társaság korlátlan (beltag) és korlátolt (kültag) felelősségű tagokból áll. A beltagok közül legalább egy tag teljes vagyonával, míg a kültagok legalább egy csak az alaptőke mértékéig felel a bt. kötelezettségeiért.


- A korlátolt felelősségű társaság - A leggyakoribban alkalmazott vállalkozási forma a kft. Alapítója lehet egy vagy több magán, ill. jogi személy, belföldi vagy külföldi állampolgár egyaránt. A társasági alaptőke minimum 500 euró, melynek felét (250 EUR) alapításkor kell befizetni, a fennmaradó 250 eurót pedig az elkövetkező két évben, bármikor. Az alaptőkével a tulajdonosok a cég megalapítását követő napon már szabadon rendelkezhetnek. A kft. alapítóinak elvárt száma nem rögzített, de 50 tagban maximált. A kft. kötelezettségvállalása esetén a tagok csak az alaptőke mértékéig tartoznak felelősséggel.


KIRENDELTSÉG

A gazdasági társaságok létrehozhatnak egy vagy több kirendeltséget.

A kirendeltség a gazdasági társaság jogi személyiség nélküli szervezeti egysége. A kirendeltségnek külön székhelye és képviselője van, de harmadik személlyel csakis a gazdasági társaság nevében folytathat üzleti kapcsolatot.

A kirendeltség bejegyzése törvénnyel szabályozott.


A TEVÉKENYSÉG GYAKORLÁSA

 

A gazdasági társaságot meghatározott vagy nem meghatározott időre alapítják.

A gazdasági társaság minden, törvénnyel jóváhagyott tevékenységet végezhet, kivéve azokat a feladatokat, amelyekhez külön engedély szükséges (pl. fegyverkezés, katonai felszerelés, veszélyes anyagok kereskedelme).

A gazdasági társaság az illetékes szerv által meghozott határozat kézhez vétele után kezdhet hozzá a tevékenység végzéshez. A határozat igazolja, hogy a társaság eleget tett a műszaki felszereltség, a munkavédelmi és környezetvédelmi feltételeknek.


ALAPÍTÓ IRAT

 A több alapító által létrehozott gazdasági társaság alapító irata az alapító szerződés.

Az egy alapító által létrehozott gazdasági társaság alapító irata az alapítói határozat.

Az alapítói irat mellett a gazdasági társaság rendelkezhet külön szerződéssel, amely meghatározza az ügyvitelt. A szerződés nincs hatással harmadik személyre.

 

A TÁRSASÁG TULAJDONA

 

  • A társaság tulajdonát képezik: ingóságok és ingatlanok feletti tulajdonjog, anyagi javak, értékpapírok és más tulajdonjogok
  • Nem pénzbeli értéket képvisel: valamennyi vagyoni értékkel bíró dolog, szellemi alkotáshoz fűződő, vagy egyéb vagyoni értékű jog.

 

AZ ÜGYVITEL MEGKEZDÉSE

A Szerbiában gazdasági társaság ügyvitelének megkezdéséhez az alábbiak szükségesek: a cég bejegyzése a Cégbejegyzési Ügynökségnél, bejelentkezés a Köztársasági Statisztikai Hivatalnál, az adóhivataltól kapott adóazonosító szám (amennyiben a cég külkereskedelemmel kíván foglalkozni a vámhivataltól által jóváhagyott adóazonosító szám), bejelentkezés a kötelező szociális-, nyugdíj- és rokkantbiztosítási rendszerbe, a cég részére nyitott banki folyószámla nyitása.

BEJEGYZÉS

Jogi személyiséget a gazdasági társaság és az egyéni vállalkozó is abban az esetben kap, ha a vállalkozásnyitási kérelmét és adatait a Cégbejegyzési Ügynökségnek átadja. A folyamat törvényileg szabályozott és 2006. Január 1-től központosított.

 

KÉPVISELET ÉS MEGHATALMAZÁS

A gazdasági társaság kötelessége és joga képviselőn keresztül vezetni a társaság jogi ügyleteit.

A gazdasági társaság egy vagy több meghatalmazott képviselővel rendelkezhet, amely személyek az alapító iratban meghatározottak.

A meghatalmazás tartalmát törvény szabályozza és a cég jogi illetve ügyviteli képviseletét biztosítja.

A meghatalmazás korlátozása a cég vagyonának hozzáférésére vonatkozik

 

GAZDASÁGI TÁRSASÁGOK ÖSSZEKAPCSOLÓDÁSA

A gazdasági társaságok kétféleképpen kapcsolódhatnak össze:

az alapító tőkébe való beszállással

szerződéskötéssel

A fenti módon összekapcsolódott társaságok szervezeti formája: a konszern, holding, társaságok csoportja vagy egyéb törvényben meghatározott forma.

 

A TÁRSASÁGOK ÚJJÁSZERVEZÉSE

A társaságok újjászervezése alatt az alábbiak értendők:

állapot változás, egyesülés, szétválás vagy elkülönítés

felszámolás vagy csődeljárás miatt történő állapotváltozások

a jogi forma megváltoztatása, vagyis áttérés az eddigi joga formából egy másikba

  Aktuális pályázatok
Kihívás innovatív megoldásokra a szerb gazdaság zöld átmenetéhez
Felhívás kutatóknak, innovátoroknak és vállalkozóknak: 1,7 millió euró jó projektötletekre!
EmpoWomen: Lehetőség női vállalkozóknak a mélytechnológiai szektorban
Pályázat a hitelalapok elosztásáért a turisztikai kínálat minőségének ösztönzése érdekében
Pályázat a turisztikai promóciós, oktatási és képzési projektekhez nyújtott támogatások, transzferek és támogatások odaítélésére 2024-ben
Nyilvános pályázat 2024-ben Vajdaság AP turisztikai potenciáljának fejlesztése szempontjából jelentős projektek társfinanszírozására gazdálkodó szervezeteknek nyújtott támogatások odaítélésére.
Nyilvános pályázat mikro- és kisvállalkozások, vállalkozók részére gép/berendezés beszerzési költségeinek támogatására 2024-ben
Átállás egy fenntarthatóbb és rugalmasabb ökoszisztémára – a kis- és középvállalkozások megerősítése a turizmusban. (SMP-COSME-2023-TOURSME)
Vajdaság Fejleszétis Alpaja
Nyilvános részvételi felhívás a vállalatok exportösztönzést támogató programjában 2023-ban
Második nyilvános felhívás a MATCHING GRANTS PROGRAMRA
Második nyilvános felhívás a Korai Fejlesztési Programra (MINI TÁMOGATÁSI PROGRAM)
Második nyilvános felhívás az EGYÜTTMŰKÖDÉSI TÁMOGATÁSI PROGRAMRA
Mezőgazdasági fejlesztések (2024.02.05.)
A Szerbiai Fejlesztési Ügynökség pályázata
 

Copyright © 2010, Minden jog fenntartva. Kezdőlap | Fektessen be Magyarkanizsán | Üzleti élet | Dokumentumok | Adatbázisok | Kapcsolat